رئیس سازمان چای عنوان كرد

آخرین وضعیت پرداخت مطالبات چایکاران

آخرین وضعیت پرداخت مطالبات چایکاران

به گزارش بتن آنلاین، از گیلان رئیس سازمان چای، بهای برگ سبز چای پارسال را ۱۸۶۸ میلیارد تومان دانست که تابحال بالغ بر ۱۸۳۷ میلیارد تومان آن پرداخت شده و تصریح کرد: دولت ۱۰۰ درصد مطالبات را پرداخت کرده و کارخانجات چایسازی موفق به پرداخت ۹۷.۲ درصدی شده اند که میانگین آن به ۹۸ درصد می رسد.


حبیب جهانساز امروز، هشتم اردیبهشت ماه در گفت وگو با ایسنا، ضمن اشاره به آغاز چین بهاره برگ سبز چای از روزهای آینده، اظهار نمود: با عنایت به شرایط اقلیمی و سرمای اوایل سال، شاهد تاخیر در چین اول هستیم، اما بزودی برداشت را آغاز می نماییم.
وی با اشاره به اینکه تمهیدات لازم جهت خرید تضمینی برگ سبز و عقد قرارداد با کارخانجات فراهم گشته است، اضافه کرد: چین بهاره تا پایان خردادماه ادامه دارد، اما در مجموع چهار چین در سه فصل بهار، تابستان و پاییز صورت می گیرد.
رئیس سازمان چای کشور ضمن اشاره به فاصله یک ماهه تا ۴۵ روز بین هر چین، افزود: ۹۰ درصد باغات چای در اراضی شیبدار و دیم بوده و بنابراین شرایط اقلیمی در زمان برداشت اثرگذار می باشد.
جهانساز بهای برگ سبز چای پارسال را ۱۸۶۸ میلیارد تومان دانست که تابحال بالغ بر ۱۸۳۷ میلیارد تومان آن پرداخت شده و تصریح کرد: دولت ۱۰۰ درصد مطالبات را پرداخت کرده و کارخانجات چایسازی موفق به پرداخت ۹۷.۲ درصدی شده اند که میانگین آن به ۹۸ درصد می رسد؛ البته شرط عقد قرارداد با کارخانجات در سال جدید، تسویه کامل مطالبات است.

وی ضمن اشاره به مشکلات کارخانجات در فروش و بازاریابی و تأمین نقدینگی، افزود: سال گذشته، واردات چای به شرط خرید چای داخلی بود که بالغ بر ۱۰ هزار تن چای از کارخانجات خارج شد و بخشی از نقدینگی کارخانجات را برای سال جدید تأمین کرد.
رئیس سازمان چای با اشاره به اینکه چای سازی کارخانجات بخصوص برندها کیفی تر شده است، اظهار داشت: شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی نرخ خرید تضمینی برگ سبز در سال جدید را تصویب کرد و شاهد افزایش ۳۰ درصدی بها به صورت میانگین هستیم؛ یعنی بهای برگ سبز درجه یک از ۱۳ هزار و ۹۹۰ تومان در سال ۱۴۰۲ به ۱۸ هزار تومان و بهای برگ سبز درجه دو از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به ۱۵ هزار تومان رسیده است.
وی یکی دیگر از مصوبات شورای قیمت گذاری را واردات چای به شرط خرید چای داخلی دانست و افزود: طبق مصوبه شورای قیمت گذاری، پنج درصد از ارزش بهای برگ سبز با عنایت به ظرفیتهای قانون بودجه ۱۴۰۳ برای افزایش سرمایه صندوق پشتیبانی از توسعه صنعت چای تعلق می گیرد.
جهانساز افزایش ۳۰ درصدی تولید چای خشک را نتیجه قیمت متناسب خرید برگ سبز و پرداخت بموقع مطالبات و عرضه تسهیلات ارزانقیمت اصلاح و احیا و به زراعی باغات و بهسازی کارخانجات دانست و خاطرنشان کرد: برای سالجاری برداشت ۱۴۵ هزار تنی برگ سبز و تولید ۳۲ هزار تنی چای خشک را پیشبینی می نماییم که در صورت مساعدت اقلیمی، افزایش خواهد یافت.

رئیس سازمان چای با تکیه بر ضرورت کنترل قیمت و حجم واردات چای، افزود: سال قبل شاهد واردات ۴۲ هزار تنی چای بودیم که به بازار چای داخلی کمک کرد؛ این در شرایطی است که نیاز کشور به چای خشک ۸۵ هزار تن بوده و تولید داخل فقط ۳۰ درصد این نیاز را تأمین می کند.
وی ضمن اشاره به نقش بخش خصوصی در برندسازی چای داخلی و بازاررسانی آن، تصریح کرد: بیشتر از ۸۰ درصد چای تولیدی وارد بازار مصرف می شود؛ همینطور سالانه شاهد صادرات ۱۰ هزار تنی چای ایرانی هستیم.
جهانساز یکی از شاخصه های بارز چای ایرانی را عدم استفاده از سموم دانست و تصریح کرد: باغات ما گرفتار آفات خسارت زا نیستند و هیچگونه توزیع سم شیمیایی نداریم، اما در صورت ضرورت از سموم بیولوژیک استفاده خواهیم کرد.
منبع:

1403/02/08
19:25:33
5.0 / 5
294
تگهای خبر: توسعه , تولید , خسارت , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد