بتن آنلاین گزارش می دهد؛

افتتاح بزرگراه نجفی رستگار بعد از ۱۱ سال انتظار

افتتاح بزرگراه نجفی رستگار بعد از ۱۱ سال انتظار

آنطور كه مسئولان شهرداری تهران اعلام نمودند بزرگراه شهید نجفی رستگار به مرز 96 درصد رسیده، پروژه ای كه مقرر است در آینده ای نزدیك افتتاح شود؛ اما هنوز نتوانسته رضایت قسمتی از اهالی جنب این پروژه بزرگ را جلب نماید.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، پروژه بزرگراه شهید نجفی رستگار را شاید بتوان یکی از قدیمی ترین پروژه های عمرانی تهران دانست که سالها بلاتکلیف مانده بود، چونکه اولین تلاش ها برای راه اندازی این بزرگراه ۶ کیلومتری از اواخر سال ۸۸ یعنی ۱۱ سال پیش شروع شده بود و حالا آنگونه که مسئولان مدیریت شهری گفته اند در ماه های آتی این پروژه افتتاح می گردد.
بر طبق اطلاعاتی که از معاونت فنی و عمرانی ستاندن شده، بزرگراه "شهید کاظم نجفی رستگار " از بزرگراه آزادگان در محدوده غرب تقاطع بزرگراه امام علی(ع) شروع شده و بعد از عبور از شمال شهرک دولت آباد و جنوب شهرک های مشیریه و کاروان، در محدوده سه راه کارخانه سیمان به بزرگراه امام رضا(ع) می رسد. بدین سان مسیر بزرگراه شهید رستگار علاوه بر داشتن تقاطع هایی غیرهمسطح با بزرگراه آزادگان و بزرگراه امام رضا(ع) در ابتدا و انتهای مسیر، از یک تقاطع غیرهمسطح با بزرگراه امام علی(ع) نیز برخوردارست. این مسیر حدودا ۶ کیلومتری در محدوده مناطق ۱۵ و ۲۰ شهرداری تهران قرار گرفته است.
این بزرگراه که از نظر کارکرد ترافیکی به مانند یک کمربندی عمل خواهد کرد، سبب تفکیک ترافیک ترانزیتی و بزرگراهی از رفت و آمدهای محلی خواهد شد. افزون بر این، بزرگراه شهید رستگار برای میدان بسیج، بزرگراه بسیج، بزرگراه بعثت و بخش شرقی بزرگراه آزادگان نقش یک محور کمکی را ایفا کرده و موجب کاهش بار ترافیک این معابر خواهد شد.
همین طور بر طبق اطلاعات مندرج در مورد خاصیت های این بزرگراه آمده است که بزرگراه شهید رستگار دارای دو مسیر کندروی شمالی و جنوبی بوده و علاوه بر ایجاد تسهیلاتی برای ترافیک محلی، دسترسی ساکنان شهرک های اطراف به شبکه بزرگراهی شهر تهران را تسهیل می کند، اما بر طبق آخرین اخبار بدست آمده بوسیله ساکنان محله گویا در نیمه دوم سال جاری فقط شاهد افتتاح لاین تندرو و نه کندرو هستیم، مسئله ای که نارضایتی ساکنان این محلات را فراهم نموده است.
به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، خانم عالمی پور از اهالی شهرک رضوی است که به نمایندگی از برخی از اهالی محل که در منازلشان در مجاورت این بزرگراه در حال راه اندازی قرار دارد در گفت و گو با ایسنا، می گوید: خانه های ما و چند نفر از اهالی در طرح توسعه بزرگراه نجفی رستگار قرار دارد و در سال ۹۰ نیز تفاهم نامه ای با شهرداری منطقه پیرامون خرید املاکمان امضا کردیم و قرار شد ظرف مدت ده روز کاری، ۷۰ درصد بهای ملک را به ما بدهند تا ما هم نسبت به اسباب کشی و تحویل منازلمان به شهرداری برای ساخت بزرگراه اقدام نماییم و ۳۰ درصد باقی مانده را نیز در محضرخانه و حین به نام زدن سند به اسم شهرداری پرداخت کنند، اما شهرداری به ما پولی نداد و حدودا موضوع لغو شد؛ حالا چند سالی هست که منتظریم خانه هایمان را تخلیه نماییم.
وی ادامه می دهد: حالا شنیده شده که آبان ماه مقرر است فقط لاین تندرو افتتاح شود در صورتیکه خانه های ما در مجاورت اتوبان قرار خواهد گرفت و به سبب شیب زمین اساسا اگر کامیون یا خودروی سنگینی در حین تردد کنترل خودرا از دست دهد می تواند با منازل ما برخورد کند.
این شهروند ادامه می دهد: برای دسترسی مردم به آن سمت اتوبان یک زیر گذر افتتاح کردند که این سبب شد این زیرگذر به محلی برای بروز انواع و اقسام لطمه های اجتماعی بدل شده است.
عالمی پور با تاکید بر اینکه اگر این پروژه بطور ناقص افتتاح شود اساسا دیگر منازلمان خریداری ندارد، می گوید: ما سالها فضای کارگاهی اتوبان را تحمل کردیم و حالا در افتتاحیه این بزرگراه، لاین کندرو در اولویت افتتاح نیست و خانه های ما نیز جنب بزرگراه قرار گرفته است.
به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، برخی از اهالی شهرک رضوی از افتتاح لاین تندرو بدون کندرو بزرگراه شهید نجفی رستگار در حالی گلایه دارند که «وحید رضا محمدی» شهردار منطقه ۱۵ در مورد جزئیات این پروژه فرامنطقه ایش می گوید: متاسفانه پروژه نجفی رستگار یکی از پروژه های زمانبر شده چونکه در گذشته املاک معارض این بزرگراه، به صورت غیرمنطقی و دندانه ای تملک شده بود، بگونه ای که گاهی شاهد بودیم که املاک معارض موجود در لاین تندرو به درستی تملک نشده اما لایه های دوم و حتی سوم خریداری شده بود که این مسئله سبب به تاخیر افتادن راه اندازی لاین ها شد.
وی با اعلان اینکه کارگاه بزرگراه نجفی رستگار نیز معضلاتی برای اهالی و ساکنان به وجود آورده بود، می افزاید: طول این پروژه شش کیلومتر است که ۲ کیلومتر آنرا آذرماه سال قبل افتتاح کردیم و حالا برنامه ریزی برای راه اندازی ۴ کیلومتر دیگر انجام شده، بگونه ای که در ماه های اخیر سرانجام ۴ الی ۵ پلاک باقی مانده در لاین تندرو نیز تملک شد و زمین ها برای راه اندازی در اختیار قرارگاه قرار گرفت و باید بگویم سال قبل بیشترین رقم تملک در شهرداری تهران را ما برای انجام پروژه هایمان داشتیم که امید است بر طبق برنامه ریزی در ماه های اخیر افتتاح شود.
محمدی در مورد احتمال لطمه رساندن کامیون ها به منازل شهرک رضوی به سبب شیب زمین نیز می گوید: این پروژه اساسا ایمن سازی می شود بگونه ای که مقرر شده حتی باتوجه به احتمال سرقت گاردیل ها توسط سارقان، از نیوجرسی استفاده نمائیم و کاملا ایمن سازی شده و در اختیار شهروندان قرار داده خواهد شد.
شهردار منطقه ۱۵ در واکنش به عدم افتتاح لاین های کندرو با تاکید بر اینکه برای راه اندازی بزرگراه نجفی رستگار باتوجه به محدودیت های مالی فازبندی کرده ایم، می افزاید: فاز اول حدفاصل بزرگراه آزادگان تا امام علی (ع) در آذرماه سال قبل راه اندازی شد و حالا فاز دوم حدفاصل امام علی(ع) تا بزرگراه امام رضا(ع) به طول ۴ کیلومتر افتتاح می گردد و پس از آن با تملک املاک معارض لاین کندرو راه اندازی آن نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت؛ اما مسئله این است که در گذشته املاک دندانه ای تملک شد و اگر اعتبارات تملک نابجا صرف راه اندازی تندروها نمی شد چندسال قبل این لاین افتتاح می شد.
وی ادامه می دهد: در فاز سوم تملک املاک کندرو در دستور کار قرار می گیرد و تا آن زمان اهتمام داریم با نورپردازی و انجام کارهای فرهنگی، لطمه های اجتماعی مورد انتقاد را کاهش دهیم؛ اما در این راه نیازمند همراهی مردم و اهالی هستیم، بگونه ای که مجبور شدیم برای ادامه پروژه چند ملک را در کمیسیون ماده ۹ اعمال قانون نماییم و با حضور دادستانی و... توانستیم املاک را به قیمت روز خریداری نماییم چونکه در این محلات شاهد می باشیم برخی سکنه به سبب تعلق محلی و برخی نیز برای دریافت قیمت بالاتر از فروش املاک داخل طرحشان به شهرداری خودداری می کنند.
محمدی با تاکید بر اینکه تمهیداتی انجام شده که سکنه قدیمی که حس تعلق محلی دارند در همان محله سکونت کنند، ادامه می دهد: شهرداری تهران قیمت خانه ها را بر طبق قیمت روز و نظر کارشناس رسمی دادگستری خریداری می کند اما نیازمند همراهی سکنه نیز هستیم.
به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، آنگونه که از سخنان مدیران شهری متوجه شدیم افتتاح قسمتی از بزرگراه نجفی رستگار(لاین تندرو) در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت و باید دید افتتاح لاین کندرو و ساماندهی املاک شهرک رضویه که بنا بگفته شهردار منطقه۱۵، در فاز سوم ساماندهی می شود به کجا خواهد رسید؟هرچند که برخی از اعضای شورای شهر نیز قول داده اند به این مساله رسیدگی خواهند کرد تا مدیران شهرداری به وعده شان عمل کنند.1399/06/12
20:54:13
5.0 / 5
1665
تگهای خبر: پروژه , تردد , توسعه , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد