خصوصیات یک دستگاه اینورتر خوب

خصوصیات یک دستگاه اینورتر خوب

در صورتی که بخواهیم با سرعت پایین بار را به گردش در بیاوریم پیشنهاد می‌شود به منظور کاهش سرعت از گیربکس استفاده کنیم چرا که اینورترها مثل گیربکس ها تقویت گشتاور را انجام نمی‌دهند.


اینورترها با نام اختصاری VFD (Variable-frequency-drive) شناخته می شوند و به صورت تک فاز و سه فاز هستند ولی برای همه ی آنها خروجی سه فاز می باشد.

وظیفه اینورتر ها

اصلی ترین وظیفه این دستگاه تبدیل جریان مستقیم به متناوب می باشد؛ اینورترها به معنی معکوس کننده هستند. بسیاری از مردم که در مناطق دور افتاده زندگی می کنند ممکن است به برق شهری دسترسی نداشته باشند و به همین جهت با مشکلات متعددی روبرو باشد اما استفاده از دستگاه اینورتر می‌تواند این مشکل را برطرف کند چرا که این دستگاه قادر است که تبدیل برق باطری ماشین به برق ۲۲۰ ولت شهری را انجام بدهد و در دستگاه های مختلفی استفاده می شود چرا که دارای قطعات متحرک نبوده همانند ابزار های بزرگ حمل و نقل و غیره.... با موتور کنترل همراه باشید...

اینورتر چیست ؟

 البته اینورترها به بیان دیگر مبدل برق دستگاه الکترونیک شناخته می شوند که تبدیل جریان مستقیمDC  را به جریان متناوب AC انجام می دهند؛ اینورتر ها را می‌توان جریان سازهای الکترونیکی قدرت بالا نیز به شمار آورد. برای اینکه جریان های AC در اینورتر ها به وجود بیاید تغذیه آن از منابع DC انجام می گردد که شامل مواردی چون باتری، پانل های خورشیدی و.... است.

این نکته را نیز نباید از یاد ببریم که جریان های AC تبدیل شده ممکن است با توجه به ولتاژ و فرکانس که نیاز است، بوده باشند که کنترل آن به واسطه ترانسفورماتورهای متناسب و مدارهای میباشد که بر روی دستگاه ها نصب گردیده اند .

این امکان وجود دارد که یک الکتروموتور سه فاز ۳۸۰ را به واسطه بکارگیری یک اینورتر تک فاز به سه فاز راه اندازی کرد. باید به چک کردن پلاک موتور بپردازید اگر که موتور در حالت مثلث و ستاره بتوانند با برق سه فاز ۲۲۰ ولت کار کند، می توان استفاده نمود و در اینورتر هایی که توان بالاتر از سه اسب دارند تنها باید ورودیهای سه فاز را بکار گرفت.

اگر که قرار است یک موتور با توان کمتر به واسطه اینورتر هایی با توان بالاتر راه اندازی شود و به راحتی می توان به نوعی درایو را تنظیم کرد که موتور را با توان کمتر راه اندازی و کنترل کند اما اگر بین اینورتر و موتور تفاوت چشمگیری وجود دارد از حفاظت های موتور به علت درصد بالای کارکرد اینورتر کم می‌شود.

قابلیت های کنترل دور موتور

می توان به واسطه دستگاه کنترل دور موتور به شکل همزمان چندین موتور راه اندازی شود اما هر یک از این موتورها به شکل جداگانه باید دارای مدار حفاظت اضافه بار و اتصال کوتاه باشند. به نوعی باید انتخاب اینورتر انجام شود که قادر باشند از مجموعه جریان نامی موتورها جریانی برابر یا بیشتر از آن را تامین کند.

با خرید اینورتر حداقل سرعت یک موتور بسیار آرام بوده ولی این امکان وجود دارد که بر روی طول عمر مفید موتور تاثیرات منفی به جای بگذارد. پیشنهاد می شود اگر این شرایط وجود دارد به منظور خنک کردن موتور از یک فن خارجی استفاده گردد چرا که دور پایین فن موتور نمی تواند پوسته موتور را خنک کند. اگر که قصد داشته باشیم کنترل سرعت یک موتورAC سه فاز را انجام بدهیم و کاهش قدرت و گشتاور موتور انجام نشوند باید اینورتر را به کار بگیریم.

در صورتی که بخواهیم با سرعت پایین بار را به گردش در بیاوریم پیشنهاد  می‌شود به منظور کاهش سرعت از گیربکس استفاده کنیم چرا که اینورترها مثل گیربکس ها تقویت گشتاور را انجام نمی‌دهند.

سقف فرکانس خروجی در هر اینورتر مقدار معینی داشته است؛ با به کارگیری اینورتر سرعت موتور در وضعیت بی باری به قدری افزایش داشته که از قطب های استاتور عقب خواهد ماند اما مسئله مهم اینجاست که با زیاد شدن سرعت موتور های آسنکرون به میزان زیادتر از سرعت مشخص شده و نامیشان، گشتاور خروجی این موتور ها با در جریان افزایش سرعت افت می کنند. به همین جهت می‌توان گفت گشتاور بار که به موتور متصل شده نوعی عامل محدود کننده محسوب می‌شود و علاوه بر آن اگر موتور در فرکانس‌های زیادتر از رنج نامی به صورت طولانی مدت کار کنند به شدت عمر موتور کم خواهد گردید.

به همین جهت وقتی که اینورتر انتخاب می‌شوند باید از جریان نامی موتور اطلاع داشت. سازندگان درایو با توجه به پیش فرض هایی که در خصوص موتور وجود دارد به گروه بندی محصولات شان می پردازند و اینورترها را بر پایه توان موتور ها ارائه می نمایند اما هیچگونه تضمینی نیست که این پیش‌فرض‌ها در خصوص موتور شما نیز لحاظ شود به همین جهت در انتخاب اینورتر اطلاع از جریان نامی یک موتور امر بسیار مهمی محسوب می گردد.

جهت مشاهده و خرید اینورتر و سایر  محصولات به وب سایت شرکت موتور کنترل به آدرس  https://www.inverter.ir/ مراجعه نمایید.

 

1400/09/07
17:51:54
5.0 / 5
757
تگهای خبر: رپورتاژ , ابزار , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد