تداوم معضلات محیط زیست در صورت عدم تغییر سبك زندگی و رفتار شهروندان

تداوم معضلات محیط زیست در صورت عدم تغییر سبك زندگی و رفتار شهروندان

به گزارش بتن آنلاین مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار اظهار داشت: نتایج تغییر اقلیم در بین مدت و دراز مدت آثار خویش را نشان داده است.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، نشست علمی تخصصی روز زمین پاك از راه ویدئو كنفرانس با حضور مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار، اساتید دانشگاه، متخصصان حوزه محیط زیست، مدیران و كارشناسان این اداره كل و روسای محیط زیست مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران برگزار گردید.

شینا انصاری مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار ضمن اشاره به سیاست های محیط زیست شهرداری تهران در سال ۱۳۹۹، اظهار داشت: توجه به مبحث زمین پاك و حفاظت از سرمایه های طبیعی زمین، دور نگه داشتن آن از انواع و اقسام آلودگی ها نباید محدود به یك روز باشد و در طول سال همه اركان جامعه به خصوص سیاستگذاران كلان كشور باید برنامه ها و سیاست های محیط زیستی را در اولیت قرار دهند.

وی با اشاره به تاریخچه روز زمین پاك و پنجاه ساله شدن آن، اضافه كرد: هر ساله كشورهای جهان در این روز برنامه های متنوع و نمادین را با هدف توجه به زمین و قدردانی از مواهب آن و زدودن از تخریب ها و آلودگی های مختلف برگزار می كنند.

انصاری با تاكید بر اینكه به رغم اقداماتی كه توسط فعالین محیط زیست در سطح جهان صورت می گیرد متاسفانه شاهد تخریب روزافزون كره زمین- تنها سكونتگاه بشر- هستیم، اظهار داشت: لازم است تا در سطح جهان اقدامات اساسی گسترده تری صورت گیرد.

وی با اشاره به آلودگی های آب و خاك، فرسایش خاك، جنگل زدایی و افت سطح آب های زیر زمینی كه از مهترین مشكلاتی است كه كره زمین با آنها مواجه می باشد، خاطرنشان ساخت: این مشكلات حالا به عنوان معضلات و چالش های زیست محیطی در دنیا مطرح هستند كه حل آنها احتیاج به همیاری همه جهانیان دارد.

مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار خاطرنشان كرد: سال جاری همه كشورهای جهان در شرایطی به استقبال روز جهانی زمین پاك رفتند كه اغلب با بحران شیوع كرونا روبرو هستند.

وی اظهار نمود: شباهت ویروس كرونا با مبحث تغییر اقلیم جهانی بودن آن هاست ولی تفاوت در این است كه اثرات ویروس كرونا سریعا مشهود می شود، اما نتایج ناشی از تغییرات اقلیمی در بین مدت و دراز مدت آثار خویش را نشان داده است. بنابراین آنگونه كه باید توسط دولت ها و سیاستمداران عرصه جهانی اهمیت این مورد درك نشده و گاها انكار هم می شود.

انصاری افزود: قرنطینه خانگی، كاهش ترددها و فعالیتهای صنعتی و در نتیجه كاهش آلاینده ها و گازهای گلخانه ای باعث تنفس موقت كره زمین شده است كه این تأثیر مقطعی و ناپایدار است و با از سرگیری فعالیتهای بشری، وضعیت محیط زیست باردیگر به حالت قبل باز می گردد و اگر سبك زندگی و رفتار انسان با طبیعت تغییر نكند مشكلات و معضلات محیط زیستی تداوم خواهد داشت.

مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار اظهار نمود: چند محور اساسی شامل توسعه انرژی های نو، پایش آلاینده های آب، خاك و هوا، نظارت بر پروژه های توسعه ای و زیرساختی شهری، ارزیابی اثرات محیط زیستی پروژه های بزرگ مقیاس، تهیه پیوست زیست محیطی برای پروژه های كوچك مقیاس شهری، تنوع زیستی و رصد گونه های جانوری و گیاهی شهری، آموزش های محیط زیستی از راه شبكه های اجتماعی با همكاری سمن ها و كانون های محیط زیست با هدف ارتقا فرهنگ و دانش محیط زیستی در سطح جامع توسط شهرداری تهران از جانب اداره كل محیط زیست شهرداری تهران در حال پیگیری است.

او در آخر خاطرنشان ساخت: ان شالله بتوانیم مطابق با تكالیف برنامه سوم توسعه شهر تهران و بهره گیری از دانش متخصصان و اساتید حوزه محیط زیست شهری، قدم های موثرتری برای ارتقا كیفیت محیط زیست كلانشهر تهران برداریم.

طبق گزارش روابط عمومی اداره كل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، در این جلسه، موضوعات شهرنشینی و تغییر اقلیم، اثرات تغییر اقلیم بر آینده كره زمین، توسعه حمل و نقل پاك، مدیریت مصرف آب، سازگار نمودن شهرها با شرایط اقلیمی، افزایش تاب آوری شهرها، مهاجران اقلیمی و فراهم نمودن زیرساخت ها در مناطق متاثر از تغییر اقلیم به منظور پیشگیری از مهاجرت و حاشینه نشینی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.1399/02/04
13:34:51
5.0 / 5
2885
تگهای خبر: آلودگی , پروژه , تردد , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد