مردودی 30 درصد از خودرو ها در معاینه فنی طی 3 ماه اخیر

مردودی 30 درصد از خودرو ها در معاینه فنی طی 3 ماه اخیر

به گزارش بتن آنلاین مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های تهران اظهار داشت: از آغاز سال تا آخر خرداد ماه ۴۶۵هزار و ۵۹۸ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه نموده که در مقایسه با سال قبل در حدود ۱۵ درصد افزایش داشته است.به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا حسین مقدم افزود: هم اکنون روزانه ۵۰۰۰ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران رجوع می کنند و وضعیت مراجعات در شرایط عادی قرار دارد و مراکز فاقد صف انتظار هستند.

وی افزود: از آمار اعلامی ۳۵۳هزار دستگاه خودرو در ارتباط با مراجعات اول بوده که ۱۴ درصد از آن در آزمون آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز، ۹ درصد در آزمون همراستایی چرخ ها، چهار درصد کمک فنر، ۱۱ درصد تست ترمز و ۱۳درصد عیوب ظاهری مردود شده اند. در مجموع ۳۰ درصد از خودرو ها به دلیل نقص فنی موفق به دریافت معاینه فنی در رجوع اول نشده اند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو های تهران اضافه کرد: در این سه ماه ۳۳۶ هزار گواهی معاینه فنی صادر شده که از این تعداد ۷۲۴۸۱ گواهی در ارتباط با معاینه فنی برتر است. در مجموع در حدود ۲۲ درصد از خودرو های رجوع کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای معاینه فنی برتر هستند.

مقدم تصریح کرد: در خرداد ماه ۱۲ هزار دستگاه خودرو با استفاده از سامانه نوبت دهی اینترنتی و با تعیین وقت قبلی به مراکز معاینه فنی شهر تهران رجوع و حدودا شهروندان از ۵۰ درصد ظرفیت پذیرش اینترنتی بهره برده اند.

وی در ادامه اظهار داشت: شهروندان جهت اطلاع از آخرین وضعیت کاری مراکز، پیش از رفتن به سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودرو های تهران رجوع کنند. ضمنا در مدت زمان اداری می توانند در صورت هرگونه سوال با سامانه پاسخگو ۹۶۰۰۶۰۰۰ تماس حاصل کنند.

مقدم در مورد خودرو های مشمول معاینه فنی در سال ۱۴۰۰ اظهارکرد: مطابق قانون هوای پاک مجلس شورای اسلامی دوره معافیت انجام معاینه فنی، از زمان تولید، برای وسایل نقلیه شخصی و دولتی چهارسال و برای وسایل نقلیه عمومی یکسال است. بدیهی است رانندگان محترم بایستی برپایه زمان تعیین شده در این قانون نسبت به دریافت معاینه فنی خودروی خود اقدام نمایند. بعنوان نمونه هم اکنون با لحاظ عمر چهارسال از زمان تولید خودرو های شخصی تولید خرداد ماه ۱۳۹۶ و ماقبل مشمول معاینه فنی هستند.

وی افزود: از آغاز سال جاری هزینه رجوع اول معاینه فنی تاکسی های شهرتهران در پنج مرکز معاینه فنی بیهقی، شقایق، دماوند، چمران، نیایش مجانی است. خودرو های تاکسی در صورت داشتن پروانه تاکسیرانی معتبر که از راه سامانه سیما تاکسی سازمان تاکسیرانی قابل استعلام و کنترل است، می توانند سالانه در هر نوبت رفتن به مراکز معاینه فنی اعلام شده از این طرح مجانی هزینه رجوع اول استفاده کنند.

مقدم در انتها اظهارکرد: هزینه رجوع اول معاینه فنی خودرو های سبک مبلغ ۴۷ هزار تومان است و خودرو های تاکسی با عمر ۱۰ سال و کمتر مطابق قانون و مصوبات دولت بایستی هر ۶ ماه یکبار و خودرو های تاکسی با عمر بالای ۱۰ سال هر سه ماه یکبار نسبت به دریافت معاینه فنی خودروی خود اقدام نمایند. ضمنا تاکید می شود پذیرش خودرو های تاکسی در سایر مراکز معاینه فنی شهر تهران انجام می شود و رانندگان محترم تاکسی در صورت تمایل به استفاده از طرح مجانی تنها بایستی به یکی از پنج مرکز اعلامی رجوع کنند.

منبع:

1400/04/06
11:18:46
5.0 / 5
330
تگهای خبر: تولید , خودرو , دولت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد