تدوین برنامه توسعه، اشتغال و كارآفرینی ۳۳۰ روستا در تهران

تدوین برنامه توسعه، اشتغال و كارآفرینی ۳۳۰ روستا در تهران

به گزارش بتن آنلاین رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با اشاره به اینكه اجرای برنامه توسعه پایدار ۷۰ روستای استان تهران شروع شده است، از تدوین برنامه توسعه، اشتغال و كارآفرینی ۳۳۰ روستای هدف در استان تهران اطلاع داد.نعمت الله تركی در گفتگو با ایسنا، در تشریح آغاز برنامه توسعه روستاهای استان تهران اظهار داشت: برنامه های توسعه و اشتغال پایدار روستاها بر مبنای ظرفیت های بومی و منطقه ای تعریف و عملیاتی خواهند شد. برای نخستین بار در برنامه ششم توسعه توجه ویژه ای به توسعه روستاها شده است. بر همین مبنا پنج هزار روستا در سراسر كشور در اولویت اجرای برنامه های توسعه و اشتغال پایدار قرار گرفته اند.

وی اضافه كرد: برنامه های توسعه پایدار روستاها با رویكرد گردشگری مانند بیابانگردی در روستاهای كویری، توسعه باغداری به روش های نوین مانند تولید باغ های انار و پسته در مناطق كم آب و تولید صنایع كوچك بر مبنای استعداد منطقه و مردم بومی تدوین و اجرا می گردد. هم اكنون هم تدوین برنامه توسعه، اشتغال و كارآفرینی ۳۳۰ روستای هدف در استان تهران تكمیل شده است و اجرای این طرح در ۷۰ روستای استان امسال شروع شده است.

وی با اشاره به اینكه دولت تدبیر و امید منابع مالی خوبی برای توسعه پایدار روستاها تعریف كرده است، اضافه كرد: یك میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای توسعه پایدار روستاها اختصاص یافته است. دولت در تبصره ۱۸ بودجه سال آینده، ۷۳ هزار میلیارد تومان برای توسعه و اشتغال روستاها در نظر گرفته است كه در قالب وام های بدون بهره از یك میلیارد ریال تا ۱۰ میلیارد ریال در اختیار روستاییان قرار خواهد گرفت.

وی افزود: در طول ۴۰ سال قبل توسعه مناطق شهری به مناطق روستایی ارجحیت داشته است بدین سان امروز ۸۰ درصد جمعیت كشور در شهرها و ۲۰ درصد در روستاها ساكن هستند. جمعیت تهران در سال ۱۳۵۵ در حدود سه میلیون نفر بود كه این آمار امروز به حدود ۱۴ میلیون نفر رسیده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران تصریح كرد: روستاهای كشور در گذشته محل اشتغال و تولید بوده اند، اما امروز جمعیت مولد روستایی گذشته تبدیل به جمعیت مصرفی حاشیه شهرهای بزرگ شده كه همین امر زمینه نابسامانی ها و ناهنجاری های زیادی را بوجود آورده است. خالی از سكنه شدن روستاهای استان های دور دست كشور، باعث خوابگاهی شدن روستاهای حاشیه تهران شده كه همین امر باعث حاشیه نشینی و مشكلات اجتماعی در پایتخت شده است.
1397/09/09
23:02:00
5.0 / 5
4293
تگهای خبر: پایتخت , توسعه , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد