گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر؛

آژیر قرمز برای اوراق تسهیلات مسكن، همه فروشنده شدند

آژیر قرمز برای اوراق تسهیلات مسكن، همه فروشنده شدند

بتن آنلاین: بلاتكلیفی و افت معاملات مسكن باعث شده حال و روز نماد معاملاتی تسه وخیم شود و بیشتر دارندگان اوراق تسهیلات مسكن در صف فروش ایستاده اند.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، اوراق تسهیلات مسكن كه از دهه سوم فروردین ماه وارد كانال ۴۰ هزار تومانی شده بود و در بازه ۴۷ تا ۴۹ هزار تومان خرید و فروش می شد، این روزها به بازه ۴۴ هزار تومان رسیده و در برخی از نمادهای معاملاتی مانند تسه های ۹۶۰۲ و ۹۶۰۳ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در اردیبهشت و خرداد ۹۶) به قیمت ۴۴ تا ۴۶ هزار تومان عرضه می شود؛ البته این برگه ها ظرف كمتر از ۶۰ روز آینده اعتبار خودرا به سبب اتمام تاریخ اعتبار ۲ ساله شان از دست می دهند و دارنده آنها صرفاً تا یك ماه پس از تاریخ اعتبار می تواند تسهیلات مسكن دریافت كند و بنا بر این این اوراق جز ارزان ترین برگه های تسه محسوب می شوند.
در حال حاضر ۱۵ نماد از ۲۶ نماد معاملاتی در بازه ۴۷ تا ۴۸ هزار تومان در حال فروش به متقاضیان دریافت وام مسكن می باشد كه در میان آنها مجموعه ای از اوراق تسهیلات مسكن صادره در نیمه دوم ۹۶ تا ماه های پایانی سال قبل دیده می شود.
ورود حجم عظیم دارندگان تسه ۹۸۰۱ به بازار و بر هم خوردن تعادل نمادهای معاملاتی
بیشترین عرضه اوراق تسهیلات مسكن به نماد معاملاتی ۹۸۰۱ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در فروردین امسال) متعلق می باشد كه با عنایت به نمایش شدن این برگه ها به دارندگان حساب سپرده ممتاز در دو روز گذشته، دارندگان این نماد معاملاتی با عنایت به كاهش شدید قیمت اوراق تسهیلات مسكن، از بیم افت بیشتر آن در ایام پیش رو، مبادرت به عرضه این برگه ها در بازار سرمایه كرده اند.
به گونه ای كه از شروع معاملات امروز تا كنون، حدود ۵۰ هزار برگه تسه ۹۸۰۱ به بازار عرضه شده كه سبب افت ۵ درصدی قیمت این نماد معاملاتی نسبت به روز گذشته شده است. روز گذشته قیمت این برگه ها به نزدیك ۵۱ هزار تومان (۵۰ هزار و ۷۰۰ تومان) رسیده بود كه با عرضه این حجم بالا، قیمت این نماد معاملاتی امروز به ۴۸ هزار و ۲۰۰ تومان كاهش یافته است.
همچنین با عنایت به طولانی بودن تعطیلات نوروز امسال، اوراق تسهیلات مسكن صادره در فروردین ماه ۹۷ (تسه ۹۷۱۲) در ۲۰ فروردین امسال به دارندگان حساب سپرده ممتاز بانك عامل بخش مسكن نمایش شد كه در نتیجه همچنان شاهد ورود این نماد معاملاتی به بازار سرمایه هستیم؛ به شكلی كه در معاملات امروز، ۱۲ هزار و ۷۰۰ برگه تسه ۹۷۱۲ به بازار عرضه شده است.
به گفته كارشناسان بازار مسكن، مهم ترین علت عدم استقبال مردم از این اوراق و كاهش متوالی قیمت اوراق تسهیلات مسكن، ركود شدید حاكم بر بازار مسكن به سبب افزایش شدید قیمت ها و همین طور كاهش قدرت خرید مسكن از محل وام مسكن می باشد.
افت شدید معاملات نوروزی مسكن / ‏فقط ۲۵۰۰ واحد مسكونی در فروردین ماه معامله شد
بر اساس اعلام سامانه كد رهگیری معاملات املاك وابسته به اتحادیه مشاوران املاك استان تهران، در فروردین ماه امسال تنها ۲ هزار و ۵۰۰ فقره معاملات مسكن در پایتخت به ثبت رسید. این در شرایطی است كه بااینكه همواره در ماه های فروردین به سبب تعطیل بودن نیمی از ماه، آمار معاملات مسكن با كاهش شدید روبه رو است، اما در فروردین سال ۹۴، تعداد معاملات ۴ هزار و ۱۰۰ واحد، در فروردین سال ۹۵ تعداد معاملات مسكن ۴ هزار و ۲۰۰ واحد و در فروردین ۹۶ معادل ۴ هزار و ۳۰۰ واحد مسكونی و در فروردین ۹۷ تعداد معاملات مسكن بیشتر از ۵ هزار و ۵۰۰ واحد مسكونی بوده است.
خزان اوراق تسهیلات مسكن در بهار شاخص های بازار سرمایه / ‏‬كاهش ۱۷ درصدی فروش تسه
همچنین فرابورس ایران در گزارشی درباب وضعیت معاملات این بازار در فروردین ماه امسال، اعلام نمود: اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن شامل نمادهای معاملاتی «تسه» (اوراق تسهیلات مسكن صادره از بانك عامل بخش مسكن) و «تملی» (اوراق تسهیلات مسكن صادره از بانك ملی) با مبادله ۷۲۰ هزار برگه به ارزش ۳۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایش ۲ درصدی در حجم و كاهش ۱۷ درصدی در ارزش معاملات را داشته است.
این در حالی است كه كل شاخص های فرابورس در فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل صعود ۶۰۳ درصدی در حجم و افزایش ۱۷۸ درصدی در ارزش معاملات را شاهد بوده است.

1398/02/03
16:01:44
5.0 / 5
4474
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد