در ارتباط ویدئو كنفرانسی با همایش ملی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی

مخبر: مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی باید به موتور پیشران اقتصادی کشور تبدیل شوند

مخبر: مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی باید به موتور پیشران اقتصادی کشور تبدیل شوند

به گزارش بتن آنلاین، معاون اول رییس جمهور با تأکید بر این که مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی باید به موتور پیشران اقتصادی کشور تبدیل شوند، اظهار داشت: جلوگیری از واردات و توسعه صادرات دو راهبرد مهم کارهای مناطق آزاد است.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، محمد مخبر پس از ظهر روز پنجشنبه در ارتباط ویدئو کنفرانسی با همایش ملی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی سراسر کشور که در مشهد مقدس برگزار می شود، با تأکید بر این که مسائل اقتصادی را باید با مشارکت و حضور مردم حل نماییم، اشاره کرد: نامگذاری سال جاری با عنوان جهش تولید با مشارکت مردم حاصل تجربه بیش از ۴۰ سال جمهوری اسلامی ایران است که بدون فعال کردن منابع، خلاقیت و مدیریت مردم مشکلات اقتصادی بصورت مطلوب حل نمی شود.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی از فرصت های خوب تحقق شعار سال هستند و این مناطق با فلسفه و هدف تشویق سرمایه گذاری داخلی و خارجی، کنار گذاشتن دیوان سالاری، توسعه صادرات و آوردن مردم از سرزمین اصلی به این مناطق و فعالیت اقتصادی موثر شکل گرفته است.
مخبر با تأکید بر این که باید کاستی های چند دهه گذشته در توجه به اهداف و فلسفه تشکیل مناطق آزاد در دولت سیزدهم جبران شود، اشاره کرد: توجه به مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی اولویت اساسی دولت می باشد که ظرفیتهای این مناطق و مقررات، امکان پیشرفت و توسعه را به وجود آورده است و هیچ بن بستی در راه فعالیت مناطق آزاد وجود ندارد و دولت آمادگی دارد تا مسائل و مشکلات بر سر راه فعالیت این مناطق را برداشته و مرتفع کند.
وی با تأکید بر این که جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و توسعه صادرات از مهم ترین زمینه های فعالیت مناطق آزاد است که باید در این خصوص برنامه ریزی کنند، اضافه کرد: نزدیک به ۱۰ سال رشد اقتصادی کشور منفی بود اما در سال قبل به نرخ رشد اقتصادی ۶ درصد رسیدیم اما با این میزان نمی توان مسائل کشور را حل کرد که طبق هدف گذاری میانگین رشد اقتصادی ۸ درصدی در برنامه هفتم توسعه باید کاستی های سالهای قبل نیز جبران شود که برای رسیدن به این هدف نیازمند جذب سرمایه گذاری سنگین داخلی و خارجی هستیم که این مناطق فرصتی بسیار مناسب برای تشویق سرمایه گذاری هستند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به فرصت بسیار عالی همسایگی ایران با ۱۵ کشور منطقه اشاره کرد: بخش زیادی از نیازهای کشورهای همجوار می تواند در داخل ایران تولید شود و باید از این راهبرد جدی دولت سیزدهم در گسترش روابط با همسایگان در مناطق آزاد به خوبی استفاده گردد.
مخبر اشاره کرد: از قدمهای بلند آیت الله رئیسی در دیپلماسی دولت سیزدهم برقراری رابطه با کشورهای منطقه و همسو است که تفاهمنامه ها و قراردادهای بسیار خوبی امضا شده و تمامی این فرصت ها باید در مناطق آزاد پیاده سازی شوند.
معاون اول رییس جمهور در ادامه وجود نیروهای جوان و تحصیل کرده، شرکت های دانش بنیان، ظرفیتهای معدنی و اقتصاد دریا محور را از مهم ترین زمینه های فعالیت و برنامه ریزی مناطق آزاد توصیف و اشاره کرد: باید کمبودهای کشور خصوصاً در حوزه تولید، در مناطق آزاد جبران شود.
معاون اول رییس جمهور در آغاز سخنان خود با اشاره به مشکلات کشور در زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم اظهار داشت: قدمهای بسیار بلندی توسط دولت، مردم و فعالان اقتصادی در طول دو سال قبل برای حل مشکلات کشور برداشته شد.
وی ادامه داد: زمانی که در یک کشور با کوچکترین مساله روبرو می شوند تمام بخش ها و دولت آنان بسیج می شوند اما جمهوری اسلامی ایران به نقطه ای رسیده که زمانی که رژیم غاصب صهیونیستی به عنوان نماد سلطه توسط کشور ما مورد به هدف خوردن قرار می گیرد، رییس جمهور و دولت و مردم به کارهای عادی خود می پردازند و کشور در وضعیت آرام مسیر خودرا ادامه می دهد.
وی اشاره کرد: زمانی مقام معظم رهبری اینطور تاکید نمودند که نباید اقتصاد کشور با تکانه های خارجی گرفتار صدمه ای شود؛ پس باید در این راه حرکت نماییم و در حوزه اقتصاد به نقطه ای برسیم که تناسب با نقش جمهوری اسلامی در سطح بین الملل داشته باشد.
معاون اول رییس جمهور افزود: امروز وقتی در منطقه تصمیمی گرفته می شود که تبعات خاصی دارد ناچار هستند ملاحظات جمهوری اسلامی را رعایت نمایند و تکیه مظلومان جهان به ایران است تا جایی که تمام امکانات نظام سلطه برای شکست مردم غزه جمع آوری شد اما نتوانستند به هیچ کدام از اهداف خود برسند.
حجت الله عبدالملکی دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی و ویژه اقتصادی نیز در این مراسم با اشاره به این که تراز تجاری مناطق آزاد با کوشش های دولت سیزدهم مثبت شده است، اظهار داشت: یک و نیم درصد از ۶ درصد رشد اقتصادی حاصل کوشش های مناطق آزاد بوده و تا حالا ۹۰۰ هزار میلیارد تومان بسته سرمایه گذاری در سال قبل ارائه شد که به مفهوم چهار برابر شدن تقاضا برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد است و تا حالا ۱۳۳ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری محقق شده است و این برنامه جهش سرمایه گذاری در مناطق آزاد با جدیت پیگیری می شود و در سال پنجم برنامه هفتم سهم مناطق آزاد در رشد اقتصادی به ۴ درصد خواهد رسید.1403/02/07
12:34:39
5.0 / 5
3854
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد