گزارش بتن آنلاین

اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن

اما و اگرهای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن

بتن آنلاین: برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن امروز در حالی مقرر است توسط رئیس جمهور كلنگ بخورد كه به سرانجام رسیدن ساخت 400 هزار واحد مسكونی آن با ابهاماتی روبروست.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، وزارت راه و شهرسازی در امتداد تولید مسكن طی ۸ ماه اخیر از ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسكونی در چارچوب برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن آگاهی داده است.
در این طرح كه از آن با نام طرح ملی مسكن هم نام برده می شود، ۱۰۰ هزار واحد در بافت فرسوده شهری ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید و ۱۰۰ هزار واحد دیگر توسط بنیاد مسكن ایجاد می شود.
بر مبنای جزئیات ارائه شده در برنامه اقدام ملی، مقرر است ۲۰۰ هزار واحد مسكونی مورد نظر در شهرهای جدید در این طرح به شیوه‌ی مسكن مشاركتی ساخته شود.
بنا بر گفته حبیب الله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شركت عمران شهرهای جدید در گفت وگویی كه پیش تر با خبرنگار مهر داشت، در این شیوه‌ی ساخت، دولت زمین را در اختیار انبوه ساز قرار می دهد، انبوه ساز نیز هزینه ساخت خانه را تامین می كند. در نهایت نیز به نسبت آورده اولیه دولت و انبوه ساز، مالكیت واحدهای ساخته شده در اختیار هر بخش قرار می گیرد.
ابهامات گسترده ساخت مسكن مشاركتی
با این حال برخی كارشناسان معتقدند در روش ساخت مسكن مشاركتی، مالكیت انبوه ساز، مشكلات عدیده ای همچون ایجاد فضای سوداگری، طولانی شدن روند ساخت، ناتوانی در كاهش قیمت و سامان دهی بازار مسكن و همین طور نادیده گرفتن روش های تولید صنعتی ساختمان وجود دارد.
علاوه بر این ساخت مسكن به شیوه‌ی مشاركت با انبوه ساز ابهاماتی از قبیل نحوه‌ی صلاحیت سنجی انبوه ساز و همین طور شیوه‌ی تعیین تعداد واحدهایی كه بعد از تكمیل در اختیار وزارت راه و شهرسازی و انبوه ساز قرار می گیرد را به وجود آورده است.
عدم شفافیت/ بخش خصوصیِ شریكِ دولت چگونه انتخاب می شود؟
پیش از این عباس فرهادیه مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به جزئیات طرح ساخت ۲۰۰ هزار مسكن به شیوه‌ی مشاركت، به خبرنگار مهر اظهار داشته بود: واحدهای مسكونی كه در شهرهای جدید در طرح اقدام ملی راه اندازی می شود حدود ۷۵ درصد در اختیار انبوه سازان قرار دارد.
بنا بگفته كارشناسان عمرانی و ساخت و ساز مسكن، با عنایت به نقشی كه انبوه ساز در ساخت و همین طور مالكیت واحدهای مسكونی دارد، انتخاب انبوه سازی كه سابقه و صلاحیت انجام چنین پروژه هایی را داشته باشد، نیازمند دقت فراوان از طرف وزارت راه و شهرسازی است.
شیوه انتخاب انبوه ساز/ وزیر راه: شركت سرمایه گذاری مسكن وارد فعالیت شود
مطابق دیگر پروژه ها به نظر می رسید انتخاب انبوه ساز برای شراكت در پروژه های طرح اقدام ملی در چارچوب برگزاری مناقصه و بعد از تایید صلاحیت وزارت راه و شهرسازی انجام بگیرد. اما بنظر می رسد وزارت راه شریك خود در پروژه های مسكن مشاركتی را به شیوه های غیر معمول برگزیده است.
در آخرین جلسه شورای هماهنگی مسكن در وزارت راه و شهرسازی كه با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاونان مسكنی وزارتخانه برگزار شد، شركت سرمایه گذاری مسكن كه سهامدار اصلی آن گروه مالی بانك عامل بخش مسكن می باشد، بعنوان تنها انبوه ساز حاضر در جلسه حضور داشت.
شركت انبوه ساز وابسته به بانك عامل بخش مسكن در این نشست، ضمن بیان تاریخچه ای از تشكیل گروه سرمایه گذاری مسكن به ارائه گزارشی از پروژه ها و برنامه های شركت خود پرداخت.
در ادامه نیز محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ضمن استماع این گزارش اشاره كرد: با عنایت به سابقه مناسبی كه شركت سرمایه گذاری مسكن در زمینه تولید مسكن داشته است، درباب طرح اقدام ملی به شكل گسترده تری وارد فعالیت شود.
همچنین در جلسه دیگری كه آذر ماه سال قبل با حضور حبیب الله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و روزبه ظهیری هاشمی مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسكن (شركت انبوه ساز وابسته به بانك عامل بخش مسكن) برگزار شد، حبیب الله طاهرخانی با اشاره به برنامه شركت عمران شهرهای جدید در ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسكونی تا آخر سال ۱۴۰۰ بعنوان یكی از اولویت های وزارت راه و شهرسازی اعلام نمود: امید است با همكاری شركت گروه سرمایه گذاری مسكن، هرچه سریع تر بخش عمده ای از ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسكونی محقق شود.
به نظر می رسد منظور وزارت راه و شهرسازی از واژه انبوه ساز در طرح اقدام ملی، شركت سرمایه گذاری وابسته به بانك عامل بخش مسكن باشد.
اما سؤال این جاست كه آیا برای بخش خصوصی و هلدینگ های دیگری كه توانایی و صلاحیت مشاركت در طرح اقدام ملی را دارند، امكان ارائه برنامه به وجود آمده است؟ آیا بخش های خصوصی دیگر نیز همانند شركت بورسی انبوه ساز وابسته به بانك عامل بخش مسكن تا این اندازه از حمایت وزارت راه و شهرسازی برخوردار هستند؟
توان شركت سرمایه گذاری مسكن چقدر است؟
انبوه ساز مورد توجه وزارت راه و شهرسازی كه مقرر است در برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسكن وارد شراكت با دولت شود باید علاوه بر توان فنی مناسب، سابقه انجام پروژه در این سطح را داشته باشد.
این در حالی است كه شركت سرمایه گذاری مسكن كه بنا بگفته وزیر راه و شهرسازی، سابقه مناسبی در زمینه تولید مسكن دارد، مطابق گزارش موجود در سایت خود، از شروع تأسیس یعنی سال ۱۳۶۹ تا اختتام پاییز ۱۳۹۶ در چارچوب ۳۹۴ پروژه انجام شده، تنها ۵۷ هزار و ۵۴۹ واحد مسكونی را به بهره برداری رسانده است.
به عبارت دیگر این شركت به صورت میانگین سالانه پتانسیل ساخت ۲ هزار واحد مسكونی را دارد.
در سال های اخیر نیز بنظر می رسد توان شركت سرمایه گذاری مسكن در ساخت واحدهای مسكونی كمتر هم شده است، چونكه در میان سال های ۹۱ تا ۹۶ این شركت تنها موفق به ساخت حدود ۱۱۰۰ واحد در سال شده است.
سابقه شركت سرمایه گذاری مسكن در زمینه تولید مسكن ثابت می كند گذاشتن بار اجرای پروژه ای ۴۰۰ هزار واحدی بر دوش این شركت نمی تواند اهداف وزارت راه را محقق سازد و لازم است این وزارتخانه انبوه سازان توانمند را با طی مراحل قانونی در این پروژه مشاركت دهد؛ با این اقدام علاوه بر اینكه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسكونی در افق زمانی كوتاه مدت قابلیت به سرانجام رسیدن خواهد یافت، فرصت های شغلی بیشتری نیز ایجاد می شود.منبع:

1398/06/06
13:37:08
5.0 / 5
4418
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد