رشد 33 درصدی صید فانوس ماهیان در آب های دریای عمان

رشد 33 درصدی صید فانوس ماهیان در آب های دریای عمان

بتن آنلاین: مدیركل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران از صید 26 هزار و 548 تُن فانوس ماهی در آب های دریای عمان طی 11 ماهه نخست امسال آگاهی داد.به گزارش بتن آنلاین به نقل از كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، مختار آخوندی گفت: طی سال های اخیر صید فانوس ماهیان بعنوان یكی از مهمترین اهداف توسعه ای سازمان شیلات ایران در امتداد تحقق اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی مطرح گردیده است.
مدیر كل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران با اشاره به اینكه فانوس ماهیان از گونه های میان زی دریای عمان محسوب می شوند، عنوان كرد: این ذخایر در اعماق بیش از ۲۰۰ متر و فاصله ۱۲ مایلی از ساحل زیست می كنند.
به گفته وی، فانوس ماهیان همچون ذخایر باارزش دریای عمان هستند كه به سبب رشد سریع و عمر كوتاه كمتر از یك سال می توانند در توسعه بیش از پیش شیلات نقش مهمی ایفا كنند.
وی افزود: بر طبق مطالعات صورت گرفته از طرف مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی كشور، میانگین حجم توده‌ی زنده‌ی فانوس ماهیان دریای عمان دو میلیون و ۳۰۰ هزار تُن است كه بر این اساس ظرفیت صید سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن از آن برای صیادان وجود دارد.
این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران افزود: برمبنای چشم انداز تعیین شده تا اختتام برنامه ششم توسعه میزان صید فانوس ماهیان تا سال ۱۴۰۰ باید به ۷۰ هزار تُن برسد.
وی با اشاره به اینكه صید فانوس ماهیان در سال ۹۲، چهار هزار و ۱۲۵ تُن بوده كه این رقم طی ۱۱ ماهه امسال به ۲۶ هزار و ۵۴۸ تن رسیده است، اذعان داشت: امسال ۹۰ فروند شناور ویژه‌ی صید فانوس ماهیان در آب های دریای عمان به صید این گونه ماهیان اشتغال دارند.
به گفته مدیركل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، صید فانوس ماهیان در سال ۹۸ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۳۳ درصدی را نشان میدهد.
وی بیان داشت: با اقدامات مدیریتی صورت گرفته از طرف سازمان شیلات ایران، صید هدف از ۶۰ درصد در سال های گذشته به ۷۰ درصد در سال ۹۷ و ۸۱ درصد در ۱۱ ماهه امسال رسیده است كه این امر حاكی از صید هدفمند است.
آخوندی با اشاره به اینكه الان گونه های یال اسبی و شبه شوریده، صید ضمنی فانوس ماهیان محسوب می شوند، اظهار داشت: برمبنای برنامه ریزی های صورت گرفته در تلاش هستیم تا میزان صید ضمنی به ۱۰ درصد كم شود.
وی در ادامه گفته های خود نصب سیستم پایش آنلاین كنترل شناورها، استقرار ناظر مقیم از طرف شیلات جهت كنترل مداوم صید در شناورها، كنترل تخلیه‌ی صید و اعمال برنامه مدیریتی صید ضمنی همچون اقداماتی است كه بمنظور كنترل و نظارت و جلوگیری از بروز تخلف توسط صیادان صید فانوس ماهیان از طرف سازمان شیلات ایران اعمال می شود.
مدیركل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران، توسعه كارهای شیلاتی در سواحل مكران، اشتغال زایی بومیان ساكن سواحل جنوبی و كاهش وابستگی به واردات پودر ماهی، ارزآوری و جلوگیری از خروج ارز همچون مهمترین اهداف توسعه صید فانوس ماهیان محسوب می شوند.
وی با اشاره به اینكه بیشترین كاربرد فانوس ماهیان الان در چارچوب پودر ماهی برای مصارف دام و طیور است، اذعان كرد: می خواهیم با وارد كردن این گونه ماهی در سبد مصرف انسانی در چارچوب چیپس و پروتئین خشك و یا نیز در چارچوب محصولات خمیری و صنعتی ارزش افزوده‌ی فانوس ماهیان را افزایش دهیم.
آخوندی در ادامه گفته های خود با اشاره به اینكه ذخایر فانوس ماهیان دریای عمان بین ایران و كشور عمان مشترك است، بیان داشت: این در حالیست كه هم اكنون كشور عمان بهره برداری چندانی از این ذخایر انجام نمی دهد و این فرصت خوبی برای ما شمرده می شود تا بتوانیم نهایت بهره برداری را متناسب با حفاظت از ذخایر این گونه ماهیان انجام دهیم.


منبع:

1398/12/20
17:54:53
5.0 / 5
3289
تگهای خبر: آنلاین , توسعه , حفاظ , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد