شهردار تهران: تخلفات شهری را نباید با ستاندن جریمه قانونی نماییم

شهردار تهران: تخلفات شهری را نباید با ستاندن جریمه قانونی نماییم

بتن آنلاین: شهردار تهران در جمع مدیران حقوقی شهرداری های كلانشهرها اظهار داشت: شایسته نیست قانونی بگذاریم و اگر كسی از آن تخلف كرد با گرفتن جریمه آن تخلف را قانونی نماییم.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، پیروز حناچی در بیست و هشتمین نشست مدیران حقوقی شهرداری های كلانشهرها كه در ساختمان شهرداری تهران برگزار شد، با گرامیداشت هفته قوه قضائیه و یاد و خاطره شهید بهشتی و شهدای هفتم تیر اظهار داشت: در قانون اساسی جایگاه شوراها و شورای عالی استان ها در ظرفیت یك قوه دیده شده است؛ استناد من برای این حرف این است كه در قانون اساسی به دولت و به نظر برخی به قوه قضائیه و شورای عالی استان ها اجازه ارائه لایحه به مجلس داده شده است. البته ما از این ظرفیت استفاده نكرده ایم شاید به این علت كه عقبه حقوقی منسجمی نداشتیم. ما باید این جایگاه را حفظ نماییم و از این ظرفیت به درستی برای حل مشكلات نظام مدیریت شهری استفاده نمائیم.
وی ادامه داد: از طرف دیگر ظرفیت هایی در قوانین عمومی دیده شده است؛ بطور مثال در مواد 99 و 100 قانون شهرداری ها، قسمتی از وظایف در حاكمیت محلی تعریف می شود. وضعیت مالی شهرداری ها سبب شده تلاشی برای تحقق این وظایف صورت نگیرد. بطور نمونه، ما در كلانشهرها وظیفه حفظ و كنترل حریم را داریم و قانون شهرداری ها ما را در این زمینه موظف كرده است. امروزه اما به دلیلهای مختلف این ماموریت از طرف حاكمیت و شهرداری ها ضعیف تر اعمال می شود. عوامل دیگری همچون كمیسیون ماده 100 وجود دارد كه به هر حال همه ما به درآمدهای این كمیسیون چشمداشتی داریم.
شهردار تهران اظهار داشت: هدف اصلی كمیسیون ماده 100 در واقع قلع و قمع تخلفات ساختمانی است در صورتیكه همه شهرداران چشمداشت درآمدی از این كمیسیون دارند كه اشتباه است، حتی برخی برای آن در بودجه درآمدی در نظر می گیرند. شایسته نیست كه قانونی بگذاریم و اگر كسی از آن تخلف كرد با گرفتن جریمه، آن تخلف را قانونی نماییم. نسبت به این مساله در دولت، مجلس و قوه قضائیه حساسیت به وجود آمده است و ما هم آنرا دنبال می نماییم.
حناچی در ادامه بر لزوم افزایش درآمدهای پایدار شهرداری ها تاكید و عنوان كرد: دو لایحه در مجلس داریم كه یكی لایحه مالیات بر ارزش افزوده است كه سعی شده سهم شهرداری ها در مالیات بر ارزش افزوده حفظ شود و دیگری لایحه منابع مالی پایدار می باشد كه نمی دانم در این مجلس مطرح می شود یا نه؟ اما تصویب این لوایح می تواند حداقل نیاز ما برای ماموریت مان در مدیریت شهری را تامین كند، هر چند كه باید در هزینه های جاری صرفه جویی نماییم.
وی خطاب به حاضران اظهار داشت: شما بعنوان بخش حقوقی شهرداری ها باید از ظرفیت های حقوقی در استان ها برای تصویب این لوایح استفاده كنید تا تصویب شوند. در صورت تصویب این لوایح خیلی از اتفاقاتی كه نتیجه اش به نفع مردم نیست متوقف خواهد شد. همین طور تلاش كنید تبعات مثبت تصویب این لوایح و تبعات منفی احتمال تصویب نشدن آنها را برای نمایندگان حوزه های انتخابیه خود در مجلس روشن كنید تا آنها در مجلس تصمیم درستی بگیرند.
بر طبق گزارش شهرنوشت، شهردار تهران درانتها به ظرفیت های كمیسیون های ماده 5 اشاره و اشاره كرد: درست است دبیرخانه این كمیسیون در اختیار شهرداری ها نیست، اما شهرداری ها در این كمیسیون ها نقش تعیین كننده ای دارند؛ كمیسیون ماده 5 سوژه قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی برای انعطاف بخشیدن به طرح های توسعه اماكن شهری است نه كسب درآمد. متاسفانه در این زمینه هم از مسیر خارج شده ایم و باید از این ظرفیت درست استفاده نمائیم. خیلی از ناهنجاری های امروز شهری به سبب همین اشتباه است.
منبع:

1398/04/05
12:38:13
5.0 / 5
4300
تگهای خبر: توسعه , دولت , ساختمان , شهردار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد