رونمایی از سامانه سنا

رونمایی از سامانه سنا

سامانه سناء شهرداری تهران با حضور سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشاركت های اجتماعی شهرداری تهران، مشاور شهردار تهران، شهردار منطقه 17 و برخی از مدیران شهری در سالن اجتماعات شهرداری منطقه 17 رونمایی گردید.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، سیدمالک حسینی سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در آئین رونمایی از این سامانه با تقدیر از زحمات و تلاش هایی که برای این سامانه صورت گرفته اظهار داشت: سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی در تلاش است تا بتواند ضمن ارائه خدمت مناسب، اولویت بندی در خدمت را باتوجه به داده هایی که دارد رعایت کند و در این بین داشتن چنین بانک اطلاعاتی برای حوزه های مختلف در شهر تهران بسیار مهم می باشد.
وی با بیان این مطلب که عمده مشکلات در اثر نداشتن سیاست گذاری درست و نبود بانک اطلاعاتی دقیق و شفاف است، گفت: هر اقدام یا عملیاتی که شکست می خورد بنا بر این نداشتن بانک اطلاعاتی درست و دقیق و شفاف است و این سامانه به ما یک اطلاعات جامع و کامل از خانواده های کم برخوردار می دهد تا خدمات بطور صحیح و در میان همه ی این افراد توزیع شود.
حسینی با تشریح اینکه نباید در کوتاه مدت نگاه های بزرگی داشت، اشاره کرد: باید ابتدا شناخت و شناسایی درستی داشته باشیم تا بر طبق این شناسایی، تامین مناسب و بعد توزیع خدمت انجام دهیم.
سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران در سخنان خود با بیان اینکه اگر منابعی محدود در اختیار است باید به درستی آنرا تقسیم و اختصاص داد، اشاره کرد: اگر با محدودیت هایی هم روبرو باشیم می توانیم با اطلاعات درست و دقیقی که داریم بتوانیم نوع بهره برداری از آن منابع را بالا ببریم و نتیجه ای درست و در عین حال بهینه را شاهد باشیم.
وی در قسمتی از سخنان خود گریزی هم به موضوع نگهداشت شهر زد و اشاره کرد: به همان اندازه که عدم نظافت و وجود زباله موجب آزار شهروندان خواهد بود، وجود معتاد متجاهر هم موجب ایجاد نوعی خطر در افراد است و برای لطمه های این حوزه باید یاری گر یکدیگر بود.
سعید صادقی مشاور شهردار تهران بعنوان یکی از سخنرانان این مراسم به تشریح سه فاز اصلی این سامانه پرداخت و اظهار داشت: فاز نخست شناسایی جمع آوری و یکپارچه سازی اطلاعات است و فازهای بعدی شامل داشبورد مدیریتی و تحلیل اطلاعات و فاز آخر نیز اتصال به سرویس ها و نهادهای حمایتی برای به نتیجه رساندن این فعالیت است.
وی به اولویت های اصلی این سامانه اشاره داشت و اضافه کرد: مرتبط ساختن افراد توانمند و ناتوان یکی از اولویت های اصلی این سامانه است و در این پروسه همکاری با ثبت احوال می تواند از حمایت های موازی جلوگیری شود.
مشاور شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود به جایگاه و اهمیت این سامانه پرداخت و خواهان دقت نظر بیشتر درباب گسترش آن در سطحی وسیع تر شد.
داوود لطفی شهردار منطقه ۱۷ نیز در این مراسم رونمایی با ارائه گزارش درباب لطمه هایی که منطقه با آن مواجه می باشد اظهار داشت: بنا به شرایطی که منطقه 17 دارد معتاد متجاهر و افراد لطمه پذیر کم نبوده و ما از برنامه های سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی استقبال می نماییم تا بتوانیم با کمک یکدیگر لطمه ها را به حداقل برسانیم.
وی با اعلان اینکه در فصل سرما شروع شده و نیاز به گرمخانه ها هر روز بیشتر می شود اضافه کرد: وجود یک مددسرا با ظرفیت ۳۵ نفر پاسخگوی این حجم از لطمه در منطقه نیست.
شهردار منطقه 17 به شیوع ویروس کرونا و بیکاری بعضی از مشاغل پرداخت و اشاره کرد: کرونا فقط زمینه ساز دغدغه های این روزهای کارگران نیست و خیلی از مشاغل را درگیر خود کرده است و باید برای این مسئله هم تدبیری اندیشیده شود.
بنا براعلام روابط عمومی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران این سامانه بعنوان یکی از زیر سامانه های سمات(سامانه مراکز اجتماعی تهران) بانک اطلاعاتی جامع برای نیازمندان و خانواده های کم برخوردار تهرانی است که به صورت خود معرف یا دگر معرف بوسیله خانه های خدمات اجتماعی واقع در سرای محلات ثبت می شوند.
هدف از راه اندازی این سامانه، شناسایی و سطح بندی خانواده های کم برخوردار، ایجاد ارتباط و حلقه وصل بین نیازمندان و توانمندان، تغییر ادبیات و نهادینه سازی مشارکت اجتماعی اخلاق شهروندی و نفاق، هم افزایی با سایر دستگاه های حمایتی در سطح شهر تهران و توزیع عادلانه خدمات ارائه شده به جامعه هدف است.
همین طور پروسه ثبت اطلاعات نیازمندان در سامانه سناء بدین سان می باشد که اطلاعات خانواده های شناسایی شده توسط مدیر مرکز خدمات اجتماعی ثبت شده و سپس معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه مرحله تایید ان را انجام خواهد داد و در آخر بعد از بررسی های انجام شده پیرامون افراد نیازمند به صورت میدانی توسط کارشناسان سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی که مربوط به معاونت رفاه است ثبت نهایی می شود.
شایان ذکر است این سامانه به صورت پایلوت در منطقه ۱۷ اجرا می شود و سامانه خانواده محور است و برخلاف سازمان هایی همانند بهزیستی و کمیته امداد که افراد انفرادی ثبت می شوند در این سامانه خانوار ثبت می شود.
گفتنی است این سامانه بر توزیع عادلانه خدمات به گروه های هدف بسیار تاکید دارد و زیر نظر سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران اداره می شود.1399/08/03
20:46:11
5.0 / 5
1662
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد