معاون علمی رئیس جمهور اعلام كرد

افزایش 1 و هشت دهم برابری نرخ بازگشت پژوهشگران مقیم خارج به کشور

افزایش 1 و هشت دهم برابری نرخ بازگشت پژوهشگران مقیم خارج به کشور

به گزارش بتن آنلاین، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور با اعلان اینکه آیت الله رئیسی به همه وزرا تاکید می کرد که حتی اگر نخبگان حوزه های شما با دولت موافق و همراه نیستند، نظرات آنها دریافت و از آنها استفاده شود، اظهار داشت: این رویکرد سبب شد که سال 1402 نسبت به سال 1401، همکاری هایمان با ایرانیان مقیم خارج از کشور، 3 برابر شود و همین طور بازگشت نخبگان از 200 دانشگاه برتر دنیا به کشور، 1.8 برابر ارتقاء یافته است.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی با حضور در بخش گفت و گوی ویژه شبکه خبر صدا و سیما ضمن تسلیت شهادت رییس جمهور، ابزار امیدواری کرد که مکتب خدمت خالصانه ای که آیت الله رئیسی موسس آن بودند و برای آن نماد شدند، مستدام در کشور بماند و هر روز شاهد پیشرفت ایران و درخشش آن در جهان باشیم.
وی با اشاره به نوع نگاه آیت الله رئیسی به زیست بوم فناوری ایران، اظهار داشت: در یک هفته گذشته درباره ی ابعاد شخصیتی شهید جمهورمان صحبت های زیادی شد که باتوجه به فضای اندوه و احساسی که مردم داشتند، عمده توجهات به سمت منش، رفتار، اخلاق و خلوص و خستگی ناپذیری ایشان بود و من به عنوان معاون کوچک ایشان که در عرصه علمی و فناوری به ایشان کمک می کردم، قویا معتقدم که حضرت آیت الله رئیسی یک مدیر راهبردی تمام عیار بود.
دهقانی فیروزآبادی با اعلان اینکه اقتصاد دانش بنیان برای آیت الله رئیسی تنها یک اصلاح عنوان نبود، بلکه تغییر راهبردی جدی در عرصه علم و فناوری کشور بود، اظهار داشت: در سالهای اول انقلاب و حتی ۳ تا ۴ دولت قبل، عمده رشد و پیشرفت کشور برمبنای اقتصاد منبع پایه بوده است و در این جهت عموما بر پایه منابع نفتی و معادن، اقتصاد کشور را توسعه دادیم، به این معنا که نفت را می فروختیم و با پول آن مدرسه، بیمارستان و دانشگاه می ساختیم.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور اضافه کرد: ولی در سالهای اخیر باتوجه به بالا رفتن مصرف و هزینه های کشور و همین طور تحریم های سنگینی که دشمن مقابل کشور داشته است، اقتصاد منبع پایه به زودی ضعف خودرا نشان داد.
دهقانی فیروزآبادی با تأکید بر این که تکیه به نفت و خام فروشی، معضل اقتصاد کشور بوده است، افزود: اگر ما بدنبال پیشرفت و رشد تراز هستیم، برمبنای اقتصاد منبع پایه نمی توان به آن نائل شد.
وی اشاره کرد: راهبردی که رهبر معظم انقلاب بیش از ۲۰ سال قبل که تحت عنوان جنبش نرم افزاری شروع کردند، در دوران حضرت آیت الله رئیسی به بلوغی رسید که تغییر راهبری این زیست بوم از یک زیست بوم فقط علمی و فناوری افتخارآفرین به یک زیست بوم مؤثر در اقتصاد مورد توجه ایشان قرار گرفت. خروجی این نگرش، در عنوان معاونت علمی مشاهده می شود و این معاونت به معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ارتقاء یافت.
دهقانی فیروزآبادی تغییر نام معاونت علمی را ناشی از این نگاه راهبردی دانست و اظهار داشت: اگر می خواهیم رشدی در کشور اتفاق بیفتد، کلید گشایش این مسیر، تنها و تنها در علم و فناوری است. مساله راندمان که بارها و بارها آیت الله رئیسی در سخنرانی خود بیان می کرد، استفاده از نخبگان چه بصورت فردی و چه در قالب شرکت های دانش بنیان بوده و نشان دهنده توجه راهبردی ایشان به اقتصاد دانش بنیانی بود که باید ارزش آفرینی خودرا در علم و فناوری بیابد.
وی ادامه داد: برای نخستین بار که خدمت آیت الله رئیسی رسیدم تا نکات خودرا مطرح کند دو راهبرد جدی را ترسیم کردند که یکی از این راهبردها این بود که دستاوردهای علمی و فناوری کشور باید بصورت جدی، واقعی و مؤثر در زندگی مردم و همه حوزه های اقتصادی چون صنعت، کشاورزی، سلامت، معدن و پتروشیمی نفوذ کند و دومین راهبرد این بود که این توجه نباید ما را از آینده غافل کند.
بگفته وی این نگاه آیت الله رئیسی بود که یک نگاه به آن چه که در گذشته داریم و استفاده از آن در اقتصاد و نگاه به آینده و دستاوردهایی که باید داشته باشیم.
دهقانی فیروزآبادی اشاره کرد: بندی در برنامه هفتم توسعه آمد که مورد حمایت ایشان قرار گرفت که موضوع آن، این است که کشور باید در ضمن برنامه هفتم توسعه، ۶ مجموعه بزرگ و تراز در آفرینش های فناوری های روز داشته باشد که این ۶ مرکز در عرصه های زیست مهندسی، میکروالکترونیک، علوم شناختی، اعصاب و مغز، هوش مصنوعی و کوانتوم است.
دهقانی فیروزآبادی اظهار داشت: فکر نمی کنم که در دولت باتوجه به مسائل مختلفی که وجود داشت، کسی مانند رییس جمهور شهید، توجه و پیگیر مسائلی چون هوش مصنوعی و کوانتوم داشته باشد.
معاون علمی رییس جمهور اشاره کرد: معتقدم مرکز ملی هوش مصنوعی و شورای راهبری کوانتوم دو تا از یادگاری های شهید رئیسی در عرصه فناوری های رو به آینده است و ما کوشیدیم در مدت ۲ سال که در خدمت ایشان بودیم، برنامه ریزی های خودرا بر روی این دو محور متمرکز نماییم.

افق ترسیم شده علم و فناوری از نظر رییس جمهور شهید
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور با اشاره به اینکه خوشبختانه کشور در سالهای قبل رتبه های خوبی در عرصه های علم و فناوری چون فناوری های زیستی، نانو و هوش مصنوعی کسب کرده است و دارای رتبه های جهانی هستیم، ولی توجه آیت الله رئیسی این بود که در طول برنامه هفتم در جایگاه های اول تا سوم قرار بگیریم.
دهقانی فیروزآبادی، با اعلان اینکه آیت الله رئیسی توجه جدی به آماده شدن زیر ساخت های لازم برای فناوری داشته است، تصریح کرد: زمانی توسعه فناوری در قالب لابراتوار ها و شرکت های دانش بنیان کوچک و نوپا قابل تصور بود، ولی در دنیایی که هر روز بواسطه فناوری پیشرفت می کند، توجه به ساختارهای متمرکز و بزرگ و ملی یک نگاه راهبردی است که این را به ما تذکر می داد.
رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: این نگاه که در کشور حداقل ۶ مجموعه بزرگ آزمایشگاهی و مرکز آفرینش های فناوری داشته باشیم همچون توجهات خاص رییس جمهور شهید بوده است.

نگاه رییس جمهور شهید به نخبگان
دهقانی فیروزآبادی درباب رویکرد آیت الله رئیسی به نخبگان اظهار داشت: ایشان نگاهشان به نخبگان یک نگاه فراتر از قسمتی از جامعه بود و به مفهوم واقعی کلمه در سیاست ها و راهبردهای وی، نگاه حکمرانی نخبگانی را می دیدم، به این معنا که تاکید داشتند که مسائل کشور تنها و تنها با کمک و همکاری نخبگان حل می شود.
وی افزود: ما از نظر منابع در کشور محدودیت داریم که دولت باید با آن گذران امور داشته باشد، ولی اگر قرار باشد پیشرفتی در کشور اتفاق بیفتد، این پیشرفت لزوما از مسیر سرمایه گذاری های پولی و مالی باردیگر نیست، بلکه از جنس اصلاح فرایندهای حکمرانی به سمت فرایندهای هوشمندانه و نخبگانی است.
دهقانی فیروزآبادی اظهار داشت: تاکیدی که آیت الله رئیسی به همه وزرا دراین زمینه داشت، این بود که حتی اگر نخبگان حوزه های شما با دولت موافق و همراه نیستند، نظرات آنها دریافت و از آنها استفاده گردد.
وی ادامه داد: من معتقدم تنها مسیر پیشرفت را حضرت آقا دنبال می کنند و رشدی که ما در کشور انتظار آنرا داریم، استفاده از نخبگان در ارکان حکمرانی و حل مسائل کشور است؛ چونکه راهکارهای حل مساله کشور، راهکارهای نخبگانی است نه راهکارهای مالی و سرمایه ای و منابعی.
معاون علمی رییس جمهور افزود: تصور نمی کنم که در طول این سال ها، دولتی جوان تر از دولت آیت الله رئیسی تجربه کرده باشیم، به شکلی که در رده های میانی مدیریت در وزارتخانه های صمت، جهاد کشاورزی، علوم و بهداشت شاهد حضور مدیران دهه ۶۰ و ۷۰ هستیم که کاملا با نگاه نخبگانی فعالیت می نمایند.
وی افزود: علاوه بر آن آیت الله رئیسی در عرصه های صنفی و رسیدگی و توجه به نخبگان نیز دغدغه مند بود و در جلسات، همیشه نخستین سؤالشان درباب وضعیت نخبگان کشور این بود که فضای نخبگانی کشور، چه کارهایی می تواند انجام دهد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور اضافه کرد: به خاطر دارم مساله شرایط پزشکان، پرستاران و کادر درمان را با ایشان درمیان گذاشتم و کمتر از دو هفته با تمام مؤثران این حوزه جلسات فشرده برگزار کرد و یک جلسه که به مدت ۳ ساعت در خدمت ایشان بودیم، منجر به تدوین ۱۲ راه حل عملیاتی شد..
به گفته ی ایشان، آیت الله رئیسی در این جلسات بدنبال سفارش نبود، بلکه بدنبال راهکارهای عملیاتی بود و تاکید آیت الله رئیسی بر «راهکارهای علی الارض» بود.
دهقانی فیروزآبادی اشاره کرد: اگر آخرین استوری صفحه ایشان را مشاهده کنید، دستور ایشان به من در شورای عالی فضای مجازی برای تشکیل کمیته ای بمنظور حفظ و نگهداری و تقویت نیروی انسانی نخبه کشور در عرصه های فضای مجازی و حوزه های نرم بوده است.
دهقانی فیروزآبادی اظهار داشت: تاکید آیت الله رئیسی این بود که بزرگترین پشتیبانی از جریان نخبگانی کشور، ایجاد زمین بازی برای تأثیر گذاری آنها در همه عرصه ها از ارائه مشاوره تا حوزه های مدیریتی است، ضمن آنکه توجه ویژه ای به نخبگان داشت و همین توجه ویژه بود که ارتباطات ما را با نخبگان ایرانی خارج از کشور توسعه داد.
وی اشاره کرد: افتخار می کنم که طبق آمارهای سامانه های جذب و به کارگیری نخبگان، سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱، همکاری هایمان با ایرانیان مقیم خارج از کشور، ۳ برابر شده لست. همین طور بازگشت نخبگان از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا به کشور، ۱.۸ برابر ارتقاء یافته است.
رییس بنیاد ملی نخبگان این ارتقای آمارها در عرصه نخبگان را حاصل توجه ویژه رییس جمهور شهید به امور نخبگان عنوان نمود.
وی تصریح کرد: در سال قبل عده ای نخبگان ایرانی که سال قبل به کشور بازگشتند، به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه ها مشغول به فعالیت شدند و برای عده ای از آنها که قریب یه ۳۵۰ نفر می شود، فرصت ایجاد شرکت های دانش بنیان برقرار شد و بخش دیگری از آنها به عنوان نیروهای متخصص در شرکت های تراز دانش بنیان، فرصت همکاری پیدا کردند.
وی ادامه داد: نگاه دیگری که آیت الله رئیسی به حوزه نخبگانی داشت، این بود که ایرانیانی که در خارج از کشور هستند، اما بهر دلیلی که نمی توانند به کشور بازگردند، ولی مشتاق خدمت در کشور می باشند، بچه های کشور هستند؛ بدین جهت در سال قبل بیش از ۲۰۰ مورد پروژه های راهبردی با این افراد که خارج از کشور بودند، تعریف کردیم.
وی افزود: این ۲۰۰ پروژه در خارج از کشور اجرا شد و خدمات آن در کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

حمایت ها برای توسعه بازار دانش بنیان ها
دهقانی فیروزآبادی در پاسخ به این پرسش که با اهمیت ترین حمایت رییس جمهور شهید از فناوری چه بوده است، اظهار داشت: با اهمیت ترین نکته ای که ایشان بارها به من تاکید می کرد این است که بزرگترین کار این معاونت، به خط کردن همه دستگاهها و دولت جهت استفاده از محصول و خدمات شرکت های دانش بنیان. این که می گویم آیت الله رئیسی یک فرد فکور راهبردی بود، بنا بر این است.
وی ادامه داد: من به جرات عرض می کنم که طی سالهای قبل بزرگترین حامی فکری و گفتمانی و سیاستی جریان دانش بنیان کشور، حضرت آقا و بزرگترین حامی اجرائی فرامین مقام معظم رهبری برای توسعه اقتصاد دانش بنیان، شخص آقای رئیسی بوده لست یعنی آیت الله رئیسی شخصا داعیه دار توسعه بازار دانش بنیان ها بود و بارها اصرار کرد که به هیچ وجه اجازه داده نشود که کالا و خدمتی که در کشور وجود دارد و شرکت های دانش بنیان می توانند آنرا تامین کنند، از خارج تهیه شود و این امر برایشان خط قرمز بود.
معاون علمی رییس جمهور با اعلان اینکه آیت الله رئیسی در جلسات هیات دولت بارها تاکید می کرد که کالایی که در داخل تولید می شود، نباید از خارج وارد شود، اظهار داشت: ایشان هم هوشمندانه هدایت می کرد و هم شخصا مدعی پشتیبانی از بازار دانش بنیان ها بود.
دهقانی فیروزآبادی افزود: این رویکرد منجر به رخدادهای شگرفی در سال قبل شد، این که شرکت های حوزه نفتی از ۱۰۰ شرکت به ۶۰۰ شرکت ارتقاء می یابد و این که وزارت نفت امروز بیش از ۱.۸ میلیارد دلار قرار داد با دانش بنیان ها منعقد کرده، نتیجه حمایت های رییس جمهور شهید است.
وی فروش ۵۳۰ همتی شرکت های دانش بنیان در سال قبل را از دیگر دستاوردهای توجه و حمایت رییس جمهور شهید از این حوزه دانست و اظهار داشت: سال قبل دانش بنیان ها ۵ میلیارد دلار ارز دولتی دریافت نمودند و در مقابل ۲.۵ میلیارد دلار صادرات داشته اند که ارزش متوسط صادرات آنها نسبت به کالاهای صادراتی برابر بوده است. باید توجه گردد که همه محصولات شرکت های دانش بنیان، دانش محور نیستند و کالاهای غیر دانش بنیان هم در سبد تولیدات خود دارند.
دهقانی فیروزآبادی اظهار داشت: مساله اصلی اینجاست که معادل ۲۰ میلیارد دلار محصول و خدمتی که شرکت های دانش بنیان در کشور به فروش رساندند که عموما ۶۰ تا ۷۰ درصد نسبت به قیمت نمونه خارجی ارزش دارد، صرفه جویی ارزی به همراه داشته است، به این معنا که این شرکتها ۵ میلیارد دلار ارز دریافت نمودند و ۲.۵ میلیارد دلار صادرات داشتند که این عدد ۳ برابر میزان صادرات ۱۴۰۱ است.
بگفته وی صادرات دانش بنیان شرکت های دانش بنیان در سال ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ سه برابر شد و در مقابل قریب به معادل خارجی ۳۰ میلیارد دلار کالا و خدمت به کشور ارائه دادند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور اشاره کرد: دارویی که باید ۱۸۰ میلیون دلار در سال برای خرید آن هزینه می کردیم، فقط با ۲۰ میلیون تومان تامین ارزی، در کشور تامین شد و مردم احساس نکردند که ما تحریم شدیم و بزرگترین حمایت آیت الله رئیسی همین بود.

به خط شدن دستگاهها برای بهره گیری از توان دانش بنیان ها
دهقانی فیروزآبادی، نمونه دیگر همکاری دستگاهها با خرید داخل را وزارت نیرو عنوان نمود و اظهار داشت: حمایت این وزارتخانه از دانش بنیان ها ۴ برابر شده است. سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ تعداد قراردادهای بار اول معاونت علمی با دستگاه های دولتی ۴.۸ برابر شد.
وی با تأکید بر این که توسعه بازار، بزرگترین حمایت رییس جمهور شهید از دانش بنیان ها بوده است، اشاره کرد: برای رشد پایدار شرکت های دانش بنیات اتفاق دیگری در دولت رییس جمهور شهید رخ داد. بودجه معاونت علمی هر سال رشد داشته است و اعتبارات معاونت علمی در سال قبل نزدیک به ۷ هزار میلیارد تومان بود و سال ۱۴۰۳ که در آن هستیم، با وجود همه مسائل و مشکلات کشور، ظرفیت بودجه ای معاونت علمی هم اکنون برمبنای قانون برنامه هفتم و قانون بودجه، بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان است.
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به منابع تامین مالی بودحه های این معاونت، توضیح داد: یکی از منابع آن بودجه مستقیم معاونت قریب به ۴ تا ۵ همت با رشد ۲۰ درصدی است. منبع دیگری که رییس جمهور شهید در جلسه سران قوا تاکید داشت و با کمک ایشان تصویب گردید، بسته ۷ هزار میلیارد تومانی برای سال ۱۴۰۳ و یک بسته ۸ هزار میلیارد تومانی برای سال ۱۴۰۴ است که برای معاونت علمی با کمک دستگاهها بوسیله تعریف پروژه های پیشران در اقتصاد دانش بنیان تامین خواهد شد.
معاون علمی رییس جمهور این پروژه های پیشران را پروژه های فناورانه ای دانست که از طرف دانش بنیان ها اجرائی می شود و دستگاه های اجرائی بهره بردار آن خواهند بود و از طرف دیگر مردم مستقیما اثرات آنرا در زندگی خود مشاهده می کنند.
وی افزود: منبع دیگر تامین اعتبارات معاونت علمی، قانون جهش تولید دانش بنیان است که منابعی را در قالب تبصره ۶ بودجه ۱۴۰۳ برای این معاونت علمی در نظر گرفته و پیش بینی می شود که اعتبارات معاونت علمی بیش از ۲۰ همت بالغ شود و قانون تاکید کرده که سازمان بودجه موظف است بصورت یک دوازدهم اختصاص دهد.
وی با اعلان اینکه امسال ما توفیق نداشتیم که به رییس جمهور خدمت نماییم، اظهار داشت: تمرکز و توجه ایشان به حوزه فناوری به صورتی بود که امسال اتفاقات شگرفی در این زمینه رخ می داد. همه ما از شرایط محدود بودجه ای کشور باخبر هستیم، ولی بودجه ای برای توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی اختصاص داده شد و در دولت آیت الله رئیسی و هیات امنای این صندوق مصوب شد که سرمایه این صندوق که سال ها ۳ هزار میلیارد تومان بود، به ۱۰۰ همت افزایش یابد و این اقدام یکی از مصوبات رییس جمهور شهید است.
دهقانی فیروزآبادی اشاره کرد: این توجه تنها یک معنا دارد و آن نگاه راهبردی رییس جمهور شهید به این که علم و فناوری کلید پیشرفت کشور است. امیدوار هستم در دولت آینده که مردم به خوبی آنرا انتخاب خواهند کرد، این هدفگذاری مقدس و بلند نظرانه ایشان، توسعه یابد و شاهد این باشیم که اقتصاد کشور بطور جدی از اقتصاد منبع پایه به اقتصاد دانش بنیان تغییر یابد.

دیپلماسی فناوری راهبرد دیگر رییس جمهور شهید بود
رییس بنیاد ملی نخبگان در بخش دیگری از سخنانش به همکاری وزارت امور خارجه و شهید امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه شهید اشاره نمود و اظهار داشت: در یک سفر خارجی رییس جمهور شهیدمان نبوده که درباره ی علم و فناوری سخن نگفته باشد و یا یک هیات خارجی نیست که به ایران آمده باشد و رییس جمهور شهیدمان از همکاریهای علمی و فناوری سخن نگفته باشد؛ اینها اتفاقی نیست. کلیه سفرهایی که آیت الله رئیسی می رفتند، ما و همکاران در سازمان همکاریهای بین المللی که از یادگاری های شهید رئیسی است، مامور می شدیم که نمایشگاهی از دستاوردهای علمی و فناوری برگزار نماییم.
وی با اعلان اینکه سال قبل برمبنای ابلاغیه رییس جمهور شهید، سازمان بین المللی همکاریهای علمی و فناوری تشکیل شد، این سازمان و بنیاد علم ایران را از یادگاری های آیت الله رئیسی نام برد و تصریح کرد: در هیچ کدام از دوره های گذشته، معاونت علمی به عنوان پایه و اساس رکن سفرهای رییس جمهور مطرح نبود، ولی آیت الله رئیسی تاکید بر این مساله داشت.
دهقانی فیروزآبادی افزود: ما در سال قبل بیش از ۳۰۰ هزار هیات تجاری را میزبانی کردیم، در صورتیکه این عدد ۶ برابر سال ۱۴۰۱ است و من در سال قبل ۴۳ هیات سیاسی در سطح وزیر، رییس مجلس و رییس جمهور را میزبانی کردم؛ این عدد یعنی در هر هفته یک هیات خارجی.
دهقانی فیروز آبادی اشاره کرد: اینها سیاست های تاکید بر روابط بین المللی است که نتیجه آن صادرات ۳ برابری محصولات دانش بنیان می شود. شهید امیر عبداللهیان باور داشت و به رییس جمهور نیز اعلام نموده بود که ایران در عرصه علم و فناوری نسبت به خیلی از کشورها برتری دارد و از این جهت گفتمان محوری علم و فناوری نسبت به سایر گفتمان ها برای ما دست برتری را به وجود آورده است.
معاون علمی رییس جمهور با تأکید بر این که شهید امیر عبداللهیان یکی از مدافعان و پیگیرکننده های جدی دیپلماسی علمی بود، اضافه کرد: صادرات محصولات دانش بنیان تنها ارزآوری نیست، بلکه صادرات دانش بنیان به مفهوم صادرات فرهنگ، اقتدار و صادرات پیام پیشرفت است و رییس جمهور شهید ما بسیار عالی این مساله را از نظر راهبردی درک کرده بودند.

قانون جهش تولید دانش بنیان
وی افزود: به لطف پیگیری رییس جمهور شهید، کلیه فرایندهای معاونت علمی و صندوق نوآوری و شکوفایی در پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان، شفاف سازی شد، سامانه های خدمت تعریف و مشخص شد که شرکت های دانش بنیان چه حمایت هایی را در چه زمانی دریافت کرده اند و چه نتیجه ای در پی داشته است.
معاون علمی رییس جمهور اشاره کرد: قانون جهش تولید قانونی می باشد که در ۱۰ سال آینده در کشور تحول ایجاد خواهدنمود و این از دیگر یادگاری های شهید جمهور ما است و امیدوار هستم این قانون را به خوبی اجرا نماییم.
منبع:

1403/03/07
13:43:44
5.0 / 5
227
تگهای خبر: ابزار , پروژه , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد