رئیس اتاق بازرگانی تهران خبر داد

صادرات 594 میلیون دلاری ایران به اوراسیا

صادرات 594 میلیون دلاری ایران به اوراسیا

بتن آنلاین: رئیس اتاق تجاری تهران از واردات 396 میلیون دلاری ایران از اوراسیا و صادرات 594 میلیون دلاری کشورمان به این اتحادیه آگاهی داد.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، مسعود خوانساری در مراسم افتتاحیه همایش «روابط ایران و اوراسیا» با اعلان اینکه پیشرفت علم و تکنولوژی در سالهای اخیر قابل مقایسه با قرن گذشته نیست، اظهار داشت: این رشد بیش از پیش پیشرفت علم به تجارت در دنیا دامن زده و سبب افزایش درآمد و رفاه مردم شده است. همین طور این رشد علم و تکنولوژی کشورهای دنیا را به هم وابسته کرده است.
وی افزود: اتحادیه اروپا قدیمی ترین اتحادیه در دنیاست و سبب شد که کشورهایی که قرن ها با هم مشکل داشتند و در جنگ بودند، به صلح برسند و اقتصاد آنها رشد داده شود حتی انگلیس که می خواهد از این اتحادیه جدا شود، به سبب درهم تنیدگی اقتصاد آن، امکان جدا شدن ندارد. همین طور چالش چین و آمریکا نیز به سبب این درهم تنیدگی اقتصادی نتوانست رشد یابد و چاره ای جز مذاکرات دیپلماتیک برای حل چالش خود نداشته است؛ همه اینها نشان میدهد که روابط اقتصادی امکان جنگ میان کشورها را کاهش داده و صلح و امنیت را بیشتر می کند.
رئیس اتاق تجاری، صنایع، معادن کشاورزی تهران اضافه کرد: در یک اقتصاد رقابتی است که کشورها رشد و تعالی می یابند. اتحادیه اوراسیا می تواند چنین کارکردی داشته باشد. در شرق آسیا اتحادیه ای به وجود آمد که هم توانست مسائل امنیتی و هم چالش های اقتصادی را رفع کند.
وی تصریح کرد: هم اکنون ایران با اتحادیه اوراسیا ۳۶۶ میلیون دلار حجم واردات و ۵۹۴ میلیون دلار صادرات دارد.
به گفته خوانساری، بحث اساسی در روابط ایران و اوراسیا، حمل و نقل است که در این اتحادیه می توانیم باتوجه به داشتن ناوگان مناسب جاده ای، حمل و نقل زمینی میان کشورها را افزایش دهیم.
وی بحث تعرفه تجارت میان دو مجموعه را تصریح کرد و افزود: اگر بتوانیم تعرفه ها را به صفر یا حداقل کاهش دهیم، به رشد کشاورزی کشورهای عضو کمک کرده ایم.
خوانساری، موضوع تبادل تکنولوژی میان ایران و اتحادیه اوراسیا را عنوان و اظهار نمود: همین طور در حوزه آموزش نیز توانایی افزایش ارتباطات و تبادلات را داریم بویژه که سال هاست با کشورهای این اتحادیه همسایه و هم زبان هستیم و روابط میان جمعیتی وجود داشته است.
نایب رئیس اتاق تجاری ایران به بحث ارز واحد میان کشورهای عضو اتحادیه اشاره نمود و اظهار داشت: استفاده از یک پیمان ارزی بجای دلار می تواند از انحصار دلار و مرجع بودن آن بکاهد که به نفع همه کشورهای عضو این اتحادیه خواهد بود.
وی درباره رویکرد «یک راه یک کمربند» که می تواند به مدل موفق بین کشورها برای توسعه صلح منطقه ای باشد، اشاره نمود و اظهار داشت: امیدواریم کشورهایی که در این اتحادیه عضو هستند و ما با آنها همسایه هستیم، روابط بیشتری داشته باشیم و بتوانیم از مزیت های یکدیگر استفاده نمائیم.


منبع:

1399/11/08
15:06:35
0.0 / 5
849
تگهای خبر: تكنولوژی , توسعه , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد