هوای تهران در فروردین در شرایط پاك و قابل قبول

هوای تهران در فروردین در شرایط پاك و قابل قبول

بتن آنلاین: كیفیت هوای پایتخت در فروردین ماه امسال 14 روز در شرایط پاك و 17 روز در شرایط قابل قبول قرار داشت.به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، تهرانی ها در حالی ۱۴ روز هوای پاك در فروردین ماه تنفس كردند كه از شروع امسال باتوجه به تغییرات دستورالعمل محاسبه شاخص كیفیت هوا، آلاینده دی اكسید نیتروژن در پنج روز آلاینده شاخص بود.

این آلاینده از شروع امسال برمبنای دستورالعمل جدید اندازه گیری شاخص كیفیت هوا سختگیرانه تر محاسبه می شود. آلاینده «ناكس» از منابع مختلفی همچون منابع متحرك، نیروگاه ها، مصارف خانگی و تجاری، صنایع، جایگاه های سوخت و... تولید می شود. این منابع هر كدام سهم متفاوتی در تولید ناكس دارند. برای مثال در شهر تهران ۳۵ درصد آلاینده ناكس توسط منابع متحرك و ۳۲ درصد آن توسط نیروگاه ها تولید می شود. مصارف خانگی، اداری و تجاری و صنایع نیز هر كدام به ترتیب سهم ۱۴ و ۸ درصدی در تولید این آلاینده دارند.

طی فروردین ماه سال قبل نیز كیفیت هوای تهران ۲۱ روز در شرایط پاك و ۱۰ روز در شرایط قابل قبول قرار داشت كه این وضعیت به صورتی طی ۱۰ سال اخیر بی سابقه بود. كیفیت خوب هوای پایتخت در این بازه زمانی مدیون وزش باد و بارش های بهاری بود.

پایتخت نشینان در نخستین ماه سال ۹۷ تنها سه روز هوای پاك تنفس كردند. در فروردین ۹۷ هوا ۲۲ روز در شرایط قابل قبول و ۶ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

در نخستین ماه بهار سال ۹۶ كیفیت هوا در تهران ۲۷ روز در شرایط مطلوب قرار داشت كه از این بین سهم هوای پاك ۹ روز و سهم هوای قابل قبول ۱۸ روز بود. تهران در این زمان چهار روز هوای ناسالم برای گروه های حساس را نیز تجربه نمود.

خوشبختانه كیفیت هوا در فروردین سال ۹۵ طی هیچ روزی نامطلوب گزارش نشد. در این سال فروردین ۱۰ روز هوای پاك و ۲۱ روز هوای قابل قبول داشت.

بر اساس اطلاعات شركت كنترل كیفیت هوای تهران، كیفیت هوا در فروردین سال ۹۴، ۱۰ روز پاك، ۱۸ روز قابل قبول و سه روز ناسالم برای گروه های حساس بود.

به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا شاخص كیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاك، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا سالم یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط كیفی هوا خطرناكست.

گفتنی است در هوای پاك كه با رنگ سبز نشان داده می شود، شرایط كیفیت هوا مناسب می باشد و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم كه به رنگ زرد شناخته می شود، كیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها كمتر از حدی است كه بر سلامت انسان تاثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروه های حساس كه به رنگ نارنجی نشانه گذاری می شود، مقدار AQI بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می گیرد كه در نتیجه آن گروه های حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم كه به رنگ قرمز است، كلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی ممكنست گروه های حساس گرفتار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم كه به رنگ بنفش نشان داده می شود و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه افزایش می یابد.

منبع:

1399/02/02
13:09:19
5.0 / 5
2908
تگهای خبر: آلودگی , پایتخت , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد