رحمانی فضلی مطرح كرد

ذهنیت های نادرست فردی و پنداشت های نادرست اجتماعی، بیشترین زمینه ساز فساد در جامعه

ذهنیت های نادرست فردی و پنداشت های نادرست اجتماعی، بیشترین زمینه ساز فساد در جامعه

به گزارش بتن آنلاین وزیر كشور اعتقاد دارد، ذهنیت های نادرست فردی كه به پنداشت های نادرست اجتماعی منتهی می شود، بیشترین زمینه فساد در جامعه را فراهم می آورد.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت كشور، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر كشور بعد از عرضه این گزارش از جانب رئیس سازمان بهزیستی در نشست، ضمن اشاره به اهمیت انجام چنین پژوهش هایی در كشور، اظهار داشت: در تحقیقات اجتماعی و خصوصاً در بخش تحلیل، نظرات و دیدگاه های متفاوتی وجود دارد كه با تكرار روندها و فرایندهای پژوهشی می توان در تحلیل نتایج به قطعیت بیشتری رسید.

وزیر كشور در ادامه ضمن قدردانی از دست اندركاران این پژوهش و ابراز امیدواری برای انجام چنین پژوهش هایی با سرعت بیشتر و در بازه های كوتاه تر، اظهار داشت: گرچه اولویت های اقدام در مورد صدمه های اجتماعی بر مبنای مجموعه گزارش قبلی و جمع بندی های انجام شده در شورای اجتماعی در حضور رهبر معظم انقلاب، تعیین شده است لكن باید طبق گزارش های جدید و همچون رویكردهای مشخص شده در این پژوهش، به روزرسانی پیوسته اولویت گذاری ها را مد نظر قرار داد.

ایشان در ادامه به محتوای پژوهش سازمان بهزیستی اشاره نمود و اظهار داشت: نگرش این پژوهش به مباحث روانشناسی اجتماعی نزدیك تر است. بنا بر این، اگر مولفه های جامعه شناختی را هم وارد این پژوهش كنید، برای برنامه ریزی و اقدام مناسب تر خواهد بود؛ چون كه تبدیل نتایج طرح های پژوهشی به برنامه عملیاتی نیازمند همه جانبه و جامع بودن طرح های پژوهشی است و باید همه مؤلفه های مورد نیاز را مد نظر قرار گیرد.

رحمانی فضلی در ادامه تصریح كرد: باید تلاش نماییم در تحلیل داده های چنین پژوهش هایی، علاوه بر رویكردهای كلان، نگاه تفصیلی به مبحث داشته باشیم؛ همچون توجه مؤثر به برش های منطقه ای به این معنا كه در توزیع جغرافیایی به جز تقسیم بندی استانی، تقسیمات در داخل استان ها هم مورد توجه قرار گیرد چونكه شرایط در مراكز استان ها، شهرهای بزرگ، حاشیه شهرها، مناطق مختلف شهری و روستاها متفاوت می باشد و درنتیجه نیاز داریم كه توزیع جغرافیایی پژوهش ها همچون پیمایش ها دقیق تر و مؤثرتر طراحی و اجرا شود و همینطور در تحلیل نتایج پژوهش های موجود، این معیارها مورد دقت كافی قرار گیرد.

وی افزود: همینطور جنس، تحصیلات، سن، گروه های شغلی و سایر فاكتورهای مهم هم باید با دقت حداكثری مورد توجه قرار گیرد تا در اجرا و عمل گروه های هدف را مؤثرتر مشخص نماییم و بتوانیم با منابعِ محدود در اختیار، اهداف را دنبال نماییم و به نتایج مطلوب برسیم.

وزیر كشور در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت ذهنیت آحاد جامعه در مورد مسائل مختلف و ادراك عمومی از شرایط اجتماعی همچون صدمه های اجتماعی پرداخت و اظهار داشت: رابطه عین و ذهن بسیار وثیق است و ما بعنوان فرد فرد اعضای جامعه، بر مبنای دریافت های ذهنی خود، ذهنیت جامعه را می سازیم.

وی در ادامه با اشاره به یافته های پژوهشی معتبر همچون پژوهش عرضه شده در این جلسه؛ ناظر بر فاصله زیاد بین واقعیات جامعه با ذهنیت مردم، اظهار داشت: باید با تلاش در جهت واقعی سازی ذهنیت ها، این فاصله زیاد را كم كنیم؛ چون كه تصویرهای ذهنی غلط به تدریج، به باور و اندیشه تبدیل می گردد و در آن صورت، می تواند تبعات جبران ناپذیر داشته باشد.

وی در همین زمینه اضافه كرد: ذهنیت های نادرست فردی كه به پنداشت های نادرست اجتماعی منتهی می شود؛ بالاترین زمینه فساد در جامعه را فراهم می كند؛ چون كه با این پنداشته ها، خیلی از جهت گیری های نادرست و مهم تر از آن، ناهنجاری ها، عادی و عرفی می گردد و در نتیجه این باورهای ذهنی غیرمطلوب كه بر مبنای تصورات غلط شكل گرفته است، تدریجاً به عینیت می رسد.

وزیر كشور در ادامه به اهمیت برنامه ریزی دقیق برای اطلاع رسانی عمومی و تبلیغات كاربردی در مورد نتایج پژوهش عرضه شده اظهار داشت: باید در مورد نتایج و آمار این پژوهش، پیوست رسانه ای و اجرایی قوی تدوین و مصوب شود و به دستگاه ها ابلاغ نماییم تا در مورد نتایج این طرح به خوبی عمل كنند.

ایشان در ادامه خاطرنشان كرد: رسانه ها می توانند نقش مهمی در انتشار مؤثر نتایج این پیمایش و دیگر طرح های پژوهشی عرصه اجتماعی كشور داشته باشند؛ مشروط بر آن كه به صورت دقیقی نسبت به مبحث و مقدمات و مؤخرات آن آگاه شوند و بتوانند نتایج را به درستی به مردم منتقل كنند.

رحمانی فضلی اظهار داشت: باید برنامه ریزی دقیق علمی و رسانه ای در مورد اولویت های تعیین شده در این طرح صورت گیرد كه یكی از مهم ترین مباحث در این زمینه می تواند قاعده مندسازی اعلام آمارهای اجتماعی و جلوگیری از اعلام آمارهای غلط در عرصه اجتماعی كشور باشد.

وزیر كشور در این زمینه به تجربه موفق ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی كشور اشاره نمود و اظهار داشت: با پیگیری ستاد و همكاری دستگاه قضایی، مدعیان اطلاعات در مورد شرایط اقتصادی كشور را به عرضه مستندات خود ملزم كردیم كه این امر در كاهش اظهارنظرهای غلط و نادرست بسیار موثر بود.

وزیر كشور در جلسه یكصد و سیزدهم شورای اجتماعی كشور به سطح بالای دینداری مردم و رابطه بسیار مؤثر پایبندی های دینی با رفتار فردی و اجتماعی بعنوان یكی از نتایج مهم پژوهش های عرضه شده اشاره نمود و با مرور برخی مظاهر غیردینی كه منجر به برداشت های غلط از سطح دینداری جامعه می شود، اظهار داشت: نباید ملاك دینداری را فقط تظاهر بیرونی قرار دهیم؛ هرچند آنها هم خیلی مهم هستند و در مقابل رفتارهای ظاهری غیر دینی، واكنش های غیر مؤثر داشته باشیم.

وی در همین زمینه افزود: دینداری از رهگذر دل و عقل و یا نسبتی از هر دو راه حاصل می گردد اما در هر دو مسیر، بیان و عمل تأثیرگذار است و در هر صورت كلام خشن و یا عمل نامناسب، فرد را از دین و آموزه های آن دور خواهد نمود.

رحمانی فضلی در ادامه همین بحث به ریشه یابی بروز و رونق گرفتن مباحثی تحت عنوان عرفان های نوظهور و در واقع كاذب اشاره نمود و اظهار داشت: وقتی به واسطه عوامل و دلایل مختلف و همچون برخی اشتباهات در روش ها و شیوه ها، خلأهای معنوی در جامعه تولید می گردد و افراد نمی توانند عرفان ناب دینی را از جایگزین های جعلی و كاذب آن جدا كنند، گرفتار انحرافات می شوند.

وزیر كشور از مجموعه این بحث نتیجه گرفت: باید در حوزه دین بیشتر و البته مؤثر تر از گذشته كار نماییم و مراجع ذی ربط همچون سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه های علمیه باید زبان، ادبیات و راه های مؤثر تر نفوذ دینداری را دنبال كنند.

او در انتها انجام طرح های پژوهشی و پیمایش های علمی در عرصه صدمه های اجتماعی را خیلی خوب ارزیابی كرد اما تصریح كرد: نتایج این طرح ها، نباید صرفاً در كنج كتابخانه ها و در آرشیوها بماند؛ چون كه در این صورت، اتلاف بیت المال خواهد بود. باید تلاش شود برنامه های عملیاتی و اجرایی بر مبنای نتایج این طرح ها تدوین و به صورت جدی دنبال شود.

دبیر: اسدی


1397/11/01
13:46:54
5.0 / 5
4460
تگهای خبر: تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد