وزیر كشور:

صدمه های اجتماعی در ایران كمتر از متوسط جهانی است، ابتلای موسسات تحقیقاتی به سندرم كلی گویی

صدمه های اجتماعی در ایران كمتر از متوسط جهانی است، ابتلای موسسات تحقیقاتی به سندرم كلی گویی

بتن آنلاین: وزیر كشور اظهار داشت: حل صدمه های اجتماعی باید مردم محور باشد یعنی موضوعات اجتماعی فقط با اجتماعی شدن قابل حل است.به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در اولین همایش ملی مواجهه با صدمه های اجتماعی از دیدگاه اسلام كه بامداد امروز در مركز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار گردید با اشاره به اینكه امیدوارم همه مطالعات و تحقیقات ناظر بر حل مسائل باشد، اظهاركرد: موسسات، بنگاه ها و مجموعه های علمی و تحقیقاتی در كشور دچار سندرم كارهای نظری و نظریه و كلی گویی شده اند. برای همین علی رغم همه مطالعات صورت گرفته اما این مطالعات خیلی اثرگذار نیستند. مشكل بدتر هم این است كه میان كسی كه می خواهد مشكلی را برطرف كند و كسی كه تحقیق انجام دهد ارتباطی برقرار نمی گردد و اگر تصادفی هم ارتباطی برقرار شود فهم و درك مشتركی وجود ندارد.

وی افزود: بنده علاقه مند به كارهای مطالعاتی و تحقیقاتی هستم و ۴۰ سال است كه كار اجرایی می كنم و معتقدم باید از یافته های علمی و تحقیقاتی در زمینه های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و... استفاده نماییم. از نظر من بزرگترین مشكل كشور یعنی صدمه های اجتماعی قابل حل هستند و این صدمه ها مختص كشور ما نیست. اگر به آمارها در دنیا نگاه نماییم متوجه می شویم كه در حوزه صدمه اجتماعی مواد مخدر تولید آن از ۲۰ نوع مواد مصرفی به ۷۰۰ نوع رسیده است و برای تمام نیازهای انسان مواد مخدر تولید شده است.

وزیر كشور افزود: به صورت دقیق تر فقط تولید تریاك امسال در كشور افغانستان از حدود ۲۰۰۰ تن به ۱۰ هزار تن رسیده است. به عبارت دیگر میزان شیوع در دنیا بیشتر شده است و این اقتضاء شرایط زندگی ما بوده كه توسط خود ما بوجود آمده است. به عبارت دیگر حرص، طمع، لذت جویی، قدرت طلبی سبب شده است كه انسان از تعادل خارج شود. وقتی كه از تعادل خارج شد یا درگیر افراط می گردد یا تفریط.

به گفته وی در حوزه مقابله با صدمه های اجتماعی راه های بسیاری طی شده است كه هیچكدام از آنها به صورت ۱۰۰ درصد موفق نبوده اند البته موفقیت های نسبی حاصل شده است و نتیجه آن این است كه در حوزه مواد مخدر در بهترین شرایط ۲۰ درصد كسانی كه معتاد می شوند قدرت پاك شدن و سالم ماندن را دارند و ۸۰ درصد باقیمانده همیشه در این چرخه باقی می مانند.

رحمانی فضلی با اشاره به اینكه باید در همه امور تمامی راه های رفته شده را مرور و از آنچه منطبق بر شرایط ما است استفاده نماییم، اظهار داشت: تغییر نسل و تغییر سبك زندگی امری است كه علت صدمه های اجتماعی است البته این امر فقط مختص به صدمه اجتماعی نیست. به عبارتی دیگر ما با دو مسئله بسیار مهم تحت یك عنوان مواجه ایم. تغییرنسل و سبك زندگی از موضوعاتی است كه مقام معظم رهبری حدود ۱۲ سال قبل طی سخنرانی به صورت مفصل به آن اشاره كردند.

وزیر كشور در ادامه خاطرنشان كرد: ۶۰ سال قبل نسبت به ۴۰ سال قبلش تغییر زیادی نكرده بود و دوره های قبل تر هم نسبت به دوره های قبل ترش هم تغییرات بسیاری نكرد اما شرایط كنونی با سرعت غیرقابل وصفی در تغییرات مواجه ایم به صورتی كه هم سرعت، هم عمق و هم ابعاد به شدت در حال تغییر است و متاسفانه محور، سازمان یافتگی و برنامه ریزی این تغییرات بر پایه تفكرات لیبرالیستی، پوزیستیویستی و مادی گرایانه است و كسانی كه به صورت سازمان یافته این تغییرات را انجام می دهند یا به عبارت دیگر قدرتمندان صاحب ابزار به دنبال منافع و مصالح هستند.

به گفته وی محور تغییرات بر اساس جهان بینی مادی بر پایه لیبرالیسم و با هدف منفعت جویی است، به صورتی كه تجارت مواد مخدر در دنیا ۶۰ میلیارد دلاراست و این رقم قابل چشم پوشی نیست.

وی با اشاره به اینكه كشور ما متاثر از این تغییرات است، اظهار داشت: در قوی ترین حوزه یعنی در حوزه علمی كه به خود می بالیم باید ببینیم كه چند درصد نظریه علوم ما در حوزه های انسانی، اجتماعی، فرهنگی و... تولید خودمان است یا در حوزه رسانه چه تسلطی بر محتویات آن داریم و چه كسانی مسئول هماهنگ كردن، سازماندهی كردن، مقابله كردن، خنثی كردن صدمه های رسانه ای در جامعه ما هستند؟ ازاین رو ما باید به تغییرات پاسخ دهیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: در بخش صدمه های اجتماعی باید همگی به مبحث خلقت و خصوصیت های انسان باور داشته باشیم. اگر به اندیشه ها، تفكرات خودمان باور داشته باشیم همه راه ها برای حل آن مشخص است چونكه انسان آنطوری كه قرآن معرفی می كند یك موجود چند وجهی با قدرت بی نهایت است و ما با این انسان مواجه ایم كه بایستی ارزش انسان را بسیار بدانیم.

رحمانی فضلی با اشاره به مبحث نشاط اجتماعی اظهاركرد: نشاط اجتماعی به مفهوم رضایت و آرامش درونی انسان است. به صورت مثال وقتی به یك اداره برای انجام كاری رجوع می كنید و كار یك ساعته سه ماه طول می كشد غم بر دل انسان می نشیند اما اگر این كار زودتر صورت گیرد به شكلی بهجت و نشاط در انسان بوجود می آورد البته شادی هم جلوه بیرونی نشاط است و همه باید با رعایت حدود الهی به دنبال آن باشیم.

به گفته وی آموزش و پرورش نخستین پایگاهی است كه باید مصون سازی در آن رخ دهد و مصون سازی به این معنا است كه من درونی انسان را با آموزه های دینی منطبق با فطرت چنان مستقل بار بیاورند كه در مقابل همه طوفان ها ایستادگی كند.

وزیر كشور تصریح كرد: جایگاه ما در حوزه صدمه های اجتماعی پایین تر از متوسط جهانی است چونكه آموزه های دینی، اصالت های فرهنگی هنوز قدرت ایستادگی دارند و هنوز نقش پدر و مادر و همسایگی حائز اهمیت است و هنوز هم عاشورا، تاسوعا و دعاها برقرار است اما دشمنان این ها را نشانه رفته اند.

رحمانی فضلی اضافه كرد: باید به عقب باز گردیم، بعضی ها پیشرفت را جلو رفتن می دانند اما من برگشت را پیشرفت می دانم. هر بازگشتی بد نیست. باید به نفس و فطرت انسان و آموزه های دینی برگردیم. باید از داشته هایمان دفاع نماییم و نداشته ها را جبران نماییم همینطور بایستی ضعف ها را پوشش دهیم و امید و نشاط و اعتماد هم تولید نماییم و می توانیم از تجربه های خوب جهانی هم بهره مند شویم.

وی در ادامه اظهار نمود: حوزه حل صدمه های اجتماعی باید مردم محور باشد چونكه موضوعات اجتماعی فقط با اجتماعی شدن قابل حل هستند. باید زمینه ساز و بستر ساز باشیم و كمك نماییم تا مردم به صحنه بیایند. مثلا در حوزه مواد مخدر در جامعه ما حدود سه تا چهار درصد درگیر این آفت و ۹۶ درصد جامعه ما پاك هستند. آیا این ۹۶ درصد نمی توانند متولی این چهار درصد باشند و به آنها كمك كنند؟ ازاین رو باید جریان اجتماعی راه بیندازیم.

وی افزود: بهترین راه پیشگیری است و اینكه كسی بگوید بیكاری عامل اعتیاد است قابل باور نیست چون ۵۳ درصد كسانی كه معتاد و متجاهر هستند شغل و خانواده داشتند.

رحمانی فضلی در انتها صحبت هایش اظهار داشت: به تحقیقات علمی و كاربردی نیاز است تا بتوانیم به صورت هدف دار و مشخص سرمایه گذاری نماییم.
1397/04/26
14:09:15
5.0 / 5
4470
تگهای خبر: تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد