گزارش بتن آنلاین؛

طرح اقدام ملی مسكن طرحی با ابهامات گوناگون و مردمی ناامید از اجرا

طرح اقدام ملی مسكن طرحی با ابهامات گوناگون و مردمی ناامید از اجرا

بتن آنلاین: تامین مالی طرح اقدام ملی مسكن در حالی با ابهام و اما و اگر روبه رو شده كه وزارت راه و شهرسازی از حذف متقاضیانی كه در موعد مقرر آورده نقدی را تامین نكنند، آگاهی داده است.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، در حالی بعد از یک دوره طولانی کاهش شدید تولید مسکن و افزایش بی سابقه قیمت آن، طرح اقدام ملی مسکن با هدف گذاری تولید و ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در آبان سال قبل کلید خورد که خطر تکرار ایرادات مسکن مهر بر آن سایه افکنده است.
بر این اساس همچون نگرانی های متقاضیان طرح اقدام ملی می توان به ابهام درباره چگونگی تامین مالی پروژه، شیوه مواجهه دولت آتی با این طرح ملی و کیفیت نظارت وزارت راه و شهرسازی در روند پیشرفت پروژه اشاره داشت که بعنوان مهمترین عوامل، منجر به واریز وجه اولیه تنها از طرف ۱۰ درصد از متقاضیان شده است.
پاشنه آشیل طرح اقدام ملی؟
بر اساس اظهارات جواد حق شناس معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، پاشنه آشیل طرح اقدام ملی، موضوع تامین مالی این پروژه های مسکونی است. این تامین مالی هم به لحاظ حجم اعتبار در نظر گرفته شده و هم به لحاظ تزریق بموقع اعتبار و منابع مالی مورد نیاز برای ساخت و تکمیل واحدهای مسکونی حائز اهمیت می باشد.
حق شناس معتقد می باشد مهمترین عامل در این رابطه همکاری مؤثر و متقابل مردم و متقاضیان واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی خصوصاً در حوزه پرداخت و تزریق بموقع آورده متقاضیان به پروژه هاست؛ عدم واریز بموقع آورده متقاضیان به حساب آنها نزد بانک، منجر به کاهش سرعت ساخت پروژه های مسکونی طرح اقدام ملی می شود و عواقب جبران ناپذیری به همراه دارد.
مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن: ۱ میلیارد و ۹۷۱ میلیون تومان، مجموع کل آورده متقاضیان
بر اساس اعلام محمود شایان مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن تعداد کل حساب های افتتاح شده طرح اقدام ملی مسکن تا اختتام شهریور امسال، ۸۹ هزار و ۲۵ فقره و مبلغ کل آنها یک میلیارد و ۹۷۱ میلیون تومان است.
به گفته شایان، درباب طرح اقدام ملی مسکن تا کنون ۶۵ پروژه به بانک معرفی شده که شامل ۷۰۸۷ واحد است. همین طور ۳۲ پروژه که شامل ۵۹۲۱ واحد است در حال تشکیل پرونده هستند و ۱۵ پرونده نیز که در حدود ۱۹۹۰ واحد شمرده می شود، تصویب و مراحل نهایی پرداخت را طی می کند.
بر اساس آنچه گفته شده، هر متقاضی می بایست ۴۰ میلیون تومان به حساب خود واریز نماید که اگر همه این ۷ هزار فقره حسابی که باز شده، سقف مبلغ اعلامی را واریز می کردند، می بایست رقمی بیش از ۲۸۳ میلیارد تومان به بانک عامل بخش مسکن تزریق می شد؛ این در حالیست که واریز تنها حدود ۲ میلیارد تومان انجام شده و رقمی کمتر از یک درصد مبلغ مورد نیازی که می بایست نزد بانک عامل نگهداری می شد، جمع آوری شده است.
محمودزاده معاون وزیر راه: ۴۷۰ هزار نفر فهرست نهایی واجدان شرایط / ‬ هر متقاضی ای واریز نکند، حذف می شود
در همین خصوص، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از اندیشیده شدن تدابیری برای حذف یا جایگزینی متقاضیان بد عهد بمنظور مقابله با روند پیشروی پروژه آگاهی داده و این تصمیم را ناشی از تجربه اختلال در روند پیشرفت برخی پروژه ها در طرح مسکن مهر و در امتداد پشتیبانی از منافع متقاضیان خوش قول می داند.
وی می افزاید: در طرح مسکن مهر یکی از مهم ترین عوامل تأخیر در اجرای پروژه ها، عدم همکاری بعضی از متقاضیان در واریز بموقع آورده بود؛ اتفاقی که سبب شد طول دوره ساخت طولانی شده و پروژه ها در بعضی موارد حتی با چند دوره تورم ساختمانی برخورد کرده و هزینه های ساخت افزایش یابد.
مدیرکل راه و شهرسازی تهران: فقط ۱۰ درصد در تهران وجه اولیه را واریز کردند!
در همین خصوص، خلیل محبت خواه مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران نیز اخیراً از واریز وجه اولیه ۲ هزار نفر از ۲۰ هزار متقاضی واجد شرایط طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران آگاهی داد و اظهار داشت: اگر ظرف ۱۵ روز آینده این افراد نسبت به واریز ۴۰ میلیون تومان اعلامی اقدامی نکنند، از طرح ملی مسکن حذف خواهند شد.
اگرچه رقم واریزی از طرف واجدان شرایط سایر استانها معین نمی باشد، اما بنظر می رسد در سایر استانها هم وضع آورده های مردمی طرح ملی مسکن به همین منوال باشد.
وزیر راه: مردم پول هایشان را به سهام و سکه و دلار تبدیل نموده اند
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی هم مدتی پیش در یک برنامه تلویزیونی، عقب ماندگی شدید پروژه از برنامه اجرایی آن به سبب عدم واریز یا واریزی بسیار محدود و عدم استقبال طرح اقدام ملی مسکن را به صورت ضمنی تأیید کرده بود.
وی گفته بود که علت عدم استقبال متقاضیان و واجدان شرایط طرح اقدام ملی مسکن از واریز وجوه، تبدیل کردن نقدینگی خانوارها به سایر دارایی ها برای حفظ ارزش پول خود است یا اینکه از نظر تمکن مالی در مضیقه هستند.
وزارت راه: طرح ملی مسکن بر خلاف مسکن مهر، خط اعتباری ندارد
بر اساس اعلام مکرر مقامات ارشد وزارت راه و شهرسازی و معاونت مسکن و ساختمان این وزارت خانه، قرار نیست در این طرح مانند طرح مسکن مهر، از خط اعتباری ویژه ای که سبب رشد پایه پولی کشور شود، استفاده گردد و محل تامین اعتبار کلیه هزینه های این طرح، بهره برداری از آورده های مردمی به همراه ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانک عامل بخش مسکن با نرخ سود ۱۸ درصد است و تسهیلات خاص دیگر یا وام های یارانه ای به این طرح اختصاص داده نخواهد شد.
ضمن اینکه این مساله نیز بارها اعلام شده که به سبب تورم یا افزایش قیمت های مختلف پروژه، نمی توان از ابتدا نرخ ثابتی به رقم تمام شده ساخت و ساز ارائه داد ولی تمام تلاش وزارت راه و شهرسازی، تحویل واحدهای طرح اقدام ملی مسکن با حداقل مبلغ تمام شده است؛ موضوعی که از طرف وزیر راه و شهرسازی نیز مورد تاکید بوده و اخیراً از صدور دستور رئیس جمهور به وزرای صمت و اقتصاد در خصوص تخصیص دو مدل از مصالح ساختمانی گران قیمت شامل محصولات فولادی (آهن و میلگرد) و قیر به این طرح ها، خارج از سازوکار بورس کالا رونمایی کرده است؛ اما هنوز از اجرای این دستور خبری نیست؛ بعلاوه آنکه زمزمه هایی در خصوص احتمال تبدیل شدن فروش این دو نوع مصالح ساختمانی به فروش رانتی و دو نرخی که مفسده زاست، با اجرای این فرمان رئیس جمهور نیز شنیده می شود که باید برای جلوگیری از وقوع آن، بخشنامه های خاص آن هم تدوین و اجرا شود.
چرا مردم پول نمی ریزند؟
برخی کارشناسان برخی از علل و عوامل مختلف را برای عدم استقبال متقاضیان و واجدان شرایط طرح اقدام ملی مسکن از واریز وجوه اولیه این طرح برمی شمرند که شاید مهم ترین آنها، شفاف نبودن مراحل مختلف اجرای آن از طرف وزارت راه و شهرسازی است و سبب شده تا زوایای مختلف این طرح پنهان بماند.
این ابهامات شامل، قیمت مراحل اجرای پروژه، کیفیت مصالح ساختمانی، موعد زمانی واقعی واحدها، نحوه اعطای تسهیلات مورد نظر و نیز پایین بودن رقم این تسهیلات در مقابل هزینه های تمام شده ساخت و ساز و ترس متقاضیان از افزایش مکرر رقم درخواستی از طرف سازنده که بعضاً ممکنست تا قیمت یک واحد مسکونی در شهرهای کوچک افزایش یابد (حال آنکه این طرح برای اقشار متوسط یا دهک های با قدرت خرید پایین مسکن دیده شده بود) و بسیاری عوامل دیگر است.
در کنار این عوامل، فشارهای اقتصادی اخیر و کاهش توانایی تامین نقدینگی اقشار هدف اجرای طرح ملی مسکن و همین طور مطرح شدن طرح دو فوریتی جهش تولید مسکن در مجلس- تعدادی از کارشناسان اقتصادی اجرای طرح به شکل فعلی ان را سبب ایجاد رانت گسترده می دانند- که دو فوریت آن تصویب شده و احتمال اجرای آن را بیشتر می کند، می توانند شاخصهای دیگری در عدم استقبال مردم باشند؛ چونکه تصویب این طرح در خصوص الزام دولت به ساخت سالانه بیش از ۱ میلیون واحد مسکونی در سال، بعنوان رقیب طرح ملی مسکن بدل شده و اجرای آن، کاهش قیمت مسکن را به دنبال خواهد داشت.
اما به نظر می آید مهمترین عامل عدم استقبال مردم سرنوشت غیرشفاف طرح اقدام ملی است و آگاه سازی متقاضیان نسبت به آینده این طرح ملی از طرف مسئولان وزارت راه و شهرسازی ضروری به نظر می آید. باتوجه به نقش نظارتی وزارت راه و شهرسازی در پروسه ساخت واحدهای طرح اقدام ملی، ارائه تصویری شفاف از آنچه در ماه های آتی پیش روی متقاضیان قرار دارد، در موفقیت این طرح اثرگذار خواهد بود.


منبع:

1399/07/04
20:17:08
5.0 / 5
1671
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد