گزارش بتن آنلاین

مصالح ساختمانی در تابستان گران نشد

مصالح ساختمانی در تابستان گران نشد

بتن آنلاین: افزایش قیمت نهاده های ساختمانی در تابستان امسال نسبت به بهار سال جاری حدودا صفر درصد بود. اما نسبت به تابستان سال قبل 29 درصد افزایش داشته است.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، نگاهی به آمار مركز آمار ایران نشان میدهد شاخص قیمت نهاده های ساختمانی در تابستان امسال در رقم ۴۰۷ بوده كه نسبت به بهار سال جاری (بارقم ۴۰۶.۹)، حدودا بدون تغییر بوده است.
این در حالی است كه شاخص قیمت نهاده های ساختمانی در تابستان سال گذشته، در رقم ۳۱۵.۴ قرار داشت كه نشان میدهد قیمت مصالح ساختمانی در تابستان امسال نسبت به تابستان ۹۷، رشد ۲۹ درصدی داشته است.
عدم افزایش قیمت مصالح ساختمانی در تابستان امسال نسبت به بهار ۹۸ در حالی رخ می دهد كه در تابستان سال قبل نسبت به بهار همان سال (بهار ۹۷) شاخص قیمت نهاده های ساختمانی رشد ۲۰.۴ درصدی داشته است كه این مساله می تواند ناشی از امیدوار بودن انبوه سازان به افزایش فروش و سودده شدن ساخت و ساز در آن ایام بوده باشد.
آهنگ تغییرات قیمتی نهاده های ساختمانی در ۱۵ گروه كالایی از قبیل، شیشه، تأسیسات مكانیكی، تأسیسات برقی، سیمان و بتن، آهن و پروفیل و میلگرد، گچ، آجر و سفال، سنگ، موزاییك و كاشی و سرامیك، شیرآلات بهداشتی، آسفالت و ایزوگام و قیرگونی و... در مقایسه قیمت ها میان بهار و تابستان امسال نشان میدهد كه در چند گروه تغییرات كاهشی بوده و در چند گروه افزایشی كه سبب شده تا برآیند آنها به صورت درصد رشد حدودا صفر به دست آید.
كاهش ۱۰ درصدی قیمت میلگرد و پروفیل
مثلا در گروه میلگرد و پروفیل كه بیشترین كاهش قیمت در تابستان نسبت به بهار رخ داد، افت قیمت ۹.۲ درصد بوده است و در گروه سیمان، شن، ماسه و بتن كه بیشترین افزایش قیمت ظرف سه ماه رخ داد، رشد ۱۳ درصدی ثبت گردید.
ضمن اینكه قیمت میلگرد و آهن و پروفیل در تابستان امسال نسبت به تابستان سال قبل نیز ۰.۶ درصد كاهش یافته است اما در سایر گروه های مصالح ساختمانی قیمت در تابستان امسال نسبت به تابستان سال قبل افزایش شدیدی داشته است. به شكلی كه در گروه آجر و سفال رشد ۶۰.۸ درصدی و در سیمان، شن و بتن رشد ۶۰.۹ درصدی ثبت شده و این دو گروه، ركورددار افزایش قیمت ها هستند.
از نظر تغییرات سالانه نیز هم اكنون سال ۹۵ با افزایش ۶۶ درصدی قیمت مصالح ساختمانی نسبت به سال ۹۴، بالاترین میزان افزایش قیمت نهاده های ساختمانی را طی سالهای اخیر به خود مختص كرده است بعد از آن، سال ۹۷ با رشد ۴۷.۸ درصدی قرار دارد؛ سال ۹۴ نیز تنها سالی در ده سال اخیر است كه افزایش قیمت مصالح ساختمانی در آن نسبت به سال پیش از آن (۱۳۹۳) منفی بوده و میانگین تمام قیمت ها ۱.۸ درصد كاهش یافته است.


منبع:

1398/08/09
16:32:13
5.0 / 5
4203
تگهای خبر: ساخت و ساز , ساختمان , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد