مشاركت بخش خصوصی در تامین ناوگان مترو

مشاركت بخش خصوصی در تامین ناوگان مترو

قرارداد تامین 105 دستگاه واگن بوسیله مشارکت عمومی - خصوصی به زودی و برای برای اولین بار در تاریخ شرکت متروی تهران، منعقد خواهد شد.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، سید مناف هاشمی با بیان این خبر اظهار داشت: این اقدام در نوع خود بی سابقه بوده و حرکتی بهادار در جذب سرمایه های بخش خصوصی برای تامین منابع مالی توسعه شبکه حمل و نقل عمومی بشمار می رود.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری با اشاره به اینکه کمبود ناوگان حمل و نقل ریلی درون شهری، یکی از گلوگاه های اصلی و موانع پیش روی حصول راندمان حداکثری از ظرفیت شبکه مترو تلقی می شود اشاره کرد: در وضعیت کنونی که شهرداری تهران با تنگناهای شدید مالی مواجه بوده و از منابع بودجه عمومی کشور هم عملاً بی بهره است، یکی از راهکارهای نوین تامین منابع مالی، جذب مشارکت بخش خصوصی است. از طرفی، بسترهای قانونی خوبی جهت تشویق سرمایه گذاران این بخش در قانون بودجه سنواتی کشور مهیا می باشد که از آن جمله تبصره ۱۹ قانون بودجه سال۱۳۹۹ است.
بگفته وی، برابر این تبصره قانونی، تامین مالی طرحهای جدید، نیمه تمام و آماده بهره برداری با استفاده از روش مشارکت عمومی - خصوصی موسوم به PPP و از محل بودجه عمومی کشور در قالب کمک بلاعوض، وجوه اداره شده و یارانه سود تسهیلات امکانپذیر شده است.
معاون شهردار تهران در ادامه به مذاکرات گوناگون صورت گرفته با سازمان های بالادستی همچون وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه و سازمان شهرداری ها و دهیاری ها اشاره نمود و اضافه کرد: به سبب رایزنی های گسترده انجام شده در ماههای اخیر، مصوبه کارگروه واگذاری ماده ۲۷ جهت جذب منابع بلاعوض دولتی به میزان ۳۰ درصد ارزش ریالی هر پروژه ستاندن شده است. از همین رو شرکت مترو تهران در نظر دارد بمنظور جبران قسمتی از کسری ناوگان یکی از خطوط اعلامی خود، بوسیله مشارکت عمومی- خصوصی برای تامین مالی، ساخت و بهره برداری از ۱۵ رام قطار شامل ۷ واگن اقدام نماید.

هاشمی افزود: در این شکل مشارکت، آورده سرمایه گذار بخش خصوصی، ۷۰ درصد کل هزینه های برآورد شده بوده و بازگشت اصل و سود سرمایه آن تا سقف ۳۰ سال از محل درآمد مستقیم فروش بلیت و سایر درآمدهای جانبی محقق خواهد شد.
بگفته وی، درآمدهای جانبی عمدتاً شامل درآمد حاصل از ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی و درآمدهای محیطی مانند تبلیغات و استفاده از فضاهای تجاری ایستگاه ها به روش ساخت، تملک و بهره برداری یا همان BOO می باشد.
بنا براعلام روابط عمومی معاونت حمل و نقل، ترافیک شهرداری تهران، مناف هاشمی در آخر صحبت های خود اظهارکرد: فراخوان دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی از روز شنبه ۲۰ دی ماه سال جاری در جراید کثیرالانتشار انعکاس یافته که خوشبختانه با استقبال قابل توجه سرمایه گذاران همراه بوده است. در نهایت امیدواریم با شکل گیری و تحقق این نوع مشارکت عمومی - خصوصی، فتح بابی در زمینه بهره مندی از راهکارهای نوین تامین منابع مالی برای پروژه های عام المنفعه و ملی صورت پذیرد.1399/10/24
13:07:31
0.0 / 5
680
تگهای خبر: پروژه , توسعه , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد