برنامه ریزی ایران برای تولید ۸هزار مگاوات برق خورشیدی تا سال ۱۴۰۷

امکان پایان قطعی برق و صادرات آن با توسعه صفحات خورشیدی

امکان پایان قطعی برق و صادرات آن با توسعه صفحات خورشیدی

بتن آنلاین: تولید برق با پنل های خورشیدی از راهکارهای جهانی برای تامین برق موردنیاز کشورهاست، که دولت سیزدهم هم با توسعه کارخانجات تولید صفحات خورشیدی بدنبال استفاده حداکثری از انرژی های تجدیدپذیر بوده است و برقراری 8 هزار مگاوات برق خورشیدی تا سال 1407 برنامه ریزی شده است.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، تعداد مشترکان مصرف برق خانگی در آخر سال ۱۴۰۲ به بالای ۳۲ میلیون مشترک رسید و طی پنج سال آینده نیز این رقم به حدود ۳۶ میلیون مشترک خواهد رسید. همین طور برق خیلی از کشاورزان و کارگاه های صنعتی در فصول گرم سال قطع می شود که ناشی از کمبود تولید برق در کشور است. یکی از راه های تامین برق، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر مانند پنل های خورشیدی است، به نحوی که یک پنل خورشیدی با ظرفیت یک کیلووات در بیشتر نقاط جغرافیایی ایران سالانه می تواند یک هزار و ۵۰۰ کیلوات ساعت و به مدت ۲۰ سال برق تولید نماید.
امکان پایان قطعی برق با توسعه سلول های خورشیدی در کشور
متخصصان کشور اذعان دارند که ایران با وجود ۳۰۰ روز آفتابی در بیش از دوسوم آن و متوسط تابش ۵، ۵ – ۴، ۵ کیلووات ساعت بر مترمربع در روز، یکی از کشورهای با ظرفیت بالا در حوزه ی تولید انرژی خورشیدی است. برمبنای آمارهای بین المللی، میزان تابش خورشید و کریدورهای بادی گوناگون موجود در ایران بالاتر از میانگین کشورهای اروپایی فعال در این حوزه می باشد که نشان دهنده ی استعداد و پتانسیل فوق العاده ایران در تامین انرژی های نو است. همین طور مطالعات موسسه DLR آلمان نشان می دهد، در مساحتی بیش از ۲ هزار کیلومترمربع امکان نصب بیش از ۶۰ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی خورشیدی وجود دارد. بر این اساس اگر مساحتی معادل ۱۰۰×۱۰۰ کیلومترمربع زمین را به ساخت نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک اختصاص دهیم، برق تولیدی آن معادل کل تولید برق ایران در سال ۱۳۸۹ یعنی حدود ۴۰ هزار مگاوات خواهد بود.
استفاده از پنل های خورشیدی، قدمتی حدود ۳۰ ساله در کشورمان دارد. در ابتدا اداره کل انرژی های نو با حضور افراد فرهیخته و متخصص در وزارت نیرو شکل گرفت و نخستین پروژه خورشیدی ایران در طالقان آغاز شد. این پروژه در سال ۱۳۷۵ شروع به کار کرد و در سال ۱۳۸۴ راه اندازی شد. این نیروگاه ۳۰ کیلوواتی، شامل ۶۸۴ پنل خورشیدی ۴۵ واتی است که ساخت شرکت فیبر نوری ایران بوده است.
سهم تولید برق خورشیدی در کشور کمتر از یک درصد بود اما تا حالا نیروگاه های خورشیدی با تولید حدود ۴۵۵ مگاوات برق، سهم ۵۰ درصدی از مجموع برق تولیدی انرژی های تجدیدپذیر کشور را به خود اختصاص داده اند. گزارش سازمان انرژی های تجدیدپذیر و راندمان برق ایران نشان میدهد که در مهرماه سال گذشته(۱۴۰۲) مجموع نیروگاه های انرژی های تجدیدپذیر کشورمان به عدد ۹۰۴.۰۷ مگاوات رسید که سهم نیروگاه های خورشیدی ۴۵۵.۵ مگاوات بود. از آن جایی که سال قبل روزانه بیش از ۵۸ هزار مگاوات برق تولید می شد، می توان به این نتیجه رسید که سهم تولید برق از انرژی خورشیدی در کشورمان کمتر از یک درصد بود، اما دولت سیزدهم به توسعه در تولید این انرژی پاک پرداخته است.
«مصطفی رجبی مشهدی» سخنگوی صنعت برق و مدیر عامل توانیر اخیرا بر اهمیت تولید برق خورشیدی اصرار کرد و اظهار داشت: «عزم دولت سیزدهم در توسعه صنعت برق خورشیدی قابل توجه بوده و از شروع این دولت تا حالا حدود ۹ هزار مگاوات به این ظرفیت اضافه شده است، خوشبختانه کارخانه سازنده سلول های خورشیدی در کشور راه اندازی شده و حدود یک هزار و ۵۰۰ مگاوات ظرفیت تولید برق از نیروگاه های خورشیدی را تدارک دیده ایم، برای تولید ۴ هزار و ۵۰۰ مگاوات نیز قرارداد جدید منعقد کرده ایم و با رفع اشکال اختصاص زمین و سرمایه موردنیاز از محل صندوق توسعه ملی، راه اندازی این نیروگاه خورشیدی را تسریع نماییم.»
افتتاح بزرگ ترین کارخانه تولید صفحات خورشیدی در دولت سیزدهم
در گام نخست و با حمایت های دولت سیزدهم، نخستین خط تولید سلول خورشیدی کشور در سال ۱۴۰۰ با حضور علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو در مجموعه ی مانا انرژی افتتاح شد و در گام بعدی، با حمایت ها و سرمایه گذاری سنگین این مجموعه، اولین کارخانه تولیدی پنل خورشیدی با ظرفیت سالانه ۵۰۰ مگاوات در تیرماه ۱۴۰۱ با حضور شهید جمهور آیت الله سید ابراهیم رئیسی در این کارخانه به بهره برداری رسید. در ادامه با سفر روز دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ وزیر نیرو به استان مرکزی و تعدادی از مسئولین، دومین خط تولید پنل های خورشیدی شرکت "مانا انرژی پاک" با ظرفیت ۱۸۰۰ مگاوات در سال افتتاح شد؛ خط تولیدی که با مساحت ۲۴ هزار مترمربع در ایام پایانی سال ۱۴۰۱ راه اندازی و مراحل نصب تجهیزات و تولید آزمایشی آن در آخر سال ۱۴۰۲ انجام شد، این کارخانه از دو خط تولید ۹۰۰ مگاواتی تشکیل شده که برای نخستین بار امکان تولید پنل های متفاوت با ظرفیتهای ۵۵۰ تا ۷۰۰ وات را برای کشور به وجود می آورد و در آن از دقیق ترین فناوری های روز دنیا استفاده شده است.
افتتاح این خط تولید، کشور را قادر می سازد در هر ۲۲ ثانیه یک پنل خورشیدی باکیفیت بالا و در کلاس جهانی تولید نماید. همین طور توان تولید برق خورشیدی از ۷۰۰ وات به ۲۳۰۰ مگاوات در سال رسیده است که بصورت مستقیم و غیرمستقیم برای ۲ هزار نفر ایجاد اشتغال می کند.
۲۰ هزار پنل خورشیدی برای عشایر برق تولید می کنند
«شایان نادری» رییس سازمان امور عشایر ایران بتازگی به مناسبت هفته "جهاد کشاورزی" اظهار داشت: «رئیس جمهور شهید، آیت الله رئیسی در مسافرت استانی به کهگیلویه و بویراحمد دستورالعمل ویژه و ۱۰بندی را برای بسط خدمات و افزایش رفاه جامعه عشایری ابلاغ کردند که نشان از توجه ایشان به برطرف شدن مشکلات جامعه زحمتکش عشایری داشت. یکی دیگر از بندهای این دستورالعمل، تهیه و توزیع ۲۲۰ هزار پنل خورشیدی بین خانوارهای عشایری است که با اجرای آن گام بلندی برای تامین برق و افزایش رفاه در مناطق عشایری برداشته می شود.»
وی ادامه داد: «تعداد پنل های خورشیدی توزیع شده در مناطق عشایری از ۷۰۰ دستگاه در آغاز دولت سیزدهم به ۲۰ هزار و ۴۷۰ دستگاه تا انتهای سال ۱۴۰۲ رسیده است. این پنل ها بوسیله وزارت نیرو توزیع می شود و ۹۰ درصد هزینه های آنها را دولت و تنها ۱۰ درصد هزینه را خود عشایر پرداخت می کنند. این قشر توانمند و باپشتکار ۳۵ میلیون هکتار مرتع در اختیار دارند که بستر خوبی برای جذب انرژی خورشیدی و تولید برق بوسیله انرژی پاک است.»
تولید ۸ هزار مگاوات برق خورشیدی تا سال ۱۴۰۷
«بهروز دشتی» رییس گروه آموزش های تخصصی انرژی های تجدیدپذیر و راندمان انرژی برق ساتبا بهمن سال قبل(۱۴۰۲) با اشاره به هدف گذاری ایران برای تولید ۳۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر، اظهار داشت: «با توجه به وجود منابع سیلیکون در کشور، ایران می تواند به یکی از بازیگران تامین کننده منابع اولیه و تولیدکننده پنل های خورشیدی تبدیل گردد، البته علاوه بر معادن سیلیکون برای راه اندازی نیروگاه های خورشیدی، تجهیزات اصلی و مهم دیگری همچون اینورترهای خورشیدی، استراکچرها، کابل ها و غیره نیز موردنیاز است که باید به مرور در کشور ایجاد و توسعه داده شود.»
وی با تکیه بر اهمیت تنوع بخشی به منابع انرژی، اشاره کرد: «هزینه تولید پنل های خورشیدی بین سالهای ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ به شدت کاهش پیدا کرده و همین مورد موجب رونق و افزایش گردش مالی در این بخش شده است؛ بطوریکه گردش مالی جهانی در این صنعت به ۲۳۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ رسیده است. بر همین مبنا در دولت سیزدهم علاوه بر تولید پنج هزار و ۷۸۴ مگاوات برق حرارتی و ۱۴۰۰ مگاوات افزایش ظرفیت و ارتقای راندمان، ۲۳۰ مگاوات هم نیروگاه از منابع تجدیدپذیر راه اندازی شده است.»
رییس گروه آموزش های تخصصی انرژی های تجدیدپذیر و راندمان انرژی برق ساتبا، از تدوین سند برنامه ملی توسعه فناوری زنجیره ارزش سامانه های سیلیسیومی تولید برق خورشیدی برای تعیین وظایف دستگاه های مختلف بمنظور تولید هشت هزار مگاوات برق خورشیدی تا سال ۱۴۰۷ آگاهی داد و اظهار داشت: برای راه اندازی ۸ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک به بالای ۷۱۰۰ کیلومتر کابل دی سی یا ۳۲۰ هزار تن سازه ی این نیروگاه ها در کشور نیاز داریم که خوشبختانه صنایع کشور دارای آمادگی و ظرفیت مناسب برای تامین نیازهای اجرائی این نیروگاه ها در کشور می باشند.»
تامین برق کل جهان با صفحات شناور خورشیدی
برمبنای تحقیقات جدید، با بهره گیری از پنل های خورشیدی شناور روی دریاچه ها و رودخانه ها می توان بطور بالقوه برق کل جهان را تامین کرد، این امر می تواند تحولی بزرگ در حوزه انرژی های تجدیدپذیر باشد و به مقابله با تغییرات آب وهوایی کمک نماید. پژوهشگران دانشگاه های بنگور و لنکستر در انگلستان به همراه مرکز اکولوژی و هیدرولوژی بریتانیا، پتانسیل جهانی پنل های خورشیدی شناور (FPV) را بررسی نموده اند، آنها با بررسی ۶۸ هزار دریاچه و رودخانه در سرتاسر جهان به این نتیجه رسیده اند که پنل های خورشیدی می توانند سالانه ۱۳۰۲ تراوات ساعت (TWh) برق تولید کنند، که این رقم چهاربرابر کل برق مصرفی سالانه بریتانیا است.
پنل های خورشیدی شناور مزایای مختلفی نسبت به تاسیسات خورشیدی مستقر در زمین دارند، همچون اینکه آنها زمین را جهت استفاده های دیگر آزاد می کنند، پنل ها را خنک تر نگه می دارند و کارایی آنها را بالا می برند. شواهدی درباره ی سایر مزایای محیط زیستی همچون کاهش اتلاف آب بوسیله تبخیر با صیانت از سطح دریاچه از خورشید و باد وجود دارد. همین طور با محدود کردن نور و جلوگیری از گردش مواد مغذی، شکوفه های جلبکی را می کاهد، با اینحال پژوهشگران هشدار می دهند تحقیقات بیشتری در مورد تاثیر کلی محیط زیست پنل های خورشیدی شناور موردنیاز است.
طی محاسباتی که از تولید برق با صفحات خورشیدی شناور انجام شد، پنج کشور می توانند کل نیاز برق خودرا از پنل های خورشیدی شناور تامین کنند، همچون پاپوآ، گینه نو، اتیوپی و رواندا، سایر کشورها مانند بولیوی و تونگا نیز به ترتیب ۸۷ و ۹۲ درصد تقاضای برق خودرا از این طریق تامین خواهند کرد. خیلی از کشورها خصوصاً در آفریقا، دریای کارائیب، آمریکای جنوبی و آسیای مرکزی می توانند بین ۴۰ تا ۷۰ درصد تقاضای برق سالانه خودرا بوسیله پنل های خورشیدی شناور تامین کنند. در اروپا، فنلاند و دانمارک نیز می توانند به ترتیب ۱۷ و ۷ درصد از تقاضای برق خودرا بوسیله پنل های خورشیدی شناور تامین کنند.
باتوجه به مطالب فوق، از مهم ترین زمینه های تولید برق با بهره گیری از انرژی های تجدیدپذیر، توسعه پنل های خورشیدی است که همسو با مبانی صیانت از محیط زیست در نظر گرفته می شود. در همین راستا ساخت کارخانجات تولید پنل های خورشیدی در دولت سیزدهم سبب شد تا این صنعت قسمتی از سهم تولید برق را بر عهده بگیرد اما لازم است زیرساخت های لازم در ارتباط با توسعه سلول های خورشیدی تقویت شود.1403/03/30
09:56:57
5.0 / 5
169
تگهای خبر: پروژه , توسعه , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد