مهر خبر می دهد؛

توافق وزارت راه با نظام مهندسی برای انتخاب مهندس از جانب كارفرما

توافق وزارت راه با نظام مهندسی برای انتخاب مهندس از جانب كارفرما

بتن آنلاین: معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از دستیابی به توافق میان شورای مركزی نظام مهندسی ساختمان با این معاونت برای انتخاب مهندسان از جانب پیمانكاران اطلاع داد.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، حامد مظاهریان معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی روز گذشته در كانال تلگرامی اش از برگزاری چند جلسه كمیته رفع مشكلات و سوءتفاهم ها میان مدیران معاونت مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و رئیس و تعدادی از اعضای شورای مركزی سازمان نظام مهندسی ساختمان اطلاع داده است.
وی در این یادداشت تلگرامی آورده:
«حدود سه ماه از تصمیم اعضاء شورای مركزی سازمان نظام مهندسی ساختمان برای تشكیل هیئتی پنج نفره برای تعامل با وزارت راه و شهرسازی سپری می گردد و خوشبختانه اكنون شاهد نتایج مثبت این تصمیم خردمندانه هستیم.
در طی این مدت جلسات مختلفی با حضور هیئت پنج نفره و نمایندگان وزارت راه و شهرسازی برگزار شده كه در آخرین جلسه در روز دوشنبه مورخ ۸ مرداد ۱۳۹۷ چند تصمیم گرفته شد.»
مظاهریان: با نظام مهندسی توافق كردیم تا مهندس را كارفرما انتخاب كند
مظاهریان در این مطلب، یكی از تصمیماتی كه دو سمت مذاكره بر سر آن به توافق رسیده اند را راه اندازی سامانه كارنامه حرفه ای مهندسان برای عرضه به پیمانكاران و انتخاب آزادانه مهندسان از میان آنها از جانب پیمانكار عنوان و تصریح كرده است:
«با توجه به اهمیت راه اندازی چنین سامانه ای، اقدامات انجام شده در این خصوص محور تبادل نظر قرار گرفت. این سامانه از جانب سازمان نظام مهندسی ساختمان طراحی، راه اندازی و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و پیش بینی شده تا در این سامانه همه مهندسان دارای پروانه اشتغال موظف گردند تا كلیه فعالیت های مهندسی خویش را در آن ثبت كنند تا امكان دسترسی همگان به این سامانه فراهم شده و كارفرمایان بتوانند با استفاده از آن با مشاهده رزومه و شناخت از توان اجرایی مهندسان حقیقی و حقوقی و خدمات مناسب و مطلوب مهندسی را دریافت نمایند.»

كدام مهندس: اجرایی یا ناظر؟
گفتنی است مظاهریان اعلام نكرده است كه آیا راه اندازی این سامانه برای انتخاب مهندس اجرایی ساخت و ساز از جانب پیمانكاران است یا مهندسان ناظر؟
عبده تبریزی: مردم باید بتوانند آزادانه مهندس خویش را انتخاب كنند
حسین عبده تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی درباره انتخاب مهندس ناظر از جانب پیمانكار به خبرنگار مهر اظهار داشت: نظام مهندسی ساختمان یك مجموعه صنفی است كه برای حفظ و پشتیبانی از منافع صنف و هم هماهنگ كردن و ارتقای كیفیت اعضای صنف مهندسان ساختمان تأسیس شده است.
وی اضافه كرد: اینكه مردم آزادانه بتوانند مهندس ساختمان خویش را انتخاب كنند، موضوعی است كه فكر نمی كنم كسی با آن مخالف باشد. نباید به یك نظام جیره بندی برای كار مهندسی معتقد باشیم و بگوییم كه فقط ما تعیین می نماییم چه كسی مهندس ناظر ساختمان باشد یا چه كسی می تواند نقشه های ساختمان را طراحی كند.
مشاور وزیر راه و شهرسازی تصریح كرد: طبیعی است كه همه مردم با این موضع موافقند كه بتوانند آزادانه از بازار آزاد خدمات مورد نیاز خویش را دریافت نمایند و فكر نمی كنم مردم با این مورد مخالف باشند.
حمزه شكیب: انتخاب مهندس ناظر از جانب مالك شائبه زاست
حمزه شكیب عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران هم در گفت وگو با خبرنگار مهر ـ در زمان ابلاغ این دستورالعمل از جانب وزیر راه و شهرسازی به سازمان های نظام مهندسی ساختمان استانها ـ، با اشاره به تلاش های وزارت راه و شهرسازی برای تصویب آیین نامه جدید كنترل ساختمان در هیئت دولت و تولید تغییرات جدید در آن، تصریح كرد: قانون نظام مهندسی ساختمان، سرمایه گذار یا مالك را مكلف به داشتن مجری ذی صلاح و مهندس ناظر كرده است اما هم اكنون بیشتر سرمایه گذاران تمام تلاش خویش را می كنند تا مجری را حذف نمایند و ناظر هم حداقل زمان در كارگاه حضور داشته باشد.
وی افزود: انتخاب مجری ذی صلاح از جانب سرمایه گذار یا مالك اقدام درستی است و همه كارشناسان اتفاق نظر دارند كه باید این اتفاق رخ دهد؛ اما در مورد انتخاب مهندس ناظر از جانب مالك پروژه ساختمانی، این ابهام وجود دارد كه آیا كسی كه از جانب مالك انتخاب شده، می تواند وظیفه نظارتی خویش را بدون هیچ شائبه ای انجام دهد؟ هرچند كه در اصلاحیه آیین نامه كنترل ساختمان، موضوعی تحت عنوان «بازرسی» از جانب شهرداری ها افزوده شده كه باز هم در این مورد كه آیا این نهاد می تواند وظیفه ای به این بزرگی را انجام دهد یا خیر، شبهاتی وجود دارد.
رئیس اسبق نظام مهندسی كشور: انتخاب مهندس ناظر از جانب كارفرما، فسادآور است
سیدمهدی هاشمی رئیس اسبق شورای مركزی سازمان نظام مهندسی ساختمان هم در گفت وگویی كه ۷ مرداد با خبرنگار مهر داشت، با اشاره به دستورالعمل آخوندی در زمینه انتخاب مهندس ناظر از جانب كارفرما تصریح كرد: نتیجه این دستورالعمل، احتمال هماهنگی و زد و بند میان مهندس ناظر با پیمانكار را افزایش خواهد داد. چون پیمانكار مهندس ناظری را انتخاب می كند كه او ساختمان را هرگونه احداث كرد، ناظر هم آن را تأیید كند. چه كسی در این میان مدافع منافع مردم خواهد بود؟

1397/05/18
18:19:02
5.0 / 5
4687
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد