زاكانی اعلام كرد

بازگرداندن ۹۰۰۰ میلیارد از امکانات شهر

بازگرداندن ۹۰۰۰ میلیارد از امکانات شهر

به گزارش بتن آنلاین، شهردار تهران با اعلان اینکه از سال قبل تا امروز موفق شدیم بیش از 9000 میلیارد تومان از امکانات شهر را برگردانیم، اظهار داشت: تلاش می نماییم که کل پرونده هایی که از قبل وجود داشته را ببندیم و پرونده ای را هم به آینده اضافه نکنیم.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، علیرضا زاکانی در نشست مشترک با رییس کل دادگستری استان تهران که امروز با حضور معاونان و مدیرانی از دو نهاد شهرداری و دادگستری برگزار شد، اظهار نمود: یکی از دلیلهای تشکیل این جلسه اعلام خدا قوت به شما عزیزان در روزهای فتنه ها بود که هجمه ای سنگین تر از هر روزی به انقلاب روا داشته و از جانب نظام سلطه و عناصر آن دنبال می شود.
وی با اشاره به اینکه کار دادگستری بگونه ای است که در حین و پس از ماجرا باید بار سنگینی را بردارد، البته باری که خدا بر دوش افراد می گذارد خیر و برکاتی را دنیا و آخرت دارد و این دفعه مایه مباهات ما است، اضافه کرد: دلیل دوم تشکیل این جلسه، طلب کمک از طرف مدیریت شهری و اعلام آمادگی برای انجام وظایف است. یک سال و دو ماه و ۱۹ روز است که در شهرداری هستیم. در ابتدای ورود در تنش مالی بودیم اما از این تنش با انضباط مالی و ایجاد یک خزانه واحد که البته از سال ۹۷ باید اجرا می شد ولی شهرداران زیر بار اجرای آن نمی رفتند، خارج شدیم.
زاکانی ضمن اشاره به این که در انتهای سال قبل ۹۹ درصد بودجه ما محقق شد، افزود: شهرداری در ایام ابتدایی این دوره ۷۰ هزار میلیارد تومان بدهی داشت که تا آخر سال از ۸۰ میلیارد گذشت؛ در بودجه امسال نسبت به پارینه حدود ۱۳ هزار میلیارد افزوده شده هدف گذاری ما تحقق ۱۵۰ درصدی آنست، البته همه این اتفاقات بدون حتی یک سانتیمتر تراکم فروشی است.
شهردار تهران افزود: شهر و کشور نیازمند یک اتفاق و تحول و پوست اندازی بزرگ است، چونکه این مسیر فعلی، نمی تواند ظرفیت بزرگی که انقلاب و امام (ره) و مقام معظم رهبری از ما طلب دارد را انجام دهد. این نکته یک تجدید نظر نیست، بلکه بازگشت به اصل انقلاب و آرمان های آن است؛ بطورمثال ما در بحث استقلال کشور، استقلال سیاسی داریم ولی استقلال فرهنگی و اقتصادی نداریم که این مسأله استقلال سیاسی ما را نیز تحت الشعاع قرار می دهد، بدین سبب باید تحول لازم ایجاد شود.
وی با اشاره به اینکه در مدیریت شهری این تحول را از درون شهرداری شروع کردیم و جامعه هدف مان را تهران گذاشتیم، اظهار داشت: در این دوره از مدیریت شهری مبتنی بر مبانی مکتب امام (ره)، ۱۲ رویکرد مشخص را دنبال و چهار تحول بزرگ را در دستورکار قرار دادیم؛ البته تهران برای تحول بیش از ۲ تا ۳ هزار هزار میلیارد پول لازم دارد و در کنار آن نیاز به فکر، تجربه و کمک داریم.
زاکانی با اشاره به اینکه از سال قبل تا امروز موفق شدیم بیش از ۹۰۰۰ میلیارد تومان از امکانات شهر را برگردانیم، توضیح داد: در ۱۰ سال قبل از ۴۸ پروژه مشارکتی در شهرداری تنها یک مورد آن موفق بوده، بر همین مبنا تصمیم گرفتیم کلیه پرونده های باز در شهرداری را ببندیم، بطورمثال بستن یکی از این پرونده ها منشا قراردادی ۴۲ هزار میلیارد تومانی برای شهر شد. همین طور ما اعلام کردیم که مسئول تمام امورات تهران هستیم و در مواردی که غیر مستقیم به ما بر می گردد نیز تلاش می نماییم تا نهاد مربوطه موفق باشد تا گره از زندگی مردم باز نماییم.
شهردار تهران تحول درون زا را اولین تحول برشمرد و اظهار داشت: ابر پروژه این بخش، تبدیل شهرداری از یک نهاد خدماتی به یک نهاد خدمتگزار اجتماعی است و برای این ابر پروژه هشت کلان پروژه را تعریف کردیم.
وی تحول دوم را تحول سخت و کالبدی شهر عنوان نمود و اضافه کرد: بالاترین اعتراض مردم به ترافیک و آلودگی هوا و وضعیت مسکن می باشد و بر همین مبنا ابرپروژه مان را در این تحول، نوسازی شهر بر محور حمل و نقل عمومی قرار دادیم که بر محور ایستگاه های مترو ۴۹.۹ درصد مساحت تهران قابل نوسازی است و در مجموع ۶۲.۵ درصد پلاک ها با اضافه شدن ایستگاه های بی آرتی به این محور، قابل تغییر است.
زاکانی تحول سوم را تحول نرم و روحی شهر دانست و خاطرنشان کرد: تهران تا امروز تحول نرم نداشته مگر در دهه ۷۰ که آن هم بر خلاف اصول و مصالح انقلاب بود. خروجی تحول نرم، سامان یافتگی مشارکت مردم خصوصاً بر محور نخبگان در اداره شهر و ایجاد ۵۲ رویداد در سال است که مردم در آن شرکت می کنند و این تحول بدنبال تغییر سبک زندگی است.
شهردار تهران ضمن اشاره به این که تحول چهارم تحول فناورانه با هدف ایجاد شهر هوشمند است، تصریح کرد: در این راه نیازمند کمک هستیم، بطورمثال از بعد این که فاصله ای که در اسناد جامع در بحث تکمیل ۱۱ خط مترو برای ما مشخص شده را از حدود ۲۰ سال به پنج سال کاهش دهیم؛ یا این که بطورمثال در بحث اتوبوس، سال قبل ۲۲۲۵ اتوبوس به ما تحویل گردید ولی طبق اسناد جامع تهران نیاز به ۹۰۰۰ اتوبوس دارد، بر همین مبنا از سال قبل تا آخر سال هدف گذاری کردیم که ۵۰۰۰ دستگاه اتوبوس را فعال نماییم و الان تعداد آنها بیش از ۳۰۰۰ دستگاه است.
شهردار پایتخت افزود: از ۷۸ هزار تاکسی و ون؛ ۶۰۰۰ مورد آن به ون بر می گردد که ۹۸ درصد از این ون ها فرسوده می باشند و از عمر مفید بیش از ۵۰ درصد تاکسی های ما نیز گذشته است.
وی تاکید کرد: علاوه بر این، در پارک ولایت ۲۰۰ هکتار هسته مرکزی آن تبدیل به بزرگترین پارک علم و فناوری خاورمیانه خواهد شد و در زمینه بهداشتی نیز با عنایت به این که تهران از نظر خدمات بهداشتی یکی از فقیرترین نقاط کشور است با وزارت بهداشت صحبت کردیم که برای ساخت پایگاه ها و مراکز بهداشتی در درون محلات کمک نماییم.
زاکانی با اشاره به اینکه بررسی دارایی ها و بانک اطلاعات مان را از سال قبل شروع و در مورد ساختمان های ناایمن و گودها نیز بررسی ها را شروع کردیم، اظهار داشت: تلاش می نماییم که کل پرونده هایی که از قبل وجود داشته را ببندیم و پرونده ای را هم به آینده اضافه نکنیم.

نمای ساختمان یکی از گلوگاه های صدور پروانه
شهردار تهران امروز همین طور در حاشیه یکصد و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با حضور در جمع خبرنگاران در سخنانی ضمن اشاره به تغییر مدیریت در متروی تهران، اظهار نمود: نوع مدیریت و نوع نگاه به انجام مسئولیت در شهرداری تهران متفاوت می باشد. هر فردی که مسئولیتی را برعهده می گیرد موظف به انجام اقداماتی است. ما در هنگام شروع به کار خود، نوع مسئولان را در کانون ارزیابی مشخص و احکام را یکساله صادر کردیم.
شهردار تهران ضمن اشاره به انتخاب ۹۷ درصد از مدیران شهرداری از داخل بدنه، تصریح کرد: احکام مدیران بصورت یکساله صادر شده بود که البته حکم بخش عمده ای از آنها تمدید گردید. همه می دانند که یک روز را هم نباید برای رسیدن به اهداف مطروحه از دست بدهند.
وی با اشاره به اینکه در زمینه بهره برداری مترو نیز تا امروز یک مسئول را انتخاب کردیم، خاطرنشان کرد: بعد از ارزیابی ها موقتا سرپرستی که سابقه مدیریت داشته، انتخاب گردید و بعد از آن نیز جایگزینی را انتخاب کردیم و الان آقای درستی متولی شرکت بهره برداری متروی تهران شده است. باید به سمتی برویم که هلدینگ و بهره برداری مترو با یکدیگر هماهنگی داشته باشند که حالا این هماهنگی کامل وجود دارد.
زاکانی با بیان این که روز یکشنبه جلسه ای سه ساعته را در زمینه مترو برگزار کردیم، اظهار داشت: عملا تمام آنچه که ناظر بر مترو بود را دنبال کردیم و به جمع بندی کاملی رسیدیم. مترو سرمایه بسیار بالایی است و به سرمایه گذاری بیشتری نیز احتیاج دارد.
شهردار تهران درباب مشوق های ساخت و ساز بیان نمود: نمای ساختمان یکی از گلوگاه های صدور پروانه است و بر همین مبنا دو جنس کار دنبال شد؛ یکی از این موارد نماهای الگو بودند که مورد تایید کارشناسان است و بر این مبنا افراد می توانند نمای خودرا از میان آنها انتخاب کنند. به جهت اینکه نما در کمیته انتخاب گردد باید کار بسیار سریعتر صورت گیرد. بعد از تایید نمایی که توسط سازنده ارائه می شود، موضوع سریعا به خزانه کمیته نما وارد و منجر به این می شود که از خلاقیت افراد نیز حمایت صورت بگیرد.
وی با اشاره به اینکه بهترین نما آنست که برای شهر هویت بوجود آورد و تاریخ کشور را جلوه دهد، خاطرنشان کرد: در گذشته بدون در نظر گرفتن سرانه ها ساخت و ساز صورت گرفته و هزینه هایی بر تهران تحمیل و احکامی صادر گردیده است که در بستر آن هزینه های بسیاری روی دوش مردم قرار گرفته است؛ برای مثال در نفر آباد محیط بی دفاع شهری به وجود آمد و منجر به این شد که فردی که در این محیط زندگی می کند گرفتار مشکل شود.
زاکانی اضافه کرد: ما قاعده ای قرار دادیم تا برمبنای آن به سمت مردم و آبادانی شهر حرکت نماییم که این قاعده منجر به ایجاد رانت نمی گردد. باید دست و پای روابط خاص را در تهران بست و ما بر همین مبنا برنامه ای را در دستور کار قرار دادیم که به مردم ظلم نشود. چندین دهه است که مشکلات و گره هایی برای مردم به وجود آمده و ما بدنبال باز کردن گره ها هستیم چونکه مردم ما بسیار بزرگ هستند و باید به آنها کمک و خدمت رسانی کرد.
بر اساس گزارش سایت شهر، وی با بیان این که امروز بامداد جلسه ای را حدود سه ساعت و نیم با دادگستری تهران برگزار کردیم، اظهار داشت: در این نشست در ارتباط با حل تمام مشکلات و گره های موجود سخن به میان آمد. خیلی از مجوزهای تهران نیاز به مجوز سایر دستگاه ها دارند و ما موضوع را دنبال می نماییم تا بتوانیم مشکلات را برطرف نماییم.1401/09/01
22:11:49
5.0 / 5
256
تگهای خبر: آلودگی , پایتخت , پروژه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد