رئیس خانه معدن ایران تاكید كرد

تحقق رشد حوزه معدن و صنعت در برنامه هفتم نیازمند ایجاد زیرساخت ها

تحقق رشد حوزه معدن و صنعت در برنامه هفتم نیازمند ایجاد زیرساخت ها

بتن آنلاین: رییس خانه معدن ایران، با تأکید بر این که برنامه ریزی برای رشد 13 درصدی در عرصه معدن و هشت درصدی در عرصه صنعت، در قالب برنامه توسعه هفتم، نشان از اهمیت این حوزه دارد، تحقق این برنامه را در گروی ایجاد زیرساخت های لازم دانست.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، بامداد امروز (دوشنبه) نشست نقش صنعت و معدن در برنامه ی توسعه هفتم در جریان هفته ی صنعت و معدن به همت خانه معدن ایران و با حضور رییس خانه معدن ایران، رییس کمیسیون معادن اتاق تجاری ایران، مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و معاون وزیر، دبیر کل خانه صنعت و معدن ایران، رییس سازمان نظام مهندسی معدن در محل اتاق تجاری ایران اجرا شد.
محمدرضا بهرامن- رییس خانه معدن ایران و نایب رییس اتاق تجاری ایران- در این جلسه، با اشاره به این که رشد ۱۳ درصدی در بخش معدن و رشد هشت درصدی در عرصه صنعت در برنامه توسعه هفتم دیده شده است، اظهار داشت: این امر ضرورت توجه به این بخش و حل معضلات و مشکلات آنرا آشکار می کند؛ برهمین اساس نیازمند ایجاد زیرساخت هایی مناسب برای بخش معدن و صنایع که پیش نیاز "توسعه" است، هستیم تا تاثیر خودرا بر زندگی مردم داشته باشد. در حقیقت توسعه به ابزارهایی نیاز دارد و بدون ابزار و زیرساخت های لازم توسعه و رشد اقتصادی ممکن نیست.
وی اشاره کرد: مدیران اقتصادی، فعالیت و امور خودرا پیش می برند اما فعالیت آنها، تحت تاثیر سیاستگذاری های کلان همچون برنامه هفتم توسعه قرار دارد. برای تحقق رشد ۱۳ درصدی باید، برنامه ها و زیرساخت های لازم را مشخص و معین کرد. مقرر است این هدفگذاری محقق شود. بخش معدن با محدویت منابع بهره برداری و ضعف تکنولوژی روبه رو شده است.
نایب رییس اتاق تجاری ایران، ضمن اشاره به شرایط خاص بخش معدن و صنایع معدنی، اشاره کرد: برای رشد اقتصادی نیاز به توسعه حوزه معدن داریم. جوامع درحال توسعه، به مدیران توسعه یافته نیاز دارند که جسارت تصمیم گیری داشته باشند. امروزه تشکل های اقتصادی هم به این نکته تاکید دارند. در برنامه هفتم توسعه، به رشد ۱۳ درصد تاکید شده اما باید پرسید این رشد با چه ابزار و اساسی ممکن می شود؟ هم اکنون در چه وضعیتی قرار داریم و برای تحقق این رشد چه الزاماتی نیاز است؟ بر طبق چه مستنداتی به این نتیجه رسیده ایم که می توانیم به رشد ۱۳ درصدی در بخش معدن برسیم؟

از هر ۱۰۰ درخواست اکتشاف، تنها یکی منجر به صدور پروانه می شود
در ادامه رضا جدیدی- مدیر برنامه ریزی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی- با ارائه ی گزارشی در عرصه زمین شناسی و اکتشافات معدنی، اظهار داشت: این تازه، فارغ از دولتی یا خصوصی بودن آن، برای بخش معدن تهیه شده است. برخی بنگاه ها در روند تامین منابع همچون طلا، فولاد و آلومینیوم با مشکل مواجهند و از همین رو، قسمتی از ظرفیت آنها خالی مانده است؛ این شرایط، توجه به بحث اکتشاف و استخراج را ضروری کرده است.
دسترسی به زمین هایی که ذخایر معدنی دارند با مخالفت هایی از طرف برخی دستگاهها همچون محیط زیست و انرژی اتمی و غیره مواجه بوده و این شرایط همچنان ادامه دارد.وی اضافه کرد: در کشوری که هفت درصد ذخایر معدنی جهان را دارد و مقرر است معدن جایگزین نفت شود، چه عرصه و شرایطی از اکتشاف وجود دارد. از هر ۱۰۰ درخواست اکتشاف تنها یک اکتشاف منجر به صدور پروانه می شود. دسترسی به زمین اهمیت بالایی دارد اما دسترسی به زمین هایی که ذخایر معدنی دارند با مخالفت هایی از طرف برخی دستگاهها همچون محیط زیست و انرژی اتمی و غیره مواجه بوده و این شرایط همچنان ادامه دارد.
این مدیر معدنی، با اعلان اینکه ۷۷۳ هزار کیلومتر از وسعت کشور امکان فعالیت اکتشاف، استخراج معدنی را به سبب محدویت های اعمال شده ندارد، اعلام نمود: سازمان زمین شناسی نقشه ی پراکندگی ذخایر معدنی فلزی و غیر فلزی کشور را تهیه کرده است اما با سیاست های فعلی فقط در کمتر از پنج درصد از مساحت کشور، امکان بهره برداری از ذخایر معدنی در کشور وجود دارد.
بهرام شکوری- رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی- نیز در این جلسه، ضمن تاکید براینکه ذخایر مناسب منابع معدنی، می توانست ما را به سطح و جایگاه مناسبی در بخش معدن برساند، اشاره کرد: اما متاسفانه محدویت های اعمال شده برای اکتشاف و استخراج باعث شده تا نقش مناسب خودرا برای تامین مواداولیه تولیدهای صنعتی به خوبی ایفا نکند.

تنها در ۴ درصد پهنه های کشور، فعالیت معدنی می شود
رضا بسطامی- رییس سازمان نظام مهندسی معدن- هم اعلام نمود: در چهار درصد از پهنه کشور فعالیت معدنی می شود و فقط ۳.۳ درصد پروانه بهره برداری دارند و معین نیست رشد ۱۳ درصدی بخش معدن در برنامه هفتم توسعه با چه زیرساخت ها و پیش بینی ها مقرر است محقق شود؟! ضمن این که ۴۲ درصد ناوگان معدنی، فرسوده است و واردات نیز کار بسیار سختی است.
وی ادامه داد: سه دسته نیروی کار برای بخش معدن وجود دارد اما حدود ۴۲ درصد از نیروی انسانی در این زمینه سن بین ۳۲ تا ۴۲ دارند و ۱۰ سال دیگر توان کار ندارند.

رشد ۱۳ درصدی معدن در برنامه ی توسعه هفتم، شوخی بی مزه ای است
در نهایت غدیر قیافه- نایب رییس اتاق تجاری ایران- نیز ضمن تاکید بر این که صحبت از رشد ۱۳ درصدی در بخش معدن یک شوخی بی مزه است، اشاره کرد: جنس توسعه در وهله ی اول نرم افزاری و سپس سخت افزاری است؛ چنانچه در بخش نرم افزاری توسعه به وجود نیاید، به هر میزان هم امکانات داشته باشیم، بی فایده است. این که دم از این می زنیم که معدن را جایگزین نفت نماییم نیز، از آن دست آرزوهایی است که چندان دست یافتنی حداقل در زمانی نزدیک، نیست؛ چونکه نهادها و سازمان های بسیاری مقابل پای این حوزه سنگ اندازی می کنند.
وی رسیدن به توسعه بخش معدن را دارای الزاماتی دانسته و اظهار داشت: در گام نخست بایستی پشتیبانی از بخش اکتشافات در کشور باشد. این در حالیست که بودجه سازمان زمین شناسی چندان قابل توجه نیست. در مقابل غول های معدنی در دنیا توسط موسسات مالی و بیمه ها حمایت می شوند؛ فلذا چنانچه توسعه بخش معدن را خواهان هستیم، بایستی بانکها و موسسه ها مورد حمایت دولت و حامی بخش اکتشاف باشند.
این عضو هیات نمایندگان اتاق تجاری ایران ضمن تاکید بر این که سرمایه انسانی کشور با ارزش تر از منابع زیرزمینی کشور است اما متاسفانه به آن توجه ویژه ای نمی گردد، اشاره کرد: متاسفانه نیروی انسانی بخش معدن به شدت درحال کاهش است و امیدوار هستیم که دولت آینده، به این بخش توجه ویژه ای داشته باشد.1403/04/04
20:55:20
5.0 / 5
147
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد