خرید۱۶۰میلیارد تومان تجهیزات فرودگاهی ازشركت های دانش بنیان داخلی

خرید۱۶۰میلیارد تومان تجهیزات فرودگاهی ازشركت های دانش بنیان داخلی

به گزارش بتن آنلاین مدیرعامل شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران از امضای قرارداد خرید انواع سامانه های كمك ناوبری و فرودگاهی به ارزش ۱۶۰ میلیارد تومان از شركت های دانش بنیان خصوصی اطلاع داد.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، رحمت الله مهابادی در مراسم «آغاز بومی سازی ساخت زیربناهای ناوبری هوایی ایران» با اشاره به اینكه در اجرای سیاست های دولت و در جهت پشتیبانی از كالای ایرانی و كاهش وابستگی به خارج، امضای توافقنامه همكاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مورد تولید محصولات ناوبری هوایی از جانب شركت های دانش بنیان را در دستور كار قرار داده ایم، تصریح كرد: هم اكنون با حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با همكاری تعدادی از دانشگاه های صنعتی كشور، با ۴۴ شركت دانش بنیان در زمینه ساخت تكنولوژی های جدید فرودگاهی همكاری داریم.
وی افزود: از دو سال قبل كه صنعت هوانوردی به علت تحریم ها در بدترین شرایط ممكن بود و سامانه های هوانوردی و فرودگاهی از فرسودگی عمیق رنج می برد، شاهد قطعی مكرر رادارها و خرابی سامانه های كمك ناوبری و حتی قطعی فركانس و تولید اختلال در زیرساخت های ارتباطی بودیم.
مهابادی اضافه كرد: قطعی های آزاردهنده تماس واحدهای مختلف مراقبت پرواز با خلبانان پروازهای داخلی، بین المللی و عبوری، سبب تولید اختلال در ترافیك هوایی می شد. از جانب دیگر، ترافیك هوایی رشد فزاینده ای داشت و سامانه های روشنایی باند و سطوح پروازی و دیگر سامانه های الكترونیكی فرودگاهی مبتلا به اختلال می شد. غیرعملیاتی شدن پی درپی بعضی از سامانه ها همچون ابزارهای تقرب پرواز، از دیگر مشكلات بخش فرودگاهی بود؛ بنابراین برای رفع این نیازها به استفاده از محصولات دانش بنیان داخلی روی آورده ایم.
مدیرعامل شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران خاطرنشان كرد: در این شرایط شعور حرفه ای مانع از این می شد تا شعار خودكفایی در صنعت سر بدهیم، چون كه ریسك آزمون و خطا در این شرایط بی معناست اما با امضای برجام، از این فرصت استفاده شد و حدود هزار میلیارد تومان از حساس ترین سامانه های مدرن ناوبری هوایی و فرودگاهی را خریداری كردیم.
وی تصریح كرد: همینطور در دوره برجام، یك فروند هواپیمای فلایت چِك، ۶ دستگاه رادار اولیه و ثانویه، ۱۶۵ دستگاه فرستنده و گیرنده، ۱۵ دستگاه ILS، ۹ دستگاه VOR، ۱۴ دستگاه DME، ۲۱ دستگاه ركوردر، ۲ سامانه سوئیچینگ...، ۱۵ خودروی آتش نشانی و سایر سامانه های روشنایی اَپروچ لایت و دستگاه های مكانیكی و الكتریكی، نصب و خریداری كردیم.
مهابادی خاطرنشان كرد: با خرید این دستگاه ها، بستر لازم جهت استفاده از نیروهای متخصص داخلی و شركت های دانش بنیان فراهم گردید بدین منظور امروز چهار قرارداد و تفاهمنامه به ارزش ۱۶۰ میلیارد تومان با مبحث طراحی و ساخت برج سیار مراقبت پرواز برای استقرار در پنج فرودگاه و سامانه های كمك ناوبری بصری، مسیریاب هواپیما و DME و همینطور رادار ثانویه پیشرفته، به امضا خواهیم رساند.
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی تصریح كرد: برای تعمیق ساخت داخل، تحقق مواردی همچون اصلاح مكانیسم های تصمیم گیری، تولید حلقه مفقوده نرم افزاری و سخت افزاری ارتباط با شركت های دانش بنیان، تولید مركز جامع تحقیق و توسعه مشترك و همینطور بانك اطلاعاتی جامع، نیاز است كه برای پشتیبانی از بخش خصوصی دانش بنیان، اقداماتی همچون حذف بروكراسی های زائد اداری، صدور جواز ترك تشریفات قانونی خرید و دیگر حمایت های حقوقی و قانونی، ضروری می باشد.
به گفته وی، شركت های دانش بنیان داخلی مقرر است بزودی تجهیزات مورد نیاز شركت فرودگاه ها همچون سیمیلاتور یا شبیه ساز سه بُعدی مراقبت پرواز و دیگر سامانه های مورد نیاز را تهیه و تولید كنند كه این تجهیزات هم اكنون در مرحله آزمایش قرار دارد.

1397/09/13
14:45:27
5.0 / 5
4319
تگهای خبر: توسعه , تولید , خودرو , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد