هشدار بازوی پژوهشی مجلس به احتمال حذف ایران ازترانزیت منطقه قفقاز

هشدار بازوی پژوهشی مجلس به احتمال حذف ایران ازترانزیت منطقه قفقاز

بتن آنلاین: مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی نسبت به تلاش مثلث جمهوری آذربایجان، ترکیه و رژیم صهیونیستی برای حذف ایران از ترانزیت منطقه قفقاز هشدار داد.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی درباره آثار جنگ ارمنستان و آذربایجان (جنگ قره باغ) بر ایران اعلام نمود: «افزایش بازیگری ترکیه، رقیب منطقه ای ایران و رژیم صهیونیستی، با اهمیت ترین دشمن جمهوری اسلامی ایران در منطقه قفقاز جنوبی، آثار سوء آشکاری بر منافع و امنیت ملی کشور دارد.
اما در کنار این دو عامل، باید به توافق ۹ بندی توجه کرد که روسیه طراح آن بوده و دو طرف را وادار به قبول آن کرد.
گزارش مرکز پژوهش های مجلس می افزاید: در این توافق برخی نکات گنجانده شده است که می تواند آثاری فراتر از روابط دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای منطقه داشته باشد. یکی از این موارد، آخرین بند توافق و اشاره ای مبهم به بازگشایی خطوط مواصلاتی بین جمهوری آذربایجان، ارمنستان و منطقه نخجوان است.
این گزارش درباره یکی از بندهای توافق آذربایجان و ارمنستان می گوید: «طرف آذربایجانی برداشتی حداکثری از بند ۹ توافقنامه انتهای جنگ با ارمنستان داشته و می خواهد تا کریدوری از سرزمین اصلی آذربایجان با گذر از خاک ارمنستان به سمت نخجوان بوجود آورد.
به احتمال بسیار زیاد ترکیه در پس این خواسته قرار دارد و شاید در حقیقت، خواسته ترکیه باشد که از زبان مقام های جمهوری آذربایجان بیان شده است؛ چون عملیاتی شدن این مسیر کمک شایانی به هدف منطقه ای ترک ها در ایجاد ترکستان بزرگ خواهد بود.»
ترکیه؛ پشت پرده کریدور نخجوان برای حذف ایران از ترانزیت منطقه
در گزارش مذکور آمده: «در صورتی که کریدور مورد نظر ترکیه از سرزمین جمهوری آذربایجان به نخجوان ایجاد شود، بی شک ترکیه این مسیر را به شاهراه اصلی انتقال و ترانزیت کالا و انرژی تبدیل خواهدنمود و موفق خواهد شد تا مرز ایران با ارمنستان را در عمل به منطقه ای بی خاصیت تبدیل کند.
این مسیر گام مهمی در ایجاد رؤیای ترکستان بزرگ و اتصال زمینی ترکیه به کشورهای ترک زبان آسیای مرکزی خواهد شد که یکی از نتایج آن کنار گذاشته شدن ایران از معادلات انتقال و ترانزیت کالا، انرژی و داده منطقه آسیای مرکزی و قفقاز است.»
پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس
بازوی پژوهشی مجلس به نمایندگان خانه ملت پیشنهاد داده تا اقدام های زیر در دستور کار قرار گیرد و از بخش های اجرائی نیز عملیاتی شدن آنها را پیگیری کند:
۱. تکمیل هرچه سریع تر مسیر ترانزیتی (کریدور) شمال-جنوب که مدتهاست باقی مانده و همین طور مسیر (کریدور) شرق به غرب
۲. افزایش مسیرهای مواصلاتی و ترانزیتی با جمهوری آذربایجان، خصوصاً در مناطق تازه آزاد شده مانند خداآفرین تا بخش هایی از نیازهای آذربایجان پوشش داده شود
۳. تسهیل در مبادلات بین دو بخش از سرزمین جمهوری آذربایجان با نخجوان از مسیر جمهوری اسلامی ایران با تسهیل در مقررات مربوط
۴. تکمیل و تعمیر جاده مرزی بین جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان که بخش اندکی از این مسیر در داخل ایران باقی مانده و می توان با کمک به راه اندازی آن در ارمنستان، هم به اقتصاد خارجی کشور یاری رساند و هم بطور طبیعی، انتظار افزایش مداخله ایران در درگیری های آذربایجان و ارمنستان را در این منطقه داشت.
متن کامل این گزارش را از اینجا بخوانید.


منبع:

1400/03/24
22:51:59
5.0 / 5
290
تگهای خبر: مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد