رئیس سازمان آتش نشانی خبر داد

افزایش 10 درصدی تامین تجهیزات آتش نشانی در سال 1400

افزایش 10 درصدی تامین تجهیزات آتش نشانی در سال 1400

بتن آنلاین: رئیس سازمان آتش نشانی گفته است سال 99 حدودا 300 میلیارد تومان بودجه به خرید تجهیزات اختصاص یافت. ما مسیر رو به جلویی را داشتیم و خوشبختانه حمایت ها از سازمان آتش نشانی خوب بوده است. احیانا بودجه امسال برای خرید تجهیزات حدود 10 درصد افزایش خواهد داشت.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، مهدی داوری درباره همکاری نهادهای دیگر در به روز رسانی تجهیزات آتش نشانی اشاره کرد: شهرداری و شورای شهر تهران متولی به روز رسانی تجهیزات آتش نشانی است. شورای شهر و شهرداری بودجه لازم جهت خرید تجهیزات را در اختیار سازمان آتش نشانی قرار می دهند. قسمتی از این تجهیزات از کشورهای دیگر وارد می شود و بخش دیگر تولید داخل است و هیچ کدام از این تجهیزات ارزان نیستند.
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه در چند سال اخیر با قوانینی که اجرا شد این بودجه در اختیار آتش نشانی قرار گرفت، اضافه کرد: شورای شهر «توسعه و بهبود ایمنی و آتش نشانی در شهر تهران» را تصویب کرد. اختصاص ۲ درصد عوارض پروانه ساخت و ساز به آتش نشانی نیز اجرائی شد. این اقدامات موجب شد سازمان آتش نشانی توانست برای به روز رسانی تجهیزات خود اقدام نماید.
ساخت ربات آتش نشان با همکاری وزارت دفاع
مهدی داوری با اشاره به همکاری سازمان های خارج از شهرداری اظهار داشت: گمرک جمهوری اسلامی ترخیص تجهیزات را تسهیل کرد. البته سازمان آتش نشانی تمام حق گمرکی تجهیزات را پرداخت کرده است. بانک مرکزی و وزارت صمت نیز در صدور مجوزهای لازم برای ورود تجهیزات آتش نشانی به سازمان آتش نشانی کمک کرده و نقش اساسی در این مورد داشتند.
رئیس سازمان آتش نشانی با اشاره به اینکه بخش خصوصی نیز برای به روز رسانی تجهیزات آتش نشانی کمک های بسیاری کرده است، اظهار نمود: بخش خصوصی نیز خیلی از نیازهای ما را برآورده کرده است. در این عرصه تولیدات داخلی با نوآوری هایی در به روز رسانی تجهیزات آتش نشانی بسیار موثر بوده است. البته با وزارت دفاع نیز تعاملاتی داشتیم که نقش موثر و همکاریهای خوبی با ما داشتند. ساخت ربات آتش نشان رونمایی گردید و سیستم های بسیار قدرتمند صوتی با همکاری وزارت دفاع صورت گرفته است. با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز همکاریهای لازم را داشتیم.
شرایط قابل قبول تجهیزات آتش نشانی تهران
مهدی داوری اشاره کرد: تمام تجهیزات در زمان های مختلف وارد کشور می شوند. بعضی تجهیزات به سبب تحریم ها سخت تر وارد کشور شدند و برخی آسان تر. تحریم ها نیز شرایط را سخت تر کرد. اما مشکلات جلوی کار سازمان آتش نشانی را نگرفت و این سازمان به تعداد زیادی از اهداف خود دست پیدا کرده و جهت دستیابی به دیگر اهداف خود تلاش می کند.
وی افزود: هم اکنون تهران از نظر تجهیزات آتش نشانی در وضعیت خوبی به سر می برد. اما این بدان مفهوم نیست که پروسه به روز رسانی تمام شده است و این پروسه همچنان ادامه دارد. آتش نشانی تهران بعنوان قدرتمندترین، بزرگترین و پرجمعیت ترین آتش نشانی کشور در وضعیت خوبی قرار گرفته ولی نیاز به تقویت بیشتری دارد.
رئیس سازمان آتش نشانی تهران در پاسخ به این پرسش که آتش نشانی تهران از نظر تجهیزات چقدر با سطح استاندارد جهانی فاصله دارد؟ اظهار نمود: نمی توان عدد مشخصی برای فاصله آتش نشانی تهران با استاندارد جهانی اعلام نمود. بعنوان مثال تهران ۴۰ نردبان و بالابر هیدرولیکی دارد. این در حالیست که هستند خیلی از شهرهای توسعه یافته دنیا که این تعداد بالابر هیدرولیکی را در اختیار ندارند. استانداردهای تجهیزات آتش نشانی شهرها در جهان مخصوص همان شهر است. شاید یک شهر نیاز کمتری به قسمتی از تجهیزات داشته باشد و شهرهای دیگر نیاز بیشتر. طبق استانداردهای دنیا، شهرها باید سایزهای مختلف نردبان را در اختیار داشته باشند اما تعداد این نردبان ها به بافت شهرها بستگی دارد. با اطمینان می گویم که در بسیار از بخش ها تجهیزات آتش نشانی تهران در وضعیت خوبی قرار دارد.
کمبود نیروی انسانی در آتش نشانی
مهدی داوری با اشاره به اینکه به روز رسانی تجهیزات از نظر کمی و کیفی امسال نیز دنبال می شود، اشاره کرد: تجهیزات مدرن را وارد آتش نشانی خواهیم کرد. سیستم های مخابراتی آتش نشانی نیاز به تقویت دارد و امسال حل این مشکل را در دستور کار قرار داده ایم. البته کمبودهایی مانند کمبود نیروی انسانی هم در این سازمان وجود دارد.
خدمات بعد از فروش الزام عقد قرارداد خرید تجهیزات
وی در پاسخ به این پرسش که تعمیر و نگهداری تجهیزات آتش نشانی باتوجه به شرایط تحریم چگونه است؟ اظهار داشت: خدمات بعد از فروش یکی از بندهای الزامی خرید تجهیزات سازمان آتش نشانی با هر شرکتی (داخلی و خارجی) است. اگر شرکتی نتواند تعهدات لازم را به سازمان آتش نشانی ارائه کند، امکان عقد قرارداد وجود ندارد. اما باتوجه به شرایط اقتصادی، کمبود ارز، تحریم و نوسانات ارزی بر مطالبی مانند خدمات بعد از فروش موثر است. اما از نظر قانونی باید خرید تجهیزات آتش نشانی با خدمات بعد از فروش باشد که آتش نشانی نیز این الزام قانونی را همیشه رعایت کرده است.
به گفته ی ایشان، خوشبختانه در نگهداری تجهیزات مهم آتش نشانی مشکل خاصی نداشتیم و این تجهیزات در ردیف بازدهی هستند. گاهی تعمیر و نگهداری تجهیزات از مسیر شرکتها انجام می شود و گاهی مجبور شدیم مسیرهای دیگری را طی نماییم تا این تعمیر و نگهداری به تعویق نیفتد. البته از ابتکار جوانان خود نیز استفاده می نماییم تا تجهیزات آتش نشانی همیشه در راه بهره برداری قرار گیرد.
بودجه خرید تجهیزات آتش نشانی
رئیس سازمان آتش نشانی در پاسخ به این پرسش که بودجه خرید تجهیزات چقدر است؟ اظهار داشت: در سال ۹۹ حدودا ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه به خرید تجهیزات آتش نشانی اختصاص یافت. ما مسیر رو به جلویی را داشتیم و خوشبختانه از سازمان آتش نشانی حمایت های خوبی انجام شده است. احیانا بودجه امسال برای خرید تجهیزات حدود ۱۰ درصد افزایش خواهد داشت. برآورد ۳۰۰ میلیارد تومانی برای امسال نیز وجود دارد.
جذب نیروی انسانی در آتش نشانی
مهدی داوری در پاسخ به این پرسش که آیا برای تامین کمبود نیروی انسانی آتش نشانی اقدامی انجام شده است؟ اشاره کرد: کمبود نیروی انسانی آتش نشانی به شهرداری تهران اعلام شده است. خوشبختانه در دو سه سال اخیر ۲۰۰ نفر جذب سازمان شده اند و مجوز جذب ۱۱۶ نفر نیز گرفتیم. قرار بود اردیبهشت ماه آزمون های جذب نیرو برای آتش نشانی اجرا شود. اما با اپیدمی کرونا، اعمال پروتکلهای بهداشتی و طبق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا این آزمون ها برگزار نشد. منتظر هستیم شرایط اپیدمی کووید-۱۹ بهتر شود تا این آزمون را برگزار نماییم. مجوزهای دیگری برای جذب نیرو ستاندن خواهیم کرد تا به تدریج کمبود انسانی آتش نشانی را جبران نماییم.
معاینات پزشکی آتش نشانان انجام می شود
وی با اشاره به مراحل آزمون آتش نشانی، اضافه کرد: آزمون ها شامل علمی، ورزشی و تست های پزشکی است. البته بعد از آن که افراد جذب سازمان آتش نشانی می شوند سالی ۴ بار تست های ورزشی انجام می شود. برای برنامه های مراقبت های پزشکی نیز قراردادهایی منعقد کردیم و آتش نشانان و معاینات پزشکی (روی آتش نشانان با هر سابقه و سطحی) انجام می شود. شرایط اپیدمی کرونا اما روی معاینات پزشکی تاثیر گذاشته و گاهی آنرا به تاخیر می اندازد. سرعت این معاینات با شرایط جامعه تغییر پیدا می کند اما معاینات پزشکی بصورت دائم وجود دارد.
حمایت از آتش نشانان جانباز
رئیس آتش نشانی در پاسخ به این پرسش که اگر آتش نشانی جانباز شده و توان حضور در عملیات ها را نداشته باشد، تحت چه حمایت هایی قرار می گیرد؟ اظهار داشت: طبق مصوبه شورای شهر در خصوص «اعطای تسهیلات به مصدومان و جانبازان آتش نشانان» امتیازاتی برای آتش نشانانی که جانباز شده اند پیش بینی شده است. البته این مصوبه نیاز به اصلاح دارد و سازمان آتش نشانی این اصلاحات را به شورای شهر تهران ارایه داده و در شورای شهر تهران مراحل اولیه خودرا می گذراند.
۷۵ هزار عملیات در سال ۹۹
مهدی داوری در پاسخ به این پرسش که سال ۹۲ آتش نشانی تهران روزانه ۱۶۲ عملیات انجام داده، آمار عملیات آتش نشانی در سال ۹۹ چقدر بود؟ اشاره کرد: در سال ۹۹ حدودا ۷۵ هزار عملیات در سطح شهر تهران و به طور متوسط بیش از ۲۰۰ عملیات در روز انجام شده است. البته این عملیات ها به اطفاء حریق منحصر نیست و این آمار متعلق به انواع عملیات ها مانند امداد و نجات، آتش سوزی و... است.
منبع:

1400/03/01
21:59:08
5.0 / 5
309
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد