حناچی

ثبت سند املاك در تصرف شهرداری تهران

ثبت سند املاك در تصرف شهرداری تهران

به گزارش بتن آنلاین تفاهم نامه همكاری مشترك سازمان ثبت اسناد و املاك كشور و شهرداری تهران درمورد اجرای كاداستر املاك و مستغلات شهرداری تهران بعدازظهر امروز توسط حناچی و رئیس سازمان ثبت اسناد به امضا رسید.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، ذبیح الله خداییان معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور كه میزبان شهردار تهران بود، درسخنانی ضمن تبریك فرارسیدن هفته دفاع مقدس اظهار داشت: شهرداری تهران و سازمان ثبت اسناد و املاك روزانه خدمات گوناگونی به مردم ارائه می دهند و ارتباط تنگاتنگی با مردم دارند، ازاین رو تعامل این دو دستگاه نقش موثری در تسهیل و تسریع امور، كاهش مراجعات مردمی و جلوگیری از مفاسد و تخلفات دارد.
وی ادامه داد: علاوه بر این، هر یك از دو دستگاه دارای ظرفیتهایی اند كه مكمل یكدیگر هستند. امكان دارد برخی از این دستگاه ها امكاناتی داشته باشد كه دیگری ندارد بعنوان مثال اگر در قسمتی از شهر، شهرداری نقشه ای داشته باشد كه سازمان ثبت ندارد؛ به جای عكسبرداری هوایی می توان از این نقشه استفاده كرد؛ به این طریق از موازی كاری و اسراف جلوگیری می شود.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور اظهار داشت: نكته بعدی چالشی است كه شهرداری ها در كل كشور و به طریق اولی شهرداری تهران هم در حراست و حفاظت از املاك و اراضی خود دارند. برخی از این اراضی امكان دارد فاقد سند باشد یا اسنادشان موجود نباشد. در مواردی بعضی املاك با املاك دیگران تداخل دارند و حدود و ثغور آنها معلوم نیست و همین مساله زمینه تعرض به اراضی و املاك شهرداری را فراهم می آورد. همكاری بین این دو نهاد باعث پیشگیری از تعرض به املاك می شود؛ تداخل مرز اتفاق نمی افتد، اراضی فاقد سند سنددار می شوند و در واقع مسیر پیگیری تجاوز به این اراضی و املاك تسطیح می شود.
وی ادامه داد: بر این اساس مقرر شد تفاهم نامه ای بین شهرداری و سازمان ثبت اسناد منعقد شود تا در آن خیلی از مشكلات با پیگیری دو مجموعه برطرف شوذ. اینجا مقرر شده كه شهرداری مختصات UTM اراضی و املاكش را در اختیار سازمان ثبت قرار دهد تا نسبت به جانمایی و تثبیتشان در سامانه كاداستر و صدور سند كاداستری اقدام نماییم. همینطور اطلاعاتی كه درمورد املاك تحت مالكیت و تولیت شهرداری وجود دارد در اختیار سازمان گذاشته می شود و سازمان درمورد تثبیت و جانمایی آنها هم اقدام می كند. این اراضی می تواند ساختمان ها و فضاهای سبز و اراضی و املاك باشد.
خداییان اظهار داشت: همینطور در این تفاهم نامه مقرر شده كه ارتباط الكترونیكی بین دفاتر اسناد رسمی و واحد های ثبتی در شهر تهران برقرار شود تا استعلامات لازم برای شهرداری از ثبت و بالعكس، در سریع ترین حالت انجام و و عوارض به صورت آنی واریز شوند. در ادامه امكانی هم فراهم شده كه شهرداری بتواند نسبت به تصدیق اصالت اسناد اقدام نماید و این امر سبب می شود از خیلی از مشكلات جلوگیری شود؛ امكان دارد شهرداری تصمیم داشته باشد در محدوده طرح توسعه ملكی را به صورت تصرف كند و اطلاعات كافی درمورد آن نداشته باشد؛ زمینه ای فراهم شده كه اگر شهرداری قصد تملك قانونی اراضی داشته باشد سازمان ثبت همكاری لازم را انجام می دهد و اطلاعات لازم و جزئیات دراختیار شهرداری قرار گیرد تا حقی از افراد حقیقی و حقوقی تضییع نشود.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور تصریح كرد: نهایتا كارگروهی متشكل از همكاران دو سازمان هم تشكیل می شود تا نظارت بر اجرای این تفاهم نامه را بر عهده داشته باشند. لازم میدانم از همكاری خوب دكتر حناچی شهردار تهران تشكر كنم؛ امیدوارم این تفاهم نامه فتح بابی برای توسعه همكاری ها باشد.
پیروز حناچی شهردار تهران هم در این نشست ضمن تبریك هفته دفاع مقدس اظهار داشت: این هفته یادآور رشادت ها و ایثار مردم است و به همین خاطر است كه آنرا گرامی می داریم.
وی تاكید كرد: طی امروز اقدام بسیار مهمی در سطح تهران صورت می گیرد؛ دو دستگاه با نقش زیربنایی اطلاعات خویش را با یكدیگر به اشتراك می گذارند. هدف از این اقدام در درجه اول این است كه ما بعنوان یكی از بزرگترین ملاكان شهر و دستگاهی كه خدمات گسترده به مردم می دهد، بتوانیم اطلاعات خویش را به روز نگه داریم.
شهردار تهران اضافه كرد: مستحضرید كه امكان دارد همه املاك دارای سند نباشند و این فقدان سند، تبعات جدی به دنبال دارد. با این توافق در درجه اول تمامی املاكی كه در تصرف شهرداری تهران هستند، ثبت خواهند شد تا معاملات دیگری بر روی آنها صورت نگیرد چون كه این مشكل، بسیار تبعات بزرگی داشت و دردسرساز بود؛ همچون این كه اسناد مختلف و ادعاهای زیادی در زمینه مسكن داریم كه اصالتشان به راحتی قابل تایید نیست؛ بعنوان مثال یك نفر تلاش داشت تا ثابت كند كه مالك فرودگاه مهرآباد است؛ با توسعه این سیستم، از این دست اتفاقات جلوگیری می شود.
حناچی اظهار داشت: با این اقدام، اراضی در رابطه با ماده ۱۰۱ شهرداری تهران را هم در سیستم ثبت می نماییم. و میان دستگاه های مرجع در حوزه (شهرداری، سازمان نظام مهندسی و سازمان ثبت اسناد و املاك)، حداكثر انطباق وجود خواهد داشت. از سوی دیگر الكترونیكی شدن اسناد هم به ارائه اطلاعات و خدمت رسانی به مردم هم كمك شایانی می كند.
وی افزود: تردید ندارم كه اجرای این توافقنامه مردم را بیشتر از سازمان های دخیل منتفع می كند. همینطور این تفاهم نامه می تواند به تسهیل و تسریع اجرای طرح ها و ستاره دار كردن املاك هم منجر شود. سرویس و خدمات الكترونیكی استعلام ها و پرداخت هم رضایت مردم را به دنبال دارد.
حناچی اظهار داشت: شهرداری تهران بعنوان قدیمی ترین دستگاهی كه سیستم جی آی اس را اجرا كرده، با تبادل اطلاعات از سازمان ثبت می تواند خدمات بهتری را عرضه كند و این درمورد سازمان ثبت هم صادق خواهد بود.
برپایه گزارش شهرنوشت، شهردار تهران تصریح كرد: امیدواریم مردم از مواهب این همكاری بهره بیشتری ببرند. در ضمن امیدوارم باقی دستگاه هاب تولیدكننده دیتا بر پایه جی آی اس هم به این مسیر بپیوندند تا دسترسی به اطلاعات برای همه آسان تر شود.1398/07/04
20:34:35
5.0 / 5
4355
تگهای خبر: توسعه , تولید , حفاظ , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد