یك كارشناس مسكن در گفت وگو با بتن آنلاین مطرح كرد؛

فاجعه ای به نام بلند مرتبه سازی در کلانشهر

فاجعه ای به نام بلند مرتبه سازی در کلانشهر

به گزارش بتن آنلاین، در سالهای اخیر شاهد بلندمرتبه سازی در کلانشهرها هستیم درصورتی که درگذشته ساختمان های بلند برای امور اداری وتجاری استفاده می شد.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، خیلی از کارشناسان معتقد هستند که دلیل رواج بلند مرتبه سازی ها می تواند کسب سود باشد اما یکی از علل مهم بلند مرتبه سازی ها افزایش جمعیت و کمبود زمین در کلانشهرها است.
یکی از مهم ترین ایرادات وارده بر بلند مرتبه سازی در کلان شهرها را میتوان در تخریب محیط زیست دانست چون که در سایه بلند مرتبه سازی شاهد از بین رفتن باغات و فضاهای سبز موجود هستیم که این مهم می تواند تبعات منفی میان نسلی بسیاری را رقم بزند. این در شرایطی است که در ابتدا شکل گیری و یا حتی رشد بلند مرتبه سازی این تصور وجود نداشت که وجود این مسئله تهدیدی برای انسان و یا محیط زیست باشد اما در گذر زمان این مسئله اثبات شد که انسان توان مقابله با طبیعت را ندارد.
باید توجه داشت که زلزله خیز بودن کشور یکی دیگر از علل منفی بلند مرتبه سازی در کشور است چون که متأسفانه ساخت و ساز ساختمان های بلند در کوچه هایی با عرض کم و همینطور عدم وجود محاسبات دقیق در ساخت این برج ها می تواند به هنگام زلزله تهدید جدی برای افراد باشد.
زلزله تهران می تواند فاجعه بار شود
بیت الله ستاری، کارشناس مسکن در مورد بافت فرسوده به مهر اظهار داشت: عمده مشکل ما در بافت های فرسوده اول تملک یا ملکیت خرد است که برای تجمیع اختلافات دارند و بحث دوم اینست که سرمایه گذاران باید به صاحبان ملک که زمینهای ۴۰ یا ۵۰ متری که چند نفری است و انبوه ساز باید وقت بگذارد و سهم هر کس را بگوید و این زمان بر است ازاین رو صرف بر این نیست که ساخت و ساز را در بافت فرسوده انجام دهند از طرفی به جای این که در بافت فرسوده ساخت و ساز صورت گیرد نوسازی صورت گیرد.
وی در ادامه بیان نمود: سازمان نوسازی بافت فرسوده برای نوسازی بافت های که قابلیت تجمیع دارد را مشخص نماید و یا این تجمیع را به بنگاهداران بسپارد تا پس از توافق به سرمایه گذاران یا انبوه سازان را برای ساخت و ساز خبردار کنند.
این کارشناس مسکن در ادامه در مورد افزایش تسهیلات هم اظهار داشت: تسهیلات بانکی برای بافت فرسوده راهکار نیست با عنایت به این که هم اکنون ۲۵ میلیون نفر در یک گسل است که با مدرن سازی میتوان جان مردم را نجات داد و ایمن سازی کرد چون که در تهران ۷۰۰ هزار بافت فرسوده وجود دارد هرسال فرسوده تر می شود و از سوی دیگر خانه های دیگر هم فرسوده می شود و اگر نوسازی صورت نگیرد و زلزله ای مثل ترکیه تهران را بلرزاند فاجعه ای قابل تصور رخ می دهد.
بیت الله ستاری در ادامه به مهر اضافه کرد: دولت باید به بخش خصوصی اعتباراتی دهد تا برای ساخت و ساز در بافت های فرسوده تشویق شوند چون که سازنده می بیند که هزینه ساخت و ساز در بافت فرسوده برایش به صرفه نیست ازاین رو نمی خواهند که از جیب خودشان خرج کنند پس نوسازی بافت فرسوده را در اولویت قرار نمی دهند و حاضر هستند تا ساخت و سازهای کوچک انجام دهند اما پروژه های عظیم در بافت های فرسوده را انجام ندهند چون که اگر در قسمت اقتصادی دولت اعتباراتی به این انبوه سازان داده شود استقبال از نوسازی صورت خواهد گرفت.

1401/12/21
10:14:52
5.0 / 5
203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد