بازگرداندن 165 هكتار زمین به شهرداری تهران در پرونده آهن مكان بعد از 27 سال

بازگرداندن 165 هكتار زمین به شهرداری تهران در پرونده آهن مكان بعد از 27 سال

بتن آنلاین: پرونده «آهن مکان» بعد از ۲۷ سال تعیین تکلیف و در این دوره مدیریتی با پیگیری های انجام شده ۱۶۵ هکتار از اراضی شهرداری آزاد و به این مجموعه بازگردانده شد.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، امیرحسین شمس، مدیرکل حقوقی شهرداری تهران در اینباره اظهار داشت: پرونده های بلاتکلیف از سالهای گذشته کم نبودند؛ اما خوشبختانه به نوبت به آنها رسیدگی و تعیین تکلیف شد. یکی از این پرونده ها، پرونده معروف به «آهن مکان» است که از سال ۱۳۷۲ پرونده در دستگاه قضایی مفتوح و در حال رسیدگی بوده که در این دوره مدیریتی با پیگیری های انجام شده ۱۶۵ هکتار از اراضی شهرداری آزاد و به این مجموعه بازگردانده شد.
«آهن مکان» چه بود و چه شد؟
برپایه گزارش پایگاه خبری شهر، بازار «آهن مکان» شهرک صنعتی در قسمت جنوبی تهران واقع در بزرگراه آزادگان است، پیش از این اما؛ خیابان های خیام، مختاری، شهید هرندی و خانی آباد محل کسب و کار آهن فروشان بود که بعد از تصمیم شهرداری تهران در سال ۱۳۷۰ و به علت آنچه مزاحم بودن نوع کسب و کارشان عنوان شد، باید به محلی جدید خارج از محدوده شهر نقل مکان می کردند.
به دنبال این موضوع، شهرداری وقت هم اعلام نمود در صورت تهیه مکان مناسب با راه اندازی مکان کسب داد و ستد آهن موافقت خواهد نمود. حدود ۷۰۰ نفر از اعضای صنف آهن فروشان با برگزاری چندین جلسه از میان خود ۱۱ نفر را بعنوان معتمد و نماینده برای تهیه، خرید و فروش زمین مناسب انتخاب کردند و در نهایت در «صالح آباد» واقع در جاده بهشت زهرا (س) زمین مناسبی را در نظر گرفته و به اعضا اعلام می کنند که این زمین را متری یک هزار تومان خریداری و اعضا باید مبلغ ۵۰۰ هزار تومان بابت هر واحد کسبی به حساب های ۱۱ نفر که به نام شرکت «آهن مکان» به ثبت رسانده اند، واریز نمایند. اما؛ این ۱۱ نفر بعنوان پرداخت وجه به شهرداری از هر یک از اعضا معادل ۳۰۰ هزار تومان دیگر دریافت کرده اند در اینجا خیلی از کسبه به دستگاه قضایی شکایت می کنند و ۷۰۰ نفر عضو، از میان خود هشت نفر را جهت تعقیب معرفی می کنند و در نهایت پرونده به شعبه ۱۳ دادگاه عمومی تهران مستقر در مجتمع قضایی امام خمینی (ره) ارجاع و یکی از احکام نهایی این پرونده منجر به استرداد زمین به شهرداری می شود؛ اما در سال ۱۳۸۷، فرج الله حسنلو، نماینده شکات پرونده «آهن مکان» با انتقاد از اجرایی نشدن احکام قطعی دادگاه، اظهار داشته بود: هیات مدیره شرکت آهن مکان علاوه بر محکومیت کیفری به استرداد زمین مشاعی به مقدار ۴۱ هزار و ۴۱۴ متر مربع از زمین پلاک ثبتی ۱۱۱/۱ بخش ۱۲ تهران هم محکوم شده اند؛ اما هنوز هیچ اتفاقی رخ نداده است.
این پرونده حداقل از جانب شهرداری تهران و آن بخشی که در ارتباط با حقوق عامه بود، تا سال ۱۳۹۹ پیگیری و در نهایت ۱۶۵ هکتار از اراضی مبحث پرونده «آهن مکان» به شهرداری بازگردانده شد.
منبع:

1400/02/10
22:58:06
5.0 / 5
307
تگهای خبر: شركت , شهردار , شهرداری , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد