گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر؛

سقوط آزاداوراق مسكن ملی به ۲۸هزارتومان، بازار كساد شد

سقوط آزاداوراق مسكن ملی به ۲۸هزارتومان، بازار كساد شد

به گزارش بتن آنلاین قیمت اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی با سقوطی آزاد به ۲۸ هزار تومان و اوراق تسهیلات مسكن بانك عامل مسكن با اندكی كاهش به حدود ۵۰ تومان رسید.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، قیمت اوراق تسهیلات مسكن در حالیكه در هفته های گذشته در قیمت ۵۷ تا ۶۰ هزار تومان ثابت مانده بود، طی روزهای گذشته با كاهش چشمگیری مواجه شده است. علت این كاهش را می توان در افزایش میانگین قیمت مسكن در آبان ماه (بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی) جستجو كرد؛ برپایه گزارش تازه وزارت راه و شهرسازی، میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسكونی در شهر تهران در آبان ماه امسال به حدود ۹.۲ میلیون تومان رسیده است كه از كاهش بیشتر از پیش قدرت خرید مسكن خانوارها حكایت دارد؛ براین اساس، اوراق و وام های مسكن، بیشتر از گذشته اثرگذاری خویش را در افزایش قدرت خرید خانوارها از دست داده اند و بنابراین تقاضا برای خرید این اوراق كاهش یافته است كه این كاهش تقاضا، منجر به افت شدید قیمت شده است.
قیمت هر برگه تسهیلات مسكن (متعلق به بانك عامل حوزه مسكن) صادره در بهمن ۹۵ با نماد تسه ۹۵۱۱ روز گذشته در فرابورس با قیمت ۴۸ هزار و ۵۵۰ تومان فروخته شد كه البته در معاملات امروز با كمی افزایش با قیمت بیشتر از ۴۹ هزار تومان معامله شد. قیمت برگه های تسهیلات مسكن صادره در شهریور ۹۶ (۹۶۰۶) هم در معاملات روز گذشته به قیمت ۴۸ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد كه امروز با حدود ۴ درصدافزایش، به رقم ۵۰ هزار تومان برگشت. همینطور هر برگه تسهیلات مسكن صادره در اسفند ۹۵ هم ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان فروخته شد.
از دیگر اوراق تسهیلات مسكن كه امروز در فرابورس معامله شد، برگه های صادره در فروردین ۹۶ (۹۶۰۱) با قیمت ۵۰ هزار و ۳۰۰ تومان بود. این كاهش قیمت در نمادهای صادره در نیمه دوم امسال هم مشهود بود كه بعنوان نمونه اوراق تسهیلات مسكن صادره در مهر امسال (۹۷۰۷) روز گذشته با قیمت ۵۲ هزار و ۲۵۰ تومان فروخته شد و امروز به ۵۵ هزار تومان برگشت.
از دیگر اتفاقات روز گذشته بازار سرمایه در بخش اوراق تسهیلات مسكن، فروش ۱۰ نماد با قیمت ۴۹ هزار تومان بود كه به انواع برگه های صادره در بازه زمانی ابتدای ۹۶ تا نیمه دوم ۹۷ اختصاص داشت ولی این اوراق امروز با كمی افزایش روبه رو شده و اكثرا به بالای ۵۰ هزار تومان بازگشته اند.
رسیدن قیمت برگه های اوراق تسهیلات مسكن به زیر ۵۰ هزار تومان در ۸ ماه گذشته بی سابقه بوده است.
ارزانترین برگه تسهیلات مسكن كه روز گذشته خرید و فروش شد، اوراق منتشره در آذرماه ۹۵ (۹۵۰۹) به قیمت ۳۹ هزار تومان بود و امروز این نماد باز هم با كاهش مواجه گردید و به ۳۷ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. علت این اتفاق، منقضی شدن تاریخ این برگه هاست؛ بر مبنای آیین نامه سازمان بورس و اوراق بهادار، هر برگه تسهیلات مسكن از زمان انتشار تنها ۲ سال فرصت دارد و كسانی كه این برگه ها را در دست دارند، حداكثر ظرف یك ماه بعد از تاریخ انقضای آن می توانند مبادرت به دریافت تسهیلات مسكن كنند در غیر این صورت برگه های مزبور باطل شده و به هیچ وجه كارآیی ندارد.
اوراق تسهیلات مسكن صادره از جانب بانك ملی در مرداد ۹۷ با نماد تملی ۷۰۵ هم امروز در كمترین قیمت خود از زمان ورود این اوراق تسهیلات مسكن به بازار سرمایه تا كنون و با نرخ ۲۸ هزار و ۳۹۰ تومان خرید و فروش شد.
معاملات اوراق تسهیلات مسكن در فرآیندهای امروز بازار سرمایه از نظر حجمی هم با كاهش شدید تقاضا روبه رو شده به گونه ای كه تعداد اوراق معامله شده برای برگه های صادره در اردیبهشت سال قبل (۹۶۰۲) ۱ برگه، تسه ۹۶۰۵، ۷ برگه، ۹۶۰۴ در ۲۷ برگه، و... بود كه از كاهش شدید تمایل خریداران مسكن به استفاده از تسهیلات مسكن به علت پوشش دهی بسیار كم این وام نسبت به ارزش ملك خبر می دهد.

1397/09/12
13:56:32
5.0 / 5
4646
تگهای خبر: اوراق , سازمان , شهرسازی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد