به بهانه روز جمعیت؛

آیا زنگ خطر جمعیت در كشور به صدا در می آید؟

آیا زنگ خطر جمعیت در كشور به صدا در می آید؟

به گزارش بتن آنلاین مازندران یك كارشناس مسائل اجتماعی با اشاره به اینكه كشور ایران از نظر جمعیتی در آستانه پیری قرار دارد، اظهار داشت: كاهش میزان موالید و افت جمعیت جوان سبب شده كه زنگ خطر جمعیتی در كشور به صدا درآید و اگر این وضعیت ادامه پیدا كند تا ۲۰ سال آینده گرفتار بحران پیری خواهیم شد.


سیدمحمد حسینی در گفتگو با ایسنا ما به مناسبت روز ملی جمعیت اظهار نمود: از سال ۹۱ مقام معظم رهبری نکات مهمی را پیرامون تغییر در نگرش و سبک زندگی مردم ایران در مسافرت به استان خراسان شمالی بیان داشتند که همچون این موارد می توان به بحث های جمعیت و فرزندآوری اشاره نمود که حتی خود ایشان با صراحت اعلام نمودند که سیاست های ما در زمینه کنترل جمعیت اشتباه بوده که باعث شد با کاهش شدید جمعیت رو به رو شویم و این روند باید تغییر پیدا کند.
وی خاطرنشان کرد: از نظر جمعیت شناسی میزان آمار موالید یک کشور برای حفظ ثبات آن کشور باید سالانه بالای ۱.۳۵ باشد.
این کارشناس مسائل اجتماعی تصریح کرد: باید جمعیت کشور برای هر سال به نسبت سال قبل خود بیشتر باشد که اگر این امر صورت نگیرد بعد از ۱۰ سال جمعیت به سمت پیری می رود.
حسینی تصریح کرد: مسؤلان، مردم بخصوص خانواده هایی که جوان دارند باید تلاش کنند تا مسیر ازدواج را تسهیل کنند چونکه متاسفانه آمار ازدواج در کشور کاهش و سن ازدواج دختران و پسران افزوده شده که همین مساله در کاهش جمعیت موثر است.
وی با اشاره به اینکه سن ازدواج معیار در دختران بین ۱۸ تا ۲۰ و در پسران بین ۲۲ تا ۲۴ سالگی است، خاطرنشان کرد: ازدواج آسان باید توسط خانواده ها، مسؤلان و اصحاب رسانه فرهنگ سازی شده و توسط خیرین و نهادهای فرهنگی و اجتماعی تسهیل شود.
این کارشناس مسائل اجتماعی با اشاره به اینکه جوانانی که تشکیل خانواده دادند باید صاحب فرزند شده و به تک فرزندی قناعت نکنند، اظهار داشت: بعضی از این جوانان فرزندآوری را به تاخیر می اندازند که این امر صدمه های زیادی را به همراه دارد.
حسینی افزود: زن و شوهر باید در سن مناسب مبادرت به فرزندآوری کرده و جمعیت خانواده خویش را بالا برند.
وی بیان نمود: خانواده حاصل ازدواج دو نفر که همان زن و شوهر هستند تشکیل می شود و اگر این خانواده بخواهد فقط یک فرزند بیاورد در واقع یک نفر را تقدیم جامعه کرده که در همین جا جمعیت کشور نصف می شود پس ازاین رو حداقل اتفاقی که باید صورت گیرد تولد سه فرزند از هر خانواده است تا جمعیت کشور رو به رشد حرکت نماید.
این کارشناس مسائل اجتماعی با اشاره به فواید افزایش جمعیت اضافه کرد: افزایش جمعیت می تواند خانواده ها را از نیروی کار، نیروی جوانی، حس شادابی و حس حمایت بیشتری برخوردار کند که درحال حاضر این وضعیت وجود ندارد و خانواده ها به خاطر تک فرزندی گرفتار صدمه اجتماعی شدند.
حسینی خاطرنشان کرد: اگر نگاهی به خانواده های دهه ۶۰ بیاندازیم، زمانی که خانواده ها از چهار فرزند به بالا داشتند، صدمه های اجتماعی و روانی شامل منزوی بودن، افسردگی، گوشه گیری و پرخاشگری را در این فرزندان شاهد نیستیم اما متاسفانه فرزندان دهه ۸۰ و ۹۰ که خیلی از آنها تک فرزند بوده دارای مشکلاتی مانند افسردگی، پرخاشگری، گوشه گیری و عدم تمایل برای برخورد اجتماعی هستند و بیشتر به استفاده از فضای مجازی علاقه مند می باشند.
وی با اشاره به اینکه افزایش نسل جوان اهمیت زیادی در آینده یک کشور دارد، افزود: نسل جوان عامل پویایی، نشاط و سرزندگی یک کشور و همینطور در امنیت نظامی، اقتصادی و سلامت موثر است.
این کارشناس مسائل اجتماعی خاطرنشان کرد: بعد از شیوع بیماری کرونا اگر نیروهای جوان در بیمارستان ها و همینطور در گروه های جهادی برای ضدعفونی، تولید لوازم بهداشتی و توزیع سبدهای معیشتی نبودند کشور با مشکل روبرو شده بود.
حسینی اظهارکرد: یکی از صدمه پذیرترین قشرهایی که همیشه در معرض خطر بیماری و بحران ها هستند جامعه سالمند است که اگر وضعیت جمعیتی به همین شکل ادامه پیدا کند و کشور ما به یک کشور پیر در ۲۰ سال آینده تبدیل گردد و باردیگر با یک بیماری مانند بیماری کرونا مواجه شویم آن زمان شاهد یک بحران بسیار شدیدتر رو به رو خواهیم شد که شاید هیچ راه علاجی هم نداشته باشد.
وی با اشاره به اینکه مشکلات معیشتی یکی از علل کاهش جمعیت است، تصریح کرد: بنابر آمار، مسائل معیشتی و اقتصادی یکی از علل اصلی کاهش نرخ ازدواج، جمعیت و فرزندآوری بوده و همینطور تأثیر مستقیمی در افزایش طلاق دارد.
این کارشناس مسائل اجتماعی با اشاره به اینکه مسؤلان و خانواده ها می توانند در کنار زدن مشکلات معیشتی نقش مهمی ایفا کنند، تصریح کرد: در گام نخست مسؤلان کلان کشور باید برای مرتفع ساختن مشکلات معیشتی و اقتصادی دقت، نظارت و بازرسی بیشتری داشته باشند تا دست متخلفان اقتصادی قطع و امنیت معیشتی برای مردم به وجود آید.
حسینی افزود: باتوجه به بیانات رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و جهش تولید، لازم است کسب و کارهای خانگی رونق پیدا کند تا خانواده ها بتوانند با تولیدات خانگی قدرتمندی اقتصادی پیدا کنند.
وی بر ضرورت تقویت ایمان و اعتقاد خانواده ها تصریح کرد و اظهار داشت: بنابر فرموده خداوند متعال، روزی انسان ها از جایی که فکر آنرا نمی کند تأمین می شود؛ ازاین رو اگر خانواده ها از نظر اعتقادی خویش را قوی کنند و این فرمایش خداوند را همیشه درنظر داشته باشند به ازای هر فرزندی که متولد می شود روزی آن فراهم می شود.
این کارشناس مسائل اجتماعی تصریح کرد: مردم باید از اشرافی گری فاصله بگیرند و با نگاه سبک زندگی تراز ایرانی اسلامی یک زندگی ساده، گرم، پرنشاط و با فرزندان زیاد را برای خانواده خود رقم بزنند.1399/02/30
13:29:01
5.0 / 5
2489
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد