گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر

كاهش معاملات مسكن به یك سوم، رشد قیمت حدودا متوقف گردید

كاهش معاملات مسكن به یك سوم، رشد قیمت حدودا متوقف گردید

بتن آنلاین: گزارش تازه وزارت راه و شهرسازی نشان داده است تا اختتام بهمن ماه ۹۷ تعداد معاملات مسكن نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش ۳۱.۶ درصدی داشته و در عین حال، رشد قیمت نسبت به دی ماه بسیار اندك بوده است.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گزارش تحلیلی تحولات بازار مسكن شهر تهران در بهمن ماه ۹۷ را منتشر نمود كه بر طبق این گزارش، متوسط قیمت یك مترمربع واحد مسكونی در بهمن ماه، ۱۰ میلیون و ۷۰ هزار تومان بود كه نسبت به ماه قبل ۲.۱۰ درصد و نسبت به بهمن ماه سال قبل ۸۶.۲ درصد رشد داشته است.
این گزارش می افزاید: رشد قیمت مسكن در پایتخت از شروع سال ۹۶ شروع شد و در نیمه دوم سال قبل این افزایش، شدت یافت اما از اردیبهشت سال جاری روند صعودی قیمت مسكن شتاب گرفت بطوریكه این شاخص ماهانه ۷ تا ۸ درصد رشد داشت و بالاترین نرخ رشد ماهانه قیمت مسكن امسال به مرداد ماه با نرخ ۹.۳ درصد اختصاص یافت.
بنا بر آنچه دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن اعلام نموده است، روند رشد ماهانه قیمت مسكن در نیمه دوم سال ۹۷ روند كاهشی در پیش گرفت به گونه ای كه در دی ماه نسبت به ماه پیش از آن (آذر) ۱.۵ و در بهمن ماه نسبت به دی ماه امسال ۲.۹ درصد رشد داشت.
همچنین وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده است رشد نقطه به نقطه قیمت واحد مسكونی در تهران در ماه های دی و بهمن (نسبت به ماه های مشابه سال گذشته) به ترتیب ۹۰ و ۸۶.۲ درصد بوده است.
مقایسه افزایش قیمت با تعداد معاملات نشان داده است با وجود افزایش جهشی قیمت مسكن، تعداد معاملات افت داشته و در نیمه دوم سال جاری روند كاهشی معاملات مسكن، قابل ملاحظه بوده است به گونه ای كه تعداد معاملات در ۱۱ ماه نخست سال ۹۷ نسبت به ۱۱ ماه سال قبل ۳۱.۶ درصد كاهش داشته است.
همچنین در بهمن ماه امسال منطقه ۱ تهران با میانگین قیمت ۲۱ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان، بالاترین میانگین قیمتی در تهران را به خود اختصاص داد و كمترین نرخ این شاخص به منطقه ۱۸ با متری ۴ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان اختصاص یافته است.
علاوه بر این، واحدهای با سن بنای كمتر از ۵ سال با میانگین قیمتی ۱۰ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان گران ترین واحدهای معامله شده بود و واحدهای مسكونی با سن ۱۶ تا ۲۰ سال با متوسط قیمت ۸ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان ارزان ترین واحدهای خرید و فروش شده در ماه های گذشته بوده است.
در بهمن امسال ۹۵۳۱ فقره مبایعه نامه به امضا رسید كه نسبت به دی ماه، رشد ۳۸.۸ درصدی داشت ولی نسبت به بهمن ماه سال قبل رشد ۴۹- درصد را تجربه كرده است. با این وجود منطقه ۵ تهران با ۱۱۷۹ فقره معامله مسكن، بیشترین تعداد معاملات را به خود اختصاص داد و كمترین تعداد معاملات باز به منطقه ۱۹ با ۶۰ فقره معامله اختصاص یافته است. بدین سان منطقه ۵ تهران به تنهایی ۴۶.۷ درصد كل معاملات مسكن انجام شده در بهمن ماه را به خود اختصاص داد.
بنا بر آنچه دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی اعلام نموده است، پرطرفدارترین واحدهای مسكونی در ماه گذشته به واحدهای با سن كمتر از ۵ سال با ۳۹.۱ درصد و كم طرفدارترین واحدها باز خانه های زیر ۲۰ سال بود كه سهم معاملات این واحدها از بازار مسكن در ماه گذشته ۱۱.۳ درصد بود. بطور كلی ۵۷.۸ درصد از معاملات واحدهای مسكونی به خانه های زیر ۱۰ سال تعلق داشته است.


1398/01/03
14:22:17
5.0 / 5
4462
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد