اظهارات اقتصادی 3 نامزد انتخابات ریاست جمهوری در سومین روز رقابت ها

اظهارات اقتصادی 3 نامزد انتخابات ریاست جمهوری در سومین روز رقابت ها

بتن آنلاین: در سومین رقابت های انتخاباتی سه نامزد ریاست جمهوری به بیان دیدگاه های خود درباب برنامه هفتم توسعه، برقراری عدالت و معیشت مردم پرداختند.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، از عصر روز گذشته (چهارشنبه) تا گفت و گو ویژه ی خبری شب، به ترتیب مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی و علیرضا زاکانی، سه نامزد چهاردهمین دوره ریاست جمهوری با حضور در سه برنامه ی تلویزیون به بیان دیدگاه های خود همچون در عرصه اقتصادی پرداختند.

پورمحمدی: جامعه و مردم باید ثروتمند شوند
مصطفی پورمحمدی با حضور در برنامه «با مردم» شبکه یک سیما، ضمن تاکید براینکه اینجا برای انجام کارهای نمایشی و عکس گرفتن یا برخی کارهای حاشیه ای که نتیجه ندارد، نیست، بر پیشرفت قابل توجه کشور در صنایع مختلف همچون صنایع نظامی، قطعه سازی، هوایی و…. اشاره و اظهار داشت: امروز قدرت و توانمندی علمی و فناوری کشور در عرصه های نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی، برخی صنایع نظامی، صنایع موشکی و صنایع پیچیده دارویی، خیلی از تجهیزات قطعه سازی و صنایع هوایی پیشرفت داشته اند؛ به شکلی که آمریکا هم معتقد می باشد که ایران در رقابت انتقال فناوری جزو چند کشور اول قرار گرفته است.
وی دوران فعالیت خود به عنوان وزیر کشور در دوره نخست رییس جمهوری محمود احمدی نژاد را مرور کرده و متذکر شد: برای اولین بار موضوع سهمیه بندی بنزین در آن زمان شروع شد که نخستین پروژه بزرگ دولت الکترونیک بود. همین طور در امر بنگاه های زودبازده، ۱۳۹ هزار بنگاه را در کشور پشتیبانی کردیم، وام داده و اعتبار اختصاص دادیم.
مصطفوی افزود: همان زمان هم در دولت آقای احمدی نژاد، باز کنار گذاشته شدم و به سازمان بازرسی کل کشور رفتم، در آنجا هم کوشیدیم نگاه بازرسی را عوض کنیم؛ در این راستا، شورای دستگاه های نظارتی ایجاد کردیم تا از موازی کاری ها و کارهای تکراری و کم حاصل جلوگیری شود و توانستیم کنترل و نظارت الکترونیک را با حدود ۲۳۰۰ دستگاه اجرائی کشور، برقرار کردیم.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد: در دولت یازدهم هم که به وزارت دادگستری آمدم، علاوه بر کنترل بازار در تعزیرات، کنترل قاچاق و تخلفات صادرات و واردات را هم متحول کردیم و خوشبختانه دوران موفقی سپری شد تا آنجا که از یک میلیون پرونده سالانه به ۵۰۰ هزار پرونده در سال چهارم رسیدیم.
پورمحمدی با طرح این سوال که «امروز چرا آمده ام؟»، ضمن تاکید براینکه بایستی همه تلاش نماییم تا وضع کشور را به پیش ببریم، اظهار داشت: نمی خواستم دیگر در کارهای اجرائی وارد شوم؛ اما در موسسه ای تحقیقاتی با نویسندگان و هنرمندان در ارتباط هستم و تمام تجاربم و نکات مثبت همه دولت ها را به کار خواهم گرفت. آشنایی خود با مدیران اجرائی کشور از همه طیف ها و گرایش ها را بکار می گیرم. آمده ام تا تجربه، آگاهی و شناخت خودم را در اختیار مردمی که بسیار خودرا به آنان مدیون می دانم قرار دهم. گرایش ها و سلیقه ها را مانع کمک و خدمت آنان قرار نمی دهم و از همه مدیران شایسته و نیروهای کارآمد بهره گیری خواهم کرد. بنده با شعار «خرد، شادی و شکوفایی» گام برمی دارم.
کشور ثروتمند با مردم ثروتمند ایجاد می شود و مردم باید ثروتمند شوند. ثروت نبایست یکجا جمع شود و حقوق زیردستان و تهیدستان را ضایع نکند؛ این مهم با عدالت محقق خواهد شد
وی با اعلان اینکه سه اولویت برای برنامه های خود دارد، اظهار داشت: ثروت یکی از آن هاست که کشور را به اهداف خود می رساند؛ کشور ثروتمند با مردم ثروتمند ایجاد می شود و مردم باید ثروتمند شوند. ثروت نبایست یکجا جمع شود و حقوق زیردستان و تهیدستان را ضایع نکند؛ این مهم با عدالت محقق می گردد. ثروت و قدرت در کنار عدالت برای جامعه، شادی، نشاط و شکوفایی می آورد که همه این ها نیز با خردمندی محقق می شود.

زاکانی: سفره معیشت مردم باید فراخ باشد
علیرضا زاکانی نیز با حضور در برنامه صف اول شبکه خبر، ضمن تاکید صریح بر این که “پاسخگوی هر مسئولیتی که در ۴۵ سال قبل داشتم، هستم. ”، سخت ترین کار خودرا مبارزه با فساد با قوی ترین شاخه ها و تنه های فساد در کشور از دهه ۱۳۸۰ خوانده و اظهار داشت: مواجهه با فساد اقتصادی را از قوی ترین بخش آن یعنی بخشی که حمایت ویژه داشت، شروع کردم و در دستگاه های اجرائی و قضایی و سایر مجموعه ها همچون خودِ مجلس ادامه دادم.
به ادعای این نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، طی ۳۳ماه گذشته که روابط را به شکلی ترسیم کردیم که بیشترین خدمت به مردم در عرصه های معیشت، خدمات عمرانی و اجتماعی داده شود، کارهایی را در دولت بر عهده گرفتیم که ۱۰ها سال بر زمین مانده بود اما با پشتیبانی دولت انجام دادیم. بطور مثال برای قرارداد ۶۳۰ دستگاه واگن که در دولت قبل معطل مانده بود، در دولت سیزدهم، گره را باز کردیم. در سال قبل قرارداد خرید ۱۱۸۴ واگن را بستیم.
وی ادامه داد: زمانیکه دولت ملی و محلی دست در دست هم بگذارند، می توانند کارهای بزرگی انجام دهند. یکی دیگر از این اقدامات بزرگ. این بود که معاون اول رییس جمهور برای نخستین بار کلنگ راه اندازی ۲۰۳ هزار واحد مسکونی توسط شهرداری را در چندین منطقه تهران به زمین زدند.

گوشت را ۱۸۰ هزار تومان ارزان تر عرضه می کنیم
وی در ارتباط با معیشت مردم نیز اظهار داشت: گوشت ران گوسفندی را ۳۱۶ هزار تومان می فروشیم و ۱۲۰ تن فروش روزانه داریم؛ این درحالی است که در بازار آزاد بیش از ۵۰۰ هزار تومان فروخته می شود.
زاکانی اشاره کرد: نیاز مردم را بوسیله نرم افزارهای موبایلی تامین می نماییم. از یک سال و نیم قبل زیر ساخت ها را با تفاهم نامه میان معاون اول رییس جمهور، رییس سازمان مدیریت و برنامه، وزیر اقتصاد و چند تن از دیگر مقامات دولتی فراهم کردیم. این کار برای نخستین بار است که در کشور به انجام می رسد.
باید به مردم نقش داد، حتی مردمی که از جناح بنده نباشند؛ هدف ما این است که معیشت و سفره مردم را باید فراخ کنیم
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ارتباط با انتخاب اعضای کابینه خود، اشاره کرد: باید به مردم نقش داد؛ حتی مردمی که از جناح بنده نباشند؛ افرادی که دور یک میز با ما می نشینند باید هم داستان و هم جهت در قالب اقدامات آیت الله رئیسی باشند؛ هدف ما این است که معیشت و سفره مردم را باید فراخ نماییم و آبادانی های عمرانی و زیرساختی در همه حوزه ها را با نگاهی وسیع، ایجاد نماییم.

جلیلی: شروع دولت جدید با برنامه توسعه هفتم، فرصت خوبی خواهد بود
سعید جلیلی در آخر شبِ سوم رقابت ها و گفتمان های نامزدهای انتخاباتی، با حضور در برنامه گفت و گو ویژه خبری شبکه خبر، در تشریح برنامه های اقتصادی خود به موضوع برنامه توسعه هفتم اشاره کرده و اظهار داشت: در تدوین برنامه های پنجم، ششم و برنامه هفتم توسعه حضور داشتم؛ بدین سبب اشراف خوبی بر برنام هفتم توسعه دارم. شروع دولت بعدی با برنامه هفتم توسعه فرصت خوبی است؛ چونکه دولت کار خودرا با برنامه ای شروع خواهدنمود که تصویب شده و این بسیار باارزش است.
حدود ۱۵ مورد در برنامه توسعه هفتم وجود دارد که دولت باید بتواند ظرف مدت یکسال آنرا بنویسد؛ در حقیقت دولت باید بر برنامه هفتم توسعه اشراف داشته باشد و سریع آنرا تهیه کند
این کاندیدای چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، اظهار داشت: داشتن برنامه و باور به آن، لازمه ی جهش کشور است. دولت یازدهم، اعتقادی به برنامه ششم نداشت و آقای روحانی، این برنامه را قبول نداشت؛ براین اساس تنها ۳۰ درصد آن برنامه اجرا شد و رشد منفی و صفر داشتیم.
جلیلی اشاره کرد: حدود ۱۵ مورد در برنامه توسعه هفتم وجود دارد که دولت باید بتواند ظرف مدت یکسال آنرا بنویسد؛ در حقیقت دولت باید بر برنامه هفتم توسعه اشراف داشته باشد و سریع آنرا تهیه نماید.
وی ادامه داد: بنده بررسی و مطالعه عمیق داشتم که چرا برنامه های توسعه به درستی اجرا نشد!؟ در سال ۱۳۳۷، سازمان برنامه از یک گروه دانشگاه هاروارد دعوت و آنها کتابی منتشر نمودند. سال ۱۳۴۱ بحث هایی پیرامون برنامه نویسی در ایران عنوان شد که هم اکنون هم کماکان تعدادی از آن مشکلات هنوز وجود دارد. مهمست که چرا برنامه به فرجام نمی رسد!؟. رییس جمهور باید به برنامه ها اشراف داشته باشد و موانع تحقق برنامه را بداند و آنها را رفع کند.
این نامزد ریاست جمهوری تصریح کرد: زمانیکه پیش نویس برنامه هفتم نوشته شد، رشد هشت درصد و تورم زیر ۱۰ درصد پیش بینی شد. اختلاف بر سر این بود که آیا این اهداف محقق می گردد یا خیر؟. ساعت ها مطالعه در دولت سایه و گفت و گو با دولت و مجلس داشتیم که در نهایت جمع بندی بنده این شد که این اهداف محقق می شود اما باید پای کار آمد. در نخستین فرصت باید ۱۵ برنامه ای که باید دولت تهیه نماید، نوشته شود.
جلیلی در آخر اظهار داشت: در اوایل دولت آقای رئیسی هم منعکس کردیم که در تولید، توزیع و مصرف فرآورده های نفتی دو الی چهار درصد ضایعات در فرآورده های نفتی وجود دارد؛ راه حل آن، سامانه برخطی بود که این در برنامه هفتم نیامد؛ بدین سبب به آقای رئیسی گفتم و ایشان هم پیگیری کردند و در برنامه آمد. این کار جلوی چند میلیارد دلار ضایعات را می گیرد، اما نکته این است که باید پای کار بود.
منبع:

1403/03/24
12:04:48
5.0 / 5
277
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد