کاهش ۲۱ درصدی تولید سواری در فروردین ماه

کاهش ۲۱ درصدی تولید سواری در فروردین ماه

بتن آنلاین: بررسی آمار تولید خودروسازان بزرگ نشان میدهد که تولید خودروی سواری ( و وانت سایپا) در اولین ماه از سال جدید، توسط ایران خودرو و سایپا (و پارس خودرو به عنوان زیر مجموعه سایپا) نسبت به آمار تولید در زمان مشابه سال قبل 21 درصد کمتر بوده است.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، بررسی عملکرد و صورت های مالی اعلام شده توسط ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو (به عنوان زیر مجموعه سایپا) نشان میدهد که در فروردین ماه امسال میزان تولید خودرو (سواری ها و وانت ۱۵۱ سایپا) در کشور توسط این خودروسازان ۴۵ هزار و ۹۱۶ دستگاه ثبت شده که نسبت به ۵۸ هزار و ۴۶۶ دستگاه خودرو تولیدی در فروردین سال گذشته، ۲۱ درصد کمتر است.

تولید ۲۳ هزار و ۳۱۵ دستگاه با افت ۱۹ درصدی در ایران خودرو
در اولین ماه از سال جدید، گروه صنعتی ایران خودرو ۲۳ هزار و ۳۱۵ دستگاه خودرو ساخته که نسبت به ۲۸ هزار و ۷۷۹ دستگاه تولیدی در فروردین ماه سال گذشته، قریب به ۱۹ درصد کاهش را نشان میدهد.
به تفکیک از مجموع تولیدهای گروه صنعتی ایران خودرو طی مدت مذکور ۱۰ هزار و ۸۰۵ دستگاه محصولات خانواده پژو ساخته است؛ تولید محصولات این گروه خودرویی در فروردین ماه ۱۴۰۲، بیش از ۱۷ هزار و ۹۸۰ دستگاه ثبت شده است.
در آمار تولیدات ایران خودرو، فقط تولید محصولات گروه سورن بیش از آمار تولید آنها در زمان مشابه سال قبل است. در حالی که در فروردین ماه ۱۴۰۲ حدود ۱۴۸۰ دستگاه محصولات گروه سورن تولید شده بود این عدد امسال به ۳۲۳۷ دستگاه رسیده است.
طبق آمار در طول این مدت، ۱۷۸۸ دستگاه دنا، ۹۶۰ دستگاه رانا و ۲۳۷۶ دستگاه تارا در این شرکت تولید شده که در زمان مشابه سال گذشته، ۵۳۸۹ دستگاه دنا و ۲۵۴۷ دستگاه تارا تولید شده بود. اما تولید رانا صفر بوده است.
ایران خودرو در اولین ماه از امسال، تنها شش دستگاه هایما در خانواده محصولات مونتاژی ساخته است؛ این درحالی است که در فروردین ماه سال گذشته، ۱۰۱۴ دستگاه هایما در این گروه صنعتی به تولید رسیده بود.
ضمن این که این گروه صنعتی در آمار تولید خود در طول این مدت به تولید ۱۱۴۳ دستگاه از سایر محصولات ایران خودرو اشاره نموده است (این تولیدات در فروردین ماه سال قبل ۳۶۱ دستگاه ثبت شده بود).

تولید ۱۷ هزار و ۷۲۸ دستگاه با افت ۱۹ درصدی در سایپا
در گروه خودروسازی سایپا نیز در مدت مذکور سال جاری در مجموع ۱۷ هزار و ۷۲۸ دستگاه خودرو تولید شده که نسبت به بیش از ۲۲ هزار (۲۲ هزار و ۳۰) دستگاه تولیدی در یکماهه فروردین ۱۴۰۲، حدود ۱۹ درصد کم شده است.
از این مقدار به ترتیب ۱۰ هزار و ۸۷۳ دستگاه خودرو های خانواده X۲۰۰ (تیبا، کوییک و ساینا)، ۳۳۳۱ دستگاه شاهین و ۳۵۲۴ دستگاه سهم وانت های سایپا بوده است.
از طرف دیگر اما در فرویدن ماه سال گذشته، ۱۶ هزار و ۱۲۰ دستگاه تیبا، کوییک و ساینا، ۲۹۰۱ دستگاه شاهین و ۳۰۰۹ دستگاه وانت ۱۵۱ در گروه خودروسازی سایپا به تولید رسیده بود؛ بدین سبب هرچند که تولید X۲۰۰ها کاهشی شده اما تولید شاهین و وانت بالا رفته است.

تولید ۴۸۷۳ دستگاه با افت ۳۶ درصدی در پارس خودرو
در نهایت نیز، شرکت پارس خودرو به عنوان زیر مجموعه گروه سایپا در مجموع یکماه نخست امسال، ۴۸۷۳ دستگاه خودرو ساخته که نسبت به ۷۶۶۳ دستگاه تولیدی در زمان مشابه سال گذشته، ۳۶ درصد کمتر است و بیشترین میزان کاهش تولید را در بین خودروسازان داشته است.
از تعداد خودرو های تولیدی پارس خودرو در طول این مدت ۴۸۷۱ دستگاه سهم محصولات گروه Q۲۰۰ ثبت شده است. در زمان مشابه سال قبل ۴۴۲۴ دستگاه از این محصولات در این گروه صنعتی تولید شده بود.
همین طور در مدت مذکور دو دستگاه سهند تولید شده است؛ این خودرو در سال قبل در پروسه طراحی و طی مسیر تولید بوده است؛ پس آمار تولید آن صفر بوده است.
پارس خودرو در طول این مدت ۴۰ دستگاه بدنه پراید هم ساخته که سال گذشته، آمار ۹۱ دستگاهی داشته است.
گفتنی است؛ در گزارش بعدی ایسنا، آمار فروش این خودروسازان در مقابل میزان تولیدی که دو سالی است گفته می شود بصورت عبور مستقیم و کامل است، منتشر خواهد شد.
منبع:

1403/03/05
09:22:09
5.0 / 5
235
تگهای خبر: تولید , خودرو , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد