رئیس كمیسیون عمران مجلس:

بودجه پروژه های عمرانی را با لابی و رایزنی می دهند

بودجه پروژه های عمرانی را با لابی و رایزنی می دهند

به گزارش بتن آنلاین رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه تخصیص اعتبار به پروژه های عمرانی نا عادلانه و برمبنای رایزنی و لابی است اظهار داشت: فاینانس داخلی و نقدینگی مردم به سمت پروژه های عمرانی هدایت شود.به گزارش بتن آنلاین به نقل از خانه ملت، محمدرضا رضایی کوچی در تشریح نشست کمیسیون عمران با وزیر راه و شهرسازی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: عمده سوالات امروز از وزیر راه و شهرسازی در مورد راه های اصلی و راه های روستایی بود و نمایندگان در این رابطه گلایه های بسیاری داشتند.
سالانه ۱۷ هزار نفر در جاده ها بر اثر تصادف می شوند
وی با اشاره به اینکه سالانه ۱۷ هزار نفر در جاده ها بر اثر تصادف فوت شده و ۳ برابر این تعداد در اثر حادثه گرفتار معلولیت می شوند، اضافه کرد: آمار تلفات جاده ای بسیار زیاد بوده و خسارت سنگینی به مردم کشور تحمیل کرده است.
تخصیص ناعادلانه اعتبارات پروژه ای عمرانی / تخصیص بر مبنای رایزنی و لابی
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: علیرغم این که در قانون بودجه اعتباری را در برای جاده ها پیشبینی می نماییم اما تخصیص اعتبارات به پروژه ها بر عهده سازمان برنامه بوده که اغلب بر مبنای اولویت صورت نمی گیرد. برخی اعتبارات باید در فصل مشخصی تخصیص پیدا کنند که تأخیر در پرداخت آن باعث توقف پروژه می شود. از طرفی برخی پروژه ها در اولویت دوم و سوم وزارت راه هستند اما نحوه پرداخت اعتبارات آن شرایط بهتری را دارد.
رضایی با تکیه بر این که در تخصیص اعتبارات پروژه های عمرانی عدالت اجرا نمی گردد، افزود: تخصیص اعتبارات بر مبنای ارتباطات، رایزنی ها و چانه زنی صورت می گیرد. وزیر راه و شهرسازی هم در این خصوص سلب مسئولیت کرده و مدعی است اختیاری ندارد. این مورد سبب شده در مجلس بیشترین سوالات را از وزارت راه و شهرسازی داشته باشیم.
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ماده ۵۶ قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در ارتباط با فاینانس داخلی از راه بانک ها در بودجه ۱۴۰۰ به خوبی در حال اجرا می باشد، اظهار داشت: هنگامی که بانک ها بر مبنای معرفی سازمان برنامه و بودجه برای پروژه حاضر می شوند، اعتباری برای کمک به پروژه ای در نظر گرفته می شود.
هدایت نقدینگی های مردم و فاینانس داخلی به سمت تکمیل پروژه های عمرانی
نماینده مردم جهرم در مجلس تصریح کرد: پروژه مطرح شده در جلسه امروز به طور عمده، جز اولویت های کشور بودند اما متأسفانه هم تخصیص ها ناچیز بوده و هر اعتباری که در بودجه پیشبینی شده کم بوده است. بعنوان مثال اگر برای پروژه ای ۳۰۰ میلیارد تومان نیاز است، ۱۸ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است مگر این که به سمت فاینانس و استفاده از بخش خصوص حرکت نماییم که در جلسه امروز هم به همین مبحث یعنی هدایت نقدینگی مردم و سرمایه بانک ها را به سمت پروژه های عمرانی تاکید شد و وزارت راه هم قول داد برای این مهم تلاش بیشتری داشته باشد.
رضایی، با اشاره به اینکه استان سیستان و بلوچستان که مشکلات زیادی در حوزه راه اصلی و روستایی داشته که نسبت به سرانه کشور عددی پایین تری است افزود: وزیر قول داد در زمینه فاینانس داخلی و کمک بانک ها تلاش بیشتری داشته باشد، تا شرایط بهتری برای راه های استان سیستان بلوچستان را شاهد باشیم.
تاکید بر افزایش نظارت وزارت راه بر قیمت اجاره در تابستان
وی افزود: با عنایت به این که در آستانه فصل نقل و انتقالات و جا به جایی مستأجران هستیم در حاشیه جلسه امروز تاکید شد تا وزارت راه نظارت بیشتری بر حوزه مسکن داشته باشد. هرچند راه کار اصلی نیست و مهم ترین کار ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا است چون که هم اکنون فاصله میان عرضه و تقاضا بسیار زیاد بوده و باید عرضه افزایش پیدا کند.
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: طرح جهش تولید و تأمین مسکن که ابهاماتی از جانب شورای نگهبان به آن وارد شد، در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفته و ابهامات رفع شده است و سپس در اختیار هیئت رئیسه قرار گرفته که امیدواریم مجدداً ابهامات در صحن مطرح شده و بعد از تبدیل به قانون در اختیار دستگاههای اجرایی قرار بگیرد.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه بر مبنای قانون جهش تولید و تأمین مسکن سالی یک میلیون واحد در طول ۴ سال ساخته شود، اظهار داشت: ساخت یک میلیون واحد مسکونی می تواند در کنترل قیمت مسکن و تعادل میان عرضه و تقاضا کند اما در کوتاه مدت و در تابستان سال جاری وزارت راه باید کنترل و نظارت بیشتری داشته باشد تا مستأجران در شرایط کرونایی با مشکل مواجه نشوند.


منبع:

1400/02/28
21:51:53
5.0 / 5
321
تگهای خبر: پروژه , تولید , خسارت , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد