وزیر راه و شهرسازی تشریح كرد:

جزئیات میزان خسارات وارده به راه ها و خانه ها بر اثر سیلاب اخیر

جزئیات میزان خسارات وارده به راه ها و خانه ها بر اثر سیلاب اخیر

به گزارش بتن آنلاین وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: بیشتر از ۱۴۳۸۰ كیلومتر انواع راه، حدود ۱۰۷۱۹ دستگاه ابنیه فنی و ۱۵۱ هزار و ۵۶۴ واحد شهری و روستایی، بر اثر وقوع سیل صدمه دیده است.به گزارش بتن آنلاین به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی، ضمن نادرست خواندن صدور مجوز در راه رودخانه ها تصریح كرد: مسیر آب نباید تصرف شود. حال این سوال كه چه شخصی مجوز داده، همیشه مطرح بوده و در سال های گذشته شاهد بودیم كه ویلا، ساختمان و حتی ساختمانی مانند هتل در بستر رودخانه ساخته بودند كه توسط مراجع قضائی، حكم تخریب آن صادر شد.
وی اضافه كرد: در دهه گذشته این اتفاق افتاده و امروز بهترین فرصت است كه اینگونه موارد، یك مرتبه برای همیشه خاتمه یابد و از تكرار آن جلوگیری شود. همینطور مردم به نقاط امن منتقل شوند و اجازه دهیم كه آب، خانه خویش را پیدا كند.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه وقوع سیل یك آزمون مدیریتی، رزمایش و مانوری بود كه بار دیگر جلوه ای از همبستگی مردم در ۸ سال دفاع مقدس را نشان داد، اظهار داشت: طبق دستور رئیس جمهور كه ابلاغ گردید، در حریم رودخانه دیگر خانه ای راه اندازی نخواهد شد و خانه های فعلی هم باید جابه جا شوند.
اسلامی با اشاره به گزارش تهیه شده در خصوص صدمه دیدگی ۲۴ استان، ۲۱۳ شهرستان، ۲۶۹ شهر و حدود ۵۹۰۰ روستا اظهار داشت: بالغ بر ۱۴۳۸۰ كیلومتر انواع راه، حدود ۱۰۷۱۹ دستگاه ابنیه فنی، شامل آب رو، آب نما و پل صدمه دیده اند كه از این تعداد، ۵۶۳ دستگاه شامل ۶۰ آب نما، ۴۴۷ آبرو و ۵۶ پل با دهانه ۶ متر تخریب شده كه طبق برآورد، بیشتر از ۳ هزار میلیارد تومان هزینه جایگزین كردن است.
وی اضافه كرد: حدود ۴۰ كیلومتر از مسیر ۱۰۴ كیلومتری جاده خرم آباد-پلدختر تخریب سنگین شده كه از ۴۰ كیلومتر، حدود ۱۲ كیلومتر باید اساسی ترمیم و بازسازی شود و ۲۰ كیلومتر هم قابلیت بازسازی دارد؛ اما حدوداً در ۹ كیلومتر آن بدون اینكه تونل ساخته شود، نمی توان قادر به ادامه مسیر بود.
اسلامی با اشاره به اینكه ما به دنبال ساخت جاده دیگر در جای قبلی نیستیم، خاطرنشان كرد: جاده هایی كه سیل به آنها صدمه رسانده، دیگر آنجا موقعیت زمین شناسی اجازه نمی دهد كه در همان جا بارگذاری برای ساخت جاده صورت گیرد.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مساله دریافت عوارض آزادراهی از سیل زدگان اظهار داشت: هفته پیش اعلام كردیم كه از خودروهای شماره پلدختر و خودروهای امدادی عوارض دریافت نشود كه البته خودروهای امدادی طبق قانون معاف هستند.
محمد اسلامی اظهار داشت: عملیات اجرایی از روزهای نخست شروع شده است و در محور خرم آباد- پلدختر مرحله دوم عملیات آزادراه در حال انجام می باشد. راه جدید و كنارگذری هم در دست اقدام است.
وی افزود: امكانات به مسیرها گسیل شده است. یكی از معاونان در خوزستان مستقر هستند و دستورات ستاد بحران را اجرا می كنند.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: خط آهن در همه مسیرها فعال گشته است و كار جدی بازسازی ها شروع شده است و باید تا آخر امسال كار بازسازی ها تكمیل شود اما تكمیل ۹ كیلومتر راه پروژه سنگینی است كه حدود ۲ سال زمان می برد و برای برطرف شدن مشكل تا تكمیل راه های اصلی كنارگذری راه اندازی خواهد شد.
بیش از ۱۲ هزار نفر راهدار ۲۴ ساعته مشغول فعالیت هستند
اسلامی خاطرنشان كرد در راه یاسوج- شیراز زمین گرفتار رانش و شكاف شده است كه باید مسیر جدید شناسایی شود كه فعلاً شرایط عبور و ایمنی برقرار شده است. جا دارد از ۱۲ هزار راهدار و خانواده های آنها كه در روزهای نوروز در انجام مأموریت فعالیت داشتند و در مناطق سیل زده شبانه روزی تلاش می كنند تشكر و قدردانی كنم.
اسلامی اظهار داشت: در خوزستان به جز بخشی كه اطلاعات اولیه را داشتیم نهایی نشده است. ۱۵۱ هزار و ۵۶۴ واحد شهری و روستایی صدمه دیده است كه از این تعداد ۱۰۵ هزار واحد در روستاها و ۴۶ هزار و ۴۸۸ واحد در شهرها هستند كه در مصوبه دولت ابلاغ گردیده مبلغ ۵۰ میلیون تومان برای راه اندازی واحدهای شهری به اضافه ۱۲ میلیون تومان بلاعوض و برای روستاها ۴۰ میلیون تومان وام و ۱۰ میلیون تومان بلاعوض در نظر گرفته شده است.
وی اضافه كرد: برای هر واحد تعمیری مغازه ها و محل كسب ۵ میلیون تومان بلاعوض و ۱۵ میلیون تسهیلات، برای معیشت هم ۵ میلیون بلاعوض و ۱۵ میلیون تسهیلات و برای واحدهای تجاری هم ۴۵ میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده است. برای هر هكتار كشاورزی هم مبالغی در نظر گرفته شده است كه پس از گلستان و مازندران اقدام خواهد شد. برای ساخت و سازها هم كمك و اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.
اسلامی درباره ضرورت طرح جامع حفاظت از سیل و تخریب راه ها در سیل اظهار داشت: به دبیرخانه شورای عالی شهرسازی از اوایل فروردین ماه در شهرهایی كه سیل داشتیم دستور بازنگری مسیل ها و حریم های رودخانه صادر گردیده است.
وی اضافه كرد: مبحث اصلی این است كه حجم بارش و میزان آب نسبت به دوره بلندمدت ۵۰ سال قبل بی سابقه بوده است ازاین رو مفروضات در مطالعات تغییر كرده باید در طرح جامع جدید مدنظر و بازبینی شود. مبحث دوم طرح جامع حفاظت از سیلاب است كه به صورت كلی و كلان در دولت مصوب شده و قرار شد وزارت راه و شهرسازی، نیرو وزارت شهرسازی به نوبه خود همكاری لازم را داشته باشند. مبحث سوم هم این است كه در بازبینی جدید به میزان آب و جاده ها توجه جدی شود و بخصوص در محاسبات پل ها و خانه ها ملاك قرار گیرد.
وزیر راه و شهرسازی در انتها اظهار داشت: اقدام نابخردانه دولت آمریكا در قراردادن نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی باعث شد بار دیگر مردم عزیز كشورمان و همه صاحبان فكر قلم در كشور ما ضد آمریكا متحد شوند. امریكایی ها نشان داده اند كه دشمنی آنها با مردم ما و منافع ملی ما یك دشمنی دیرینه است و شاهد اقدامات دولت آمریكا در پیشگیری از ارسال كمك ها به سیل زدگان بودیم. این مانور باعث همبستگی مردم شده و امیدوارم این همبستگی كمك نماید كه ما قدرتمندانه بازسازی را انجام دهیم و بار دیگر شاهد ارتقا كشور عزیزمان باشیم.

1398/01/23
13:24:53
5.0 / 5
4423
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد