مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران

نوسازی هسته فرسوده پایتخت

نوسازی هسته فرسوده پایتخت

به گزارش بتن آنلاین مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران اعلام نمود: مقرر است در طرح جدید نوسازی بافت فرسوده علاوه بر نوسازی خانه های كلنگی، با تغییر رویه های اجتماعی و تولید مراكز مدنی، فقرزدایی صورت گیرد.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، بنابر اعلام بانك مسكن، نوسازی متفاوت بافت های فرسوده در قالب برنامه ملی بازآفرینی شهری با فرمان رییس جمهور ۱۰ روز پیش شروع شد. این برنامه در واكنش به سه صدای شنیده شده در رابطه با وضعیت شهرها به اجرا درمی آید و هدف آن احیای ۱۳۳۴ محله فرسوده طی ۵ سال در دو قالب «ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسكونی» و «افزایش سرانه های خدماتی» است. این مدل نوسازی، زمین ۴ امتیازی برای ساخت وساز، پیش روی سرمایه گذاران قرار می دهد.
رضا میرصادقی، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران بعنوان متولی اجرای این طرح در پایتخت درباره ابعاد این طرح عنوان كرد: آنچه واضح است ما برای بافتی كار می نماییم با نیت فقرزدایی، یعنی فقط ساخت وساز نیست. به لحاظ اجتماعی تغییر رویه است. ما مقرر است این بافت ها را كه عموما دچار مشكلات اقتصادی و اجتماعی هستند، ساماندهی نماییم. ساماندهی سالها است شروع شده، قانون شده اما جلو نمی رود چون بخش عمده آن به باورها بر می گردد. باورهای سیاستگذاران در این حوزه یك مقدار اشتباه بوده است.
وی ادامه داد: در طرح جدید برخلاف روش های استفاده شده در سال های گذشته برای نوسازی بافت فرسوده باید به صورت مینیاتوری كار جلو رود به این معنا كه نسخه هر محله باید با لحاظ موضوعات اجتماعی و اقتصادی طراحی شود و مشخص شود در قالب مهندسی ارزش كه چه سوبسیدی عرضه می گردد و چه چیزی برداشت می گردد. چراكه یكی از دلایلی كه در محدوده بافت فرسوده پیشرفت پروژه های نوسازی كند است این است كه اولا توجیه اقتصادی ندارد، دوم آنكه پیچیده است و با بافت اجتماعی مردم سر و كار داریم.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به اینكه تابحال ۱۵ نقطه در مناطق مختلف فرسوده شهر تهران برای آغاز اجرای پروژه های جدید نوسازی شناسایی شده اند، اظهار نمود: از میان ۱۵ منطقه شناسایی شده، معادل ۱۲ زمین به شهرداری تهران متعلق می باشد. برای جذب سرمایه گذار بخش خصوصی در مرحله نخست از فراخوان تابحال بالغ بر ۵۷ شركت ثبت نام كرده اند. ضمن آنكه برنامه زمان بندی پیش بینی شده برای اجرای پروژه ها بین ۱۸ تا ۳۶ ماه است. این برنامه زمان بندی یكی از خط قرمزهای شركت در پروژه های جدید است تا طرح طبق برنامه جلو رود. این در شرایطی است كه پروژه هایی از سال های گذشته وجود دارند كه با وجود پنج سال از آغاز اجرای آن، هنوز ۵۰ درصد پیشرفت فیزیكی ندارد.
میرصادقی تصریح كرد: باید با این الزامات در بافت فرسوده تولید ارزش افزوده كرد. ما باید زندگی در محدوده بافت فرسوده باید به حد تعادل برسانیم و با سیاست های تشویقی عرضه شده فقط به ساخت واحدهای مسكونی توجه نداریم. در جلسه ای با دفاتر نوسازی اعلام شده است كه عقب افتادگی در تامین سرانه ها را با استفاده از توزیع كاربری ها جبران نماییم. یعنی اگر سرمایه گذار اعلام نموده كه ۴۰۰ واحد مسكونی بنا دارد ساخت وساز انجام دهد، به او پیشنهاد می نماییم به جای ساخت ۴۰۰ واحد معادل ۲۵۰ واحد مسكونی بسازد و در كنار آن مجوز تولید مركز درمانی یا پاركینگ به او عرضه می دهیم.
به گفته وی زمین، تسهیلات با نرخ سود پایین و صدور پروانه ساختمانی، آخر كار، انتقال سند و انشعابات رایگان، مجموعه امتیازاتی است كه در جریان اجرای این طرح در اختیار سرمایه گذار بخش خصوصی قرار می گیرد.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در عین حال اضافه كرد: سرجمع اراضی متعلق به دولت و شهرداری در محدوده بافت فرسوده حدود دو درصد بافت فرسوده هم نیست اما خیلی مهم است كه این اراضی در مسیر صحیح بكار گرفته شود.


 

1396/12/07
15:28:27
5.0 / 5
5202
تگهای خبر: پروژه , تولید , سازمان , فرسوده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد