وزیر كشور:

صنوف باید قبل از فعالیت گواهی سلامت دریافت نمایند

صنوف باید قبل از فعالیت گواهی سلامت دریافت نمایند

به گزارش بتن آنلاین وزیر كشور اعلام نمود: همه اصناف و مشاغلی كه برمبنای تصمیم ستاد ملی مدیریت بیماری كرونا تا اختتام فروردین فعالیت خودرا از سر می گیرند باید قبل از آن، گواهی سلامت از وزارت بهداشت دریافت نمایند و در مغازه ها نیز اهم محورهای پروتكل های بهداشتی در زمینه این بیماری را در معرض دید مردم قرار دهند.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی امروز دوشنبه بعد از برگزاری پنجاهمین نشست ستاد هماهنگی اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی كشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در این جلسه كه همه اعضا حضور داشتند، موارد دستور كار را باتوجه به شرایط كشور به موضوع كرونا اختصاص دادیم و در جلسه، گزارش مفصلی از طرف وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت شیوع و مدیریت بیماری و همین طور گزارشهایی از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر دستگاه های عضو درباره وضعیت فعالیت ها و روند تامین و ارائه اقلام در بازار و فضای اطلاع رسانی در رابطه با آن ارائه شد.
وی ادامه داد: در نهایت، مقرر شد فضای فعالیت اقتصادی و بازار، باتوجه به تصمیمات جلسه اخیر ستاد ملی مدیریت بیماری كرونا، به شكلی هدایت شود كه اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی گرفتار خلل نشود.
وزیر كشور دراین زمینه به دسته بندی كارهای صنفی در چارچوب كم ریسك، متوسط و دارای ریسك بالا از نظر شیوع بیماری كرونا اشاره نمود و اظهار داشت كه مشاغل كم ریسك برمبنای ضرایب ۷۰ درصد بهداشتی و ۳۰ درصد اقتصادی و اجتماعی تعیین و در اولین مرحله مقرر شده است فعالیت مشاغل دارای ریسك پایین از 23 فروردین در استانها و از 30 فروردین در تهران آغاز شود.
وی ادامه داد: بر همین اساس، در جلسه امروز كه مسئولین وزارت صمت، اصناف و رسانه ها حضور داشتند، مقرر شد پروتكلهایی كه با مشاركت یكدیگر برای این فعالیتها آماده كرده اند، بعنوان موضوع مورد قبول همه آنها مبنای عمل قرار گرفته و محورهای مهم آن به صورت روشن و مشخص در همه مغازه ها و فروشگاهها نصب شود تا همه مردم نیز از آن باخبر باشند و از عمل بدان اطمینان حاصل كنند.
وی ادامه داد: همین طور همه كسانی كه فعالیت صنفی دارند باید در شروع كار، گواهی سلامت و مجوز فعالیت از وزارت بهداشت بگیرند و متعهد شوند كه پروتكل های بهداشتی را در زمینه مقابله با بیماری كرونا رعایت خواهند كرد.
وزیر كشور با اشاره به تصمیماتی كه در این نشست در حوزه حمل و نقل درون شهری گرفته شد و در آن، شهردار و استاندار تهران نیز حضور داشتند، اشاره كرد: در حوزه حمل و نقل تصمیماتی گرفته شد كه برمبنای آن بتوانیم این مساله را به شكلی ساماندهی نماییم كه با كاهش تقاضا، افزایش ظرفیت و ضدعفونی كردن مداوم، پروتكلهای بهداشتی دراین زمینه به صورت حداكثری اجرا شود.
وی ادامه داد: مقرر شد دراین زمینه، شهرداری طرحهای موردنظر را ارائه كند و شورای عالی ترافیك جهت بررسی این طرح ها تشكیل گردد.
وزیر كشور با اشاره به انتشار اخباری در خصوص ترافیك دو روز گذشته در سطح تهران و برخی شهرستانها، اظهار داشت: مردم باید بدانند روز گذشته نسبت به سال قبل در همین روز، ۶۰ درصد كاهش حمل و نقل و تردد در سطح شهرها داشتیم و این به معنای آن است كه مردم واقعا شرایط را رعایت كردند.
وی تصریح كرد: با این وجود، مشخص است كه میزان ترددها در روز گذشته نسبت به روز ۱۳ بدر، ۱۰ یا ۱۲ فروردین كه ایام تعطیلات نوروزی بود و فعالیت ها هنوز شروع نشده بود، بیشتر بوده است.
رحمانی فضلی یك دلیل دیگر افزایش ترددها را حضور مردم برای تامین نیازهای زندگی بعد از مسافرت و تعطیلات نوروزی دانست و اظهار داشت: حدود ۶۰۰ هزار واحد خرده فروشی در سطح كشور كه مایحتاج موردنیاز مردم را تامین می كنند، در حال فعالیت هستند و به طور طبیعی، مردم برای خرید روزانه خود به آنها مراجعه می كنند.
وزیر كشور اشاره كرد: با این وجود، خواهش ما این است كه مردم در مراجعات خود به فروشگاهها حتما ملاحظات لازم را برای پیش گیری از شیوع بیماری و حفظ سلامتی خود و دیگران رعایت نمایند.
وی با اعلان اینكه مشاهده خودرو در خیابان به معنای عدم رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی نیست، اشاره كرد: تابحال ستاد ملی مدیریت بیماری كرونا هیچ تصمیمی در خصوص ممنوعیت تردد در خیابانها نداشته اما همیشه تاكید داشته و از مردم خواهش كرده است كه ترددهای غیرضروری نداشته باشند.
رحمانی فضلی در زمینه مسئولیت اجرای پروتكلهای بهداشتی و نظارت بر آن اظهارداشت: دراین زمینه مقرر شد، هر دستگاه خودش متولی اجرا باشد و بعنوان مثال، صنوف، اتحادیه ها و وزارت صمت باید اجرای پروتكل ها و دستورالعمل های بهداشتی را در مورد صنوف بر عهده داشته باشند اما در همه شرایط، وزارت بهداشت باید ناظر باشد.
وی ادامه داد: مقرر شد دراین زمینه كمك های لازم به وزارت بهداشت صورت گیرد.
وزیر كشور یكی از موضوعات دیگری را كه در نشست ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی كشور عنوان شد، بررسی روند قیمت ها در بازار برشمرد، و اظهار داشت: برخی گزارشها حكایت از افزایش قیمت چند قلم محدود از كالاها در ایام اخیر دارد. اعضای ذیربط در باره دلیلهای این افزایش در بعضی حوزه ها توضیح دادند و مقرر شد با تامین به موقع و توزیع مناسب اقلام، روند را بار دیگر به حالت كاهشی برگردانند.
رحمانی فضلی همین طور بار دیگر از دستگاههای اجرایی فعال در زمینه مبارزه با بیماری كرونا قدردانی كرد و اظهار داشت: لازم است از همه دستگاههای اجرایی، قبل از همه از وزارت بهداشت – كه انصافا زحمت می كشند- و بعد، استانداران، فرمانداران و شهرداران كه در تمام كشور خوب كار كرده اند و نیز، نیروی انتظامی، بسیج، صداوسیما و دیگر دستگاهها كه برای مهار كرونا خیلی خوب كار كرده اند، تشكر كنم.
وزیر كشور اضافه كرد: مردم عزیز ما بدانند پس از نزدیك به دو ماه از شیوع بیماری، در شرایط كاملا متفاوتی نسبت به آغاز بیماری هستیم؛ حالا دستگاههای اجرایی به كار خود دراین زمینه كاملا مسلط هستند، هماهنگی های لازم بین دستگاهی وجود دارد، وزارت بهداشت از شناخت، تجربه و امكانات و تجهیزات كافی و مناسب برخوردارست و تا كنون موردی نداشته ایم كه فرد بیماری در بیمارستانها پذیرش نشود.
وی ادامه داد: پزشكان و پرستاران ما حالا تجربه و تسلط خوبی بر این بیماری دارند و آمادگی ها هم از نظر زیرساختها، هم سازمانها و دستگاهها و هم افراد نسبت به موضوع، باتوجه به وضعیت دو ماه قبل كاملا قابل قبول و مطلوب است.
وزیر كشور اظهار داشت: در این دوماه، مردم عزیز ما هم از نظر سطح اطلاعات، آگاهی، خود كنترلی و مراقبت و هم سطح همراهی و هماهنگی، روند واقعا عالی دارند و باتوجه به این شرایط، یعنی آمادگی های مردم و دستگاههای اجرایی و همین طور تسلط به موضوع و روند مطلوب كنترل بیماری طبق گزارش های تخصصی وزارت بهداشت، امیدواریم هم طول دوره این بیماری كم شود و هم میزان خسارتها و هزینه های جانی و مالی و اقتصادی به حداقل ممكن برسد.
وی تاكیدكرد: برای دولت و ستاد ملی مدیریت بیماری كرونا، موضوع سلامت و زندگی مردم اصل اساسی است و بقیه مسائل زیرمجموعه آن تعریف می شود.
رحمانی فضلی اظهار داشت: همه تلاش ما این است كه مردم در سلامت و زندگی مناسبی باشند و امیدواریم باتوجه به مجموعه كارهایی كه تاكنون صورت گرفته و می گیرد، بتوانیم هزینه های ناشی از این بیماری را كاهش دهیم اما این كار یك شرط دارد و آن این است كه مردم عزیز ما مراقبت ها و كنترلهای لازم را از طرف خودشان داشته باشند و دستگاههای اجرایی فقط بعنوان خدمات دهنده و سرویس دهنده مطرح باشند.
وزیر كشور اشاره كرد: ما نمی توانیم و حتی اگر بتوانیم، نمی خواهیم به ابزارها و قوانین و مقرراتی متوسل شویم كه با اجرای آن، زحمات زیادی برای مرد م ایجاد شود. هر چند ما در روزهای اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی اختیارات بسیاری خوبی از نظر قانونی و مصوبات ستاد ملی داشتیم ولی لازم است به استحضار مردم عزیزمان برسانیم كه پایین ترین میزان استفاده از این اختیارات قانونی را به عمل آوردیم.
رحمانی فضلی ابراز امیدواری كرد بقیه مسیر را در مهار ویروس كرونا نیز بتوانیم با هماهنگی، همكاری، همدلی و مشاركت مردم با سرعت طی نماییم.
طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت كشور، در نشست امروز ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی كشور كه به ریاست رحمانی فضلی در محل وزارت كشور برگزار شد، «سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، «پیروز حناچی» شهردار تهران، «انوشیروان محسنی بندپی» استاندار تهران، و نمایندگان قوای مقننه و قضائیه، نیروی انتظامی و معاونان وزارتخانه ها و دستگاههای مختلف عضو، ضمن ارائه گزارش، دیدگاهها و نقطه نظرات خودرا در باره روند مدیریت بیماری كرونا و اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند مطرح نمودند.
گزارش ابعاد اطلاع رسانی و اقتصادی مجموعه اقدامات انجام شده در باره مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری كرونا، تشریح مصوبات كمیته اطلاع رسانی و مدیریت فضای روانی این ستاد، گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی از روند درمان بیماران، مهار ویروس و برنامه های آینده، بررسی شرایط بازفعالیت اصناف مختلف و نحوه ارائه تسهیلات و كمك های دولتی به اصناف وكارگران زیان دیده و اقشار لطمه پذیر، گزارش وضعیت بازار و قیمت كالاها و خدمات، و نیز ارزیابی نحوه اطلاع رسانی و عملكرد رسانه ها در حوزه مدیریت بیماری كرونا همچون مباحث مطرح شده در این جلسه دو ساعته بود.
منبع:

1399/01/18
23:02:56
5.0 / 5
3029
تگهای خبر: ابزار , تردد , خدمات , خسارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد