اعلام نتایج نشست كمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت كرونا

اعلام نتایج نشست كمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت كرونا

بتن آنلاین: رئیس كمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری كرونا با بیان اینكه بیش از 80 درصد اصناف، پروتكل های بهداشتی را به خوبی رعایت می كنند، از پیشنهاد این كمیته به ستاد ملی برای افزایش كارهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در 114 شهرستان كم خطر (سفید) در سطح كشور آگاهی داد.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، «حسین ذوالفقاری» امروز چهارشنبه بعد از برگزاری «شانزدهمین جلسه کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا» به خبرنگاران اظهار داشت: برمبنای تصمیم روز یکشنبه ستاد ملی مدیریت کرونا که روند بازگشایی کارهای مختلف را در کشور به سه دسته شهرستانهای کم خطر(سفید)، دارای خطر متوسط (زرد) و پرخطر (قرمز) تقسیم کرده است، در نشست امروز کمیته این مساله مورد بررسی قرار گرفت و به استناد گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۱۱۴ شهرستان کشور از نظر انتشار ویروس کرونا، کم خطر تشخیص داده شد.
وی ادامه داد: مقرر شد در این ۱۱۴ شهرستان، بخش دیگری از کارهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که به سبب شیوع ویروس کرونا متوقف شده است، بازگشایی شود. پس برمبنای نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف آن تعداد از فعالیتهایی که می توانند در شهرهای کم خطر (سفید) آغاز شوند، تعیین و برای تصویب در جلسه روز یکشنبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ارائه خواهد شد. البته تصویب مناطق سفید به معنای آغاز همه فعالیتها نخواهد بود و این مناطق هم باید همچنان از نظر شیوع ویروس کرونا تحت کنترل باشد.
ذوالفقاری افزود: چنانچه وضعیت این مناطق همچنان سفید باقی بماند امکان بازگشایی و ادامه فعالیت در آنها ممکنست اما اگر بار دیگر شیوع بیماری در این مناطق افزایش یابد، به ناچار محدودیتها باردیگر اعمال خواهد شد.
رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا با اعلان اینکه محدودیتها را باید با روند بیماری تطبیق دهیم، اظهار داشت: در ابتدا ۱۱۴ شهرستان که وضعیت آنها سفید اعلام شده است قسمتی از کارهای تعطیل شده را آغاز خواهند کرد اما باید یک دوره ۱۵روزه را پشت سر بگذاریم تا بتوانیم تشخیص دهیم که آیا روند بیماری در آن شهرها تغییر یافته است یا نه. اگر وضعیت همچنان سفید باقی بماند امکان بازگشایی و افزایش دیگر فعالیتها در آنها وجود دارد اما در صورت شیوع مجدد بیماری، محدودیت ها بازمی گردد.
ذوالفقاری اشاره کرد: فاصله بین وضعیت سفید و زرد خیلی کم است و با افزایش یک بیمار در روز در مناطق سفید، وضعیت یک شهر می تواند از وضعیت سفید به وضعیت زرد تغییر کند.
معاون امنیتی و اجتماعی وزیر کشور، دومین موضوع مورد بررسی در جلسه امروز کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا را تمدید مهلت اعتبار وکالتنامه های نقل و انتقال خودرو بیان کرد و گفت: قبل از عید نوروز، برخی افراد وکالتنامه هایی را برای نقل و انتقال سند خودرو داده بودند ولی چون با تعطیلات مصوب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا همزمان شده و حدود ۳۶ روز مراکز شماره گذاری تعطیل شد، امکان به نام زدن سند این خودرو ها فراهم نشده بود.
وی ادامه داد: در این نشست پیشنهاد شد مدتی که مراکز شماره گذاری، طبق تصمیم ستاد ملی تعطیل بودند جزو روزهای غیرکاری در وکالتنامه ها منظور شود تا با رعایت قانون مدنی، مشکل حدود یکصد هزار نفر در کشور دراین زمینه برطرف شود و آنها بتوانند با وکالتنامه هایی که قبلاً از فروشنده داشتند نسبت به تغییر سند مالکیت اقدام نمایند.
ذوالفقاری ابراز امیدواری کرد این پیشنهاد در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در هفته آینده تصویب و مشکل افراد مورد اشاره حل شود.
رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی مدیریت کرونا با اعلان اینکه موضوع بعدی جلسه امروز مربوط به مسائل شهرداریها خصوصا در کلانشهرها و درحوزه ترافیک و حمل و نقل عمومی بود، گفت: با دستور ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مسائل و موضوعات کلانشهرها در دو روز گذشته بررسی و مقرر شد پیشنهادات آنها به ستاد ارائه شود و مسائل و مشکلات در کل کشور مورد توجه قرار گیرد.
وی در مورد وضعیت اجرای ترافیک در کلانشهرها اظهار داشت: در این نشست مقرر شد همه شهرداری ها مکلف شوند پروتکل های بهداشتی را در حمل و نقل عمومی شامل مترو، اتوبوس، تاکسی، تاکسی های اینترنتی و آژانس ها کاملاً رعایت نمایند و بر اساس رعایت این پروتکلها طرح ترافیک متناسب با شرایط توسط شورای ترافیک استانها تدبیر شود.
معاون وزیر کشور اضافه کرد: درصورت اجرا، طرح ترافیک باید به شکلی مدیریت شود که ازدحام بوجود نیاید و بار اضافی بر حمل و نقل عمومی که خارج از پروتکلهای وزارت بهداشت است، وارد نشود و مشکلی از این جهت به وجود نیاید. به همین دلیل، مقرر شد شورای ترافیک استانها به صورت روزانه وضعیت را رصد کنند و با ایجاد تعادل بین طرح ترافیک و حمل و نقل عمومی، هم ترافیک شهرها را مدیریت کنند و هم از شیوع بیماری براثر حمل و نقل عمومی جلوگیری به عمل آورند.
ذوالفقاری اشاره کرد: در نشست امروز در مورد فعالیت بعضی از مشاغل هم پیشنهاداتی از طرف اتاق اصناف و همین طور وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شد که باتوجه به ارزیابی در طول یک هفته گذشته مقرر شد ساعتهای کاری هم مورد بازبینی قرار گیرد و به ستاد ملی ارسال شود.
وی در پاسخ به امکان باز شدن مدارس در ۱۱۴ شهری که دارای وضعیت سفید هستند، اظهار داشت: در مورد بازگشایی مدارس تا این لحظه تصمیم گیری نشده است چونکه مدارس و دانشگاهها سراسری هستند و تعطیلی و بازگشایی آنها سراسری خواهد بود.
رئیس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در باره روش اجرای پروتکل های بهداشتی از طرف اصناف اظهارداشت: بر طبق گزارشی که امروز در جلسه داده شد پس از بازگشایی برخی از اصناف و مغازه ها در طول هفته های گذشته، با نظارتهای صورت گرفته بالای ۸۰ درصد از آنها در سطح کشور پروتکلهای بهداشتی را رعایت کرده اند اما سقف رعایت این پروتکل ها و فاصله گذاری اجتماعی در تهران پایین است و تنها ۶۲ درصد رعایت شده است که امیدواریم تهرانی ها بیشتر رعایت نمایند.
ذوالفقاری تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که مساله بیماری کرونا هنوز حل نشده است و اگر می بینیم روند بیماری و فوتی های ناشی از آن در کشور کاهش یافته، به سبب رعایت یک سری مسائل بهداشتی است که عمده کار و همکاری توسط مردم صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در ابتدای اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، روند شیوع بیماری در کشور به ۳ هزار نفر در روز رسیده بود ولی حالا به حدود هزار نفر رسیده است که این امر نتیجه کار جمعی و همراهی جدی مردم بود. امروز نیز بیشتر مردم از رعایت نکردن برخی از افراد گله مند هستند.

معاون وزیر کشور آگهی داد: چنانچه پروتکل های بهداشتی رعایت نشود و روند بیماری باردیگر افزایش یابد، ناچارا باید محدودیتها باردیگر برگردد و بازگشت باردیگر محدودیتها خسارات زیادی در بر خواهد داشت.
منبع:

1399/02/11
10:55:41
5.0 / 5
2900
تگهای خبر: خودرو , شهردار , شهرداری , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد