وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام كرد

بازنگری بخشنامه واردات خودرو های کارکرده

بازنگری بخشنامه واردات خودرو های کارکرده

بتن آنلاین: بتن آنلاین: وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به بازنگری بخشنامه واردات خودرو های دست دوم، درباره ی سرنوشت واردات لوازم خانگی امسال توضیح داد که کشور در عرصه لوازم خانگی خودکفا است و مشکل اصلی نبود بازار است، در مورد واردات هم اگر قانون واردات کالایی را ممنوع کرده باشد، طبق همان عمل خواهیم کرد.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، عباس علی آبادی در حاشیه جلسه پاسخگویی به نظرات و مشکلات شهروندان در مرکز ارتباط مردمی ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نخستین تلاش ما در عرصه خودرو تولید کمی است و امسال رشد تولید بهتری خواهم داشت. سال قبل تولید خودرو هشت درصد رشد داشت و امسال برنامه ریزی شده این رقم به بالای ۱۵ درصد برسد.
وی ادامه داد: برنامه وزارت صمت رونق واردات است. تا حالا ۱۳۳ هزار خودروی وارداتی ثبت سفارش شده که از این تعداد ۵۰ هزار خودرو در گمرکات کشور است. البته این روندها تا حدودی کند است، اما به زودی این خودرو ها عرضه خواهد شد. تا حالا ۸۰۰۰ خودروی وارداتی به مردم تحویل داده شده است.

بازبینی بخشنامه خودرو های کارکرده
وزیر صمت با تأکید بر این که واردات خودرو ادامه خواهد داشت، اشاره کرد: واردات خودرو های دست دوم امسال هم در قانون بودجه دیده شده و بخشنامه واردات هم تنظیم و برای دولت ارسال شده است. هم اکنون این کار از مسیر مناطق ویژه درحال اقدام است و در سایر زمینه ها هم صورت خواهد گرفت. همین طور درحال بازنگری در بخشنامه واردات خودرو های دست دوم با کمک نمایندگان مجلس و همکاران وزارت صمت در بخش های تخصصی هستیم تا واردات این خودرو ها با کمترین عارضه و مشکل صورت گیرد.
این مقام مسئول با اعلان اینکه در بازار خودرو به سبب این که این محصول تبدیل به یک کالای سرمایه ای شده نیاز کاذب هم وجود دارد، اظهار داشت: این در حالیست که خودرو کالای سرمایه ای نیست، بلکه کالای مصرفی است.
علی آبادی با اعلان اینکه رویکرد تحولی وزارتخانه این است که خودرو ها به سمت خودرو های آینده همچون خودرو های برقی حرکت نماید که هم چالش بنزین و هم چالش محیط زیست حل شود، اشاره کرد: امسال چند نمونه خودروی برقی در تولیدات داخلی هم عرضه خواهد شد. همزمان باید نسبت به ایجاد جایگاه های شارژ خودرو ها اقدام نماییم. البته امکان شارژ شبانه در منازل از همین حالا میسر است و شارژرهای خانگی را در اختیار بیشتر صاحبان خودرو های برقی قرار می دهیم که برای مسافت های روزانه مناسب می باشد.

خودروها را در پارکینگ ها ذخیره نکنید
وی همین طور وعده داد که خودرو های جدید امسال خودرو های نوبت جدید باکیفیت ها و استانداردهای بهتر عرضه گردد، از مردم خواست از خرید خودرو و ذخیره آن در پارکینگ ها اجتناب کنند، چونکه این کار تلف کردن سرمایه های ملی است.
وزیر صمت همین طور با اشاره به مشکلات بازار لاستیک، اظهار داشت: مشکلات هم اکنون بیش از همین جنسی است که در بازار خودرو وجود دارد. با اینحال در سال جدید توسعه تولید در دستور کار قرار گرفته است.
وی درباره ی خصوصی سازی خودروسازان نیز اظهار داشت: بدنبال این هستیم که دخالت دولت را حداقل و نقش مردم را حداکثر نماییم و این مساله در خودروسازی هم در دستور کار است، اما این شرکتها سهامی عام و دارایی های مردم هستند، بدین سبب در خصوصی سازی باید از روش های قانونی صورت گیرد. بر این اساس واگذاری دارایی ها بوسیله وزارت اقتصاد و واگذاری مدیریتی با همکاری وزارت صمت خواهد بود که در حال انجام می باشد.
علی آبادی در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا درباره ی برنامه این وزارتخانه برای واردات لوازم خانگی در امسال، اظهار داشت: کشور در عرصه لوازم خانگی خوداتکا و خودکفا است. مشکل اصلی کشور در عرصه لوازم خانگی نبود بازار است و در تلاش هستیم بازارهای صادراتی را به روی تولیدکنندگان باز نماییم. بنا بر این نمایشگاهی هم در اردیبهشت ماه ترتیب داده شده تا بتوانیم برای محصولات داخلی بازاریابی نماییم.

واردات هیچ کالایی را ممنوع نمی کنیم؛ اما تابع قانون هستیم
وی ادامه داد: همین طور در سازمان توسعه تجارت بدنبال این هستیم که با بهره گیری از معاهدات بین المللی تجارت را به نفع صادرات آسان نماییم.
علی آبادی در پاسخ به این که قبل تر بحث هایی درباره ی واردات لوازم خانگی مطرح شده بود، اظهار داشت: ما واردات هیچ کالایی را ممنوع نمی نماییم. اما اگر قانون واردات کالایی را ممنوع کرده باشد، طبق قانون عمل می نماییم. اما اگر قانون واردات کالا را ممنوع نکرده باشد، ممنوعیت جدید ایجاد نمی نماییم و با تعرفه گذاری از ساخت داخل حمایت می نماییم. در مجموع هم اکنون با واردات کالایی که قانون اجازه داده باشد مخالفتی نداریم. سیاست شخص خود من این است که باید مسیر تولید هموار و مسیر وارداتی که کالای مشابه داخل دارد ناهموار باشد. چونکه هدف پشتیبانی از صنعت و اشتغال داخلی است، اما بطور کلی تابع قانون هستیم.
وزیر صمت در آخر درباره ی مشوق های صادراتی نیز اظهار داشت: مشوق های صادراتی باید به قدر کافی وجود داشته باشد و یکی از این راه ها امتیاز صادراتی است که درحال رایزنی با بانک مرکزی هستیم و توافقات اولیه هم در این رابطه انجام شده و به زودی آنرا اطلاع رسانی می نماییم.
منبع:

1403/01/28
15:27:51
5.0 / 5
259
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد