پاسخ به شایبه صدای زلزله و وقوع زلزله بزرگتر در تهران

پاسخ به شایبه صدای زلزله و وقوع زلزله بزرگتر در تهران

بتن آنلاین: یك استاد دانشگاه و كارشناس زلزله با اشاره به اینكه به نظر می رسد زلزله شب گذشته در تهران زمین لرزه اصلی بوده است، اظهار داشت: وقوع لرزه های با قدرت كمتر بعد از زلزله شب گذشته تهران نشان داده است كه زلزله شب گذشته زلزله اصلی بوده است و نه یك پیش لرزه.


مازیار حسینی در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به شایبه های زلزله شب گذشته ملارد كه در تهران هم احساس شد، با بیان این كه با عنایت به شدت زمین لرزه و عمق كانونی به نظر می رسد این زمین لرزه اصلی بوده است، اظهار داشت: اگر زلزله اخیر تهران یك پیش لرزه بود می بایست در فاصله زمانی كوتاهی زلزله اصلی رخ می داد و این مورد را ما در زلزله كرمانشاه هم تجربه كردیم، ولی وقوع لرزه های با قدرت كمتر بعد از زلزله شب گذشته تهران نشان داده است كه زلزله شب گذشته زلزله اصلی بوده است و نه یك پیش لرزه.
وی در ادامه در پاسخ به شایعات مطرح شده درباره عوامل غیرطبیعی در وقوع این لرزش ها و نقش آنها در زلزله اخیر پایتخت با رد این شایعات، اظهار نمود: در وهله اول نكته حائز اهمیت آن است كه اگر عوامل غیرطبیعی در وقوع این لرزش نقش داشت نمی بایست پس لرزه های بعدی رخ می داد و از طرفی دیگر هم عوامل غیرطبیعی و یا انفجار كه در بعضی شایعات بعنوان عامل وقوع این زمین لرزه عنوان شده اند در سطح زمین رخ می دهند و این در شرایطی است كه زلزله شب گذشته تهران برپایه اعلام مراكز لرزه نگاری كشورمان و سایر نقاط دنیا در اعماق زمین رخ داده است. از این رو می توان با قاطعیت بی اساس بودن این شایعات را اعلام نمود.
كارشناس لرزه نگاری و استاد دانشگاه در پاسخ به سوال دیگری درباره ی اعلام برخی اخبار در خصوص شنیده شدن صدای مهیب در مناطق مختلف پیش از وقوع زلزله، اظهار داشت: موج اولیه زمین لرزه موج موسوم به P است كه با عنایت به طولی بودن آن قابل شنیدن بوده و در خیلی از زلزله های دیگر هم صدای مهیب آن به گوش رسیده است، بنابراین این مورد مساله غیرعادی نبوده و نگران كننده نیست.
وی در پاسخ به این سوال كه برخی معتقدند كه گسل های تهران با زمین لرزه شب گذشته فعال شده است اظهار داشت: گسل های پایتخت و اطراف آن فعال می باشند و تغییراتی هم دارند و نباید عنوان شود كه فعالیتشان شروع شده چراكه فعال می باشند.1396/10/01
13:50:19
5.0 / 5
4795
تگهای خبر: زلزله
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد