سرخط خبرهای اجتماعی در هفته ای كه گذشت

تهران در چنبره آلودگی هوا

تهران در چنبره آلودگی هوا

به گزارش بتن آنلاین در هفته ای كه گذشت باز هم مبحث آلودگی هوا درصدر اخبار قرار داشت اما این دفعه مبحث با تعطیلی یك هفته ای مدارس جدی تر شد، بگونه ای كه طرح تعطیلات زمستانی مدارس مجدد روی میز بررسی دولت قرار گرفت.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، تهرانی ها همانند خیلی از كلانشهرهای كشور، زمستان را به جای برف و باران، با دود و آلودگی هوا آغاز كردند به نحوی كه شاخص كیفیت هوا در خیلی از ایستگاه ها در ایام اخیر در شرایط «ناسالم و نامطلوب برای همه» قرار گرفت و برپایه اعلام انوشیروان محسنی بندپی - استاندار تهران و بر مبنای مصوبه كمیته اضطرار آلودگی هوای تهران، كلیه مقاطع تحصیلی مدارس استان تهران به جز مدارس فیروزكوه و دماوند و در دو نوبت بامداد و عصر در هفته گذشته تعطیل شدند.
آلودگی هوا در این هفته علاوه بر تعطیلی مدارس و آسمان غبارگرفته و خاكستری كه برای تهرانی ها به دنبال داشت، همچنان سرتیتر اخبار حوزه های مختلف بود و هر دستگاه و مسئولی عامل و عواملی را بعنوان متهم و مقصر افزایش آلاینده ها معرفی می كنند و آنطور كه محسن هاشمی در جلسه روز یكشنبه شورای شهر تهران گفته است: كمیسیون اصل 90 گزارشی در خصوص سهم دستگاه های دخیل در آلودگی هوا منتشر كرده و سهم 9 دستگاه در این عرصه مشخص شده است.


پیروز حناچی شهردار تهران هم می گوید: در مورد مقابله با آلودگی هوا ۱۴ دستگاه نقش دارند و اتفاقا نقش شهرداری در شهر با وجود گستردگی كمتر است. وی از سایه سنگین كاخانه ها بر آلودگی هوای تهران گفت و تصریح كرد: بحث آلاینده های خارج از حریم شهر تهران هم باید مورد توجه قرار گیرد، چون كه معمولا صنایع بزرگ و نیروگاه ها از میزان سوخت زیادی استفاده می نمایند و آلودگی آنها بر تهران سایه می اندازد.
سیاهه آلودگی هوا هم یكی دیگر از مباحثی بود كه این هفته خبرساز شد و آنطور كه محمدی رئیس مركز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران توئیت كرده است: برپایه آخرین سیاهه انتشار سال ۹۶ سهم كلیه منابع آلاینده و منابع متحرك مشخص شده است و سایر اطلاعاتی كه در فضای مجازی انتشار یافته مورد تایید نیست و مبنای تصمیمات ما در شهرداری گزارش رسمی سیاهه انتشار است.
سهم منابع متحرك در تولید آلاینده های گازی ۸۲.۹ درصد و در تولید ذرات معلق ۶۰.۸ درصد بوده است. بر این اساسا سهم خودرو های سواری در تولید آلاینده های گازی ۳۷.۸ درصد و در تولید ذرات معلق ۱۳.۹ درصد ذكر شده است. همینطور نقش موتورسیكلت ها در تولید آلاینده های گازی ۲۱.۳ درصد و در تولید ذرات معلق ۱۰.۱ درصد بوده است. نقش اتوبوس های شركت واحد هم در تولید آلاینده های گازی نیم درصد و در تولید ذرات معلق ۵.۷ درصد تخمین زده شده است. كامیون ها در تولید آلاینده های گازی ۳.۱ درصد و در تولید ذرات معلق ۱۵.۷ درصد نقش داشتند.
صنایع نقش ۱.۹ درصدی در تولید آلاینده های گازی و نقش ۱۷.۸ درصدی در تولید ذرات معلق دارند. نیروگاه ها هم در تولید آلاینده های گازی ۵.۳ درصد و در تولید ذرات معلق ۱۲.۱ درصد نقش داشته اند.


در هفته ای كه گذشت پرونده بوی مرموز پایتخت همچنان مفتوح بود و آنطور كه اداره كل محیط زیست شهرداری تهران اعلام كرد برخی مناطق تهران در ایام 11، 17، 13و 24 آذر با این بو درگیر بودند.
در بررسی پرونده بوی مرموز پایتخت فرضیه «آرادكوه» بعنوان منشا این بو رد شد و مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با طرح ادله و بررسی فرضیات مختلف اظهار داشت: بیشترین تماس ها از مناطق ۱، ۲، ۵ و ۶ بوده است. در حالیكه از مناطق ۱۶، ۱۷ و ۱۸ كه به آرادكوه نزدیك هستند، تماسی نداشتیم. از لحاظ علمی اگر منشاء بو آرادكوه بود باید استشمام بو در نزدیكی این مكان بیشتر باشد. همینطور اگر منشاء این بو فرایندهای تخریب و تجزیه مثل پسماند و فاضلاب باشد، باید میزان بو در تابستان بیشتر باشد، اما این اتفاق در آغاز فصل سرد و در روزی كه بیشترین غلظت گوگرد و ذرات معلق وجود دارد رخ می دهد. در آرادكوه فرایندی نداریم كه گوگرد تولید نماید. تولید گوگرد ارتباط مستقیمی با سوختهای سنگین دارد و ارتباط دادن این مورد به آرادكوه در زمانی كه باد در كمترین سرعت خود است، در فاصله ۳۵ كیلومتری از شهر امكان پذیر نیست.
در ماجرای بوی نامطبوع پایتخت، تعیین نوع گاز منتشره پای متهم دیگری به پرونده باز شد و آن صنایع جنوب تهران و همینطور كارخانه سیمان شهرری بود.
استاندار تهران در حاشیه جلسه ویژه بررسی منبع یا منابع بوی نامطبوع پایتخت تشكیل شد، در جمع خبرنگاران حاضر شد و اعلام نمود: در این نشست سه نوع گاز تشخیص داده شده كه به ترتیب SO۲ و SH۲ و با احتمال كمتری آمونیاك بوده، البته متهم اصلی هنوز مشخص نشده است و براین اساس كارگروه علمی مامور شدند كه عوامل ۲۰ گانه منشأ بو را در گزارشی ظرف ۱۰ روز ارائه نمایند.
در این جلسه مقرر شد سیمان شهرستان ری از سوخت گاز استفاده نماید و استفاده از مازوت (نفت كوره) را متوقف نماید. همینطور حفاظت محیط زیست استان تهران هم باید تمامی صنایع در حول و حوش جنوب تهران را مورد سنجش قرار دهد و خروجی آلاینده های آنها را بعد از سنجش ظرف مدت یكماه در گزارشی به این جلسه عرضه كند.
همچنین آنطور كه مسعود تجریشی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست - گفته است: بر مبنای یافته های ما عامل بوی نامطبوع در تهران مربوط به افزایش غیراستاندارد میزان گوگرد است، باتوجه به اینكه این بو از سمت شهرری شروع می شود، برای یافتن منشأ آن لازم است صنایع مستقر در این منطقه را مورد ارزیابی قرار دهیم تا مشخص شود آنها از چه سوختی استفاده و چه فعالیتی در زمان انتشار بوی نامطبوع داشته اند.
در پی بارش های سیل آسا در استان خوزستان ایمان باباییان - سرپرست مركز اقلیم شناسی سازمان هواشناسی - اظهار داشت: اقلیم كشور در آینده به سویی حركت خواهد نمود كه میانگین بارش ها كم اما بارش های سیل آسا بیشتر خواهد شد.
طرح مجدد تعطیلات زمستانی مدارس
تعطیلات پیاپی مدارس به سبب آلودگی هوا هرچند از منظر حفظ سلامت دانش آموزان اجتناب ناپذیر است اما نگرانی جدی برای اتلاف زمان آموزش و عقب افتادگی درسی وجود دارد؛ مشكلی كه به نظر می آید با درنظر گرفتن راهكارهای مختلف علمی و كارشناسی شده و ایجاد انعطاف در تقویم آموزشی می تواند حل و جبران شود. كه در این رابطه پژوهشگر حوزه آموزش و پرورش و كارشناس ارشد سازمان مدیریت و برنامه ریزی در گفتگو با ایسنا، پیشنهاد تعطیلات شناور برای مدارس را مطرح و منابع و ساعات آموزشی از دست رفته و اتلاف شده در ایران را با ذكر علل شرح داد و اظهار داشت: زمان آموزش در ایران ۱۱ هزار و ۷۳۰ ساعت است و ۴۸۹۰ ساعت تفاوت بین زمان واقعی آموزش با زمان رسمی آموزش داریم و ۴۲ درصد زمان را اتلاف می نماییم. هزینه نفر- ساعت اتلاف شده در دوره ابتدایی ۷۹۴۰ میلیارد تومان، متوسطه اول ۳۴۰۰ میلیارد تومان، متوسط دوم ۳۱۵۴ میلیارد تومان است و در مجموع ۱۵هزار میلیارد تومان اتلاف منابع داریم.
آنطور كه حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در ایسنا اظهار داشت: ایده اصلاح تقویم آموزشی و تعطیلات زمستانی مدارس سال هاست مطرح است و در دولت هم مورد بحث و توافق قرار گرفته است. حتی دولت لایحه ای را در اینباره در دو سه سال گذشته به مجلس ارسال كرد كه با آن موافقت نشد. سازمان میراث فرهنگی هم به سبب جذابیت های گردشگری زمستانه متقاضی تعطیلات زمستانی مدارس است. اما ما به تنهایی نمی توانیم در اینباره تصمیم بگیریم و تقویم آموزشی را تغییر دهیم. حتی زمان شروع سال تحصیلی هم دارای مصوبه مجلس است و ما به سبب محدودیت ها، نیازمند قانون در این حوزه هستیم. این مورد هفته گذشته هم باردیگر در مجلس عنوان شد و برخی بر به جریان انداختن باردیگر لایحه مذكور تاكید داشتند. ما هم موافق هستیم اما اگر قرار باشد تصمیمی در اینباره گرفته شود باید مسیر قانونی خویش را بپیماید.خداحافظی با بخاری نفتی در مدارس
سریال پرغم آتش سوزی در مدارس با بخاری نفتی های چكه ای سال هاست كه در شهرهای مختلف كشور تكرار شده و اگر نگاهی به آمار 20 سال قبل بیندازیم رد پای مرگ و سوختن را در زندگی ده ها دانش آموز و معلم می بینیم.
آموزش و پرورش طی این سال ها با كمك دولت و مجلس و همراهی خیرین به دنبال نوسازی مدارس و تجهیز كلاس ها به سیستم گرمایشی استاندارد و خداحافظی با بخاری های نفتی قطره ای است و آنطور كه رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی مدارس گفته است: در هفت سال پیش ۳۶۰ هزار بخاری غیراستاندارد در كلاس های درس وجود داشت كه با شروع عملیات، شمار بخاری های غیراستاندارد تا سال قبل به ۱۳۷ هزار مورد كاهش پیدا كرد.
رخشانی مهر با اشاره به اینكه ۲۴ هزار كلاس درس داشتیم كه در آن مناطق گازكشی انجام شده بود اما بخاریهای نفتی داشتند عنوان كرد: از آغاز سال ۹۸هدف گذاری كردیم كه در این ۲۴ هزار كلاس درس، بخاری نفتی جمع آوری و سیستم استاندارد را جایگزین نماییم كه این هدف محقق شد و الان هیچ كلاس بدون بخاری گازی در مناطقی كه علمك گاز تا مدرسه كشیده شده است، نداریم.
از ۱۳۷ هزار كلاس درس با سیستم گرمایشی غیراستاندارد با احتساب جمع آوری این ۲۴ هزار كلاس درس و سایر اقدامات انجام شده خارج این طرح، به ۸۸ هزار كلاس درس دارای سیستم غیراستاندارد رسیده ایم. به این معنا كه از دی ماه سال قبل تا كنون حدود ۴۸ هزار كلاس درس را به سیستم استاندارد مجهز كرده ایم. از ۸۸ هزار كلاس درس باقی مانده، ۲۵ هزار كلاس درس داریم كه بخاری نفتی دارند و در آنجا مناطق هنوز گازكشی نشده اند.


10 دی آغاز مجدد ثبت نام متقاضیان بسته معیشتیدر هفته گذشته اخبار مختلفی درباره «بسته معیشتی» منتشر شد از خبر سازمان بازرسی كشور در خصوص پرداخت بسته معیشتی به بیشتر از 92 هزار خانوار كمیته امدادی جامانده تا اطلاعیه وزارت كار و رفاه اجتماعی درباره ثبت نام متقاضیان و نمودار درآمدی مشمولان بسته
در اطلاعیه ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی آمده است: از تاریخ 10دی ماه 98 افرادی كه تابحال برای دریافت یارانه اقدام و ثبت نام نكرده اند و متقاضی دریافت طرح حمایت معیشتی هستند می توانند برای پیگیری فرایند درخواست برخورداری از بسته حمایت معیشتی به سایت hemayat.mcls.gov.ir رجوع و ثبت نام كنند. متقاضیان دریافت طرح حمایت معیشتی می رساند كه به منظور رفاه حال بیشتر، از رجوع حضوری به دفاتر پلیس+10 اجتناب كنند.
افرادی مشمول بسته حمایت معیشتی می شوند كه سطح درآمدی آنها به شرح جدول زیر باشد.


بحث درصد افزایش بودجه سال آینده دستگاه ها بدنبال وضعیت اقتصادی و تحریم های كشور مبحثی مهم می باشد به طوریكه هر دستگاهی بدنبال چك و چانه و رایزنی برای كسب درصدی بالاتر از آن است؛ در این بین معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی بیشترین مقدار رشد مصارف بودجه را مربوط به امور رفاه اجتماعی با ۲۲.۲ درصد افزایش اعلام نمود و به تشریح وضعیت حقوق بازنشستگان در سال ۹۹ پرداخت.
بر اساس آخرین گزارش منتشره مجمع جهانی اقتصاد سال ۲۰۲۰ درمورد شكاف جنسیتی ۱۰۰ سال زمان نیاز است تا شكاف جنسیتی در سطح جهانی رفع گردد كه لیلا فلاحتی مدیركل امور بین الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: امسال ۱۵۳ كشور در این گزارش مورد بررسی قرار گرفتند كه در این میان ایران در رتبه ۱۴۸ قرار گرفته است. از میان ۱۵۳ كشور، ایران در حوزه مشاركت اقتصادی رتبه ۱۴۷ در حوزه دستاوردهای آموزشی رتبه ۱۱۸ در حوزه سلامت و بهداشت رتبه ۱۳۰ و در حوزه مشاركت سیاسی رتبه ۱۴۵ را به خود مختص كرده است. وی درباره چرایی كاهش رتبه ایران در «رفع شكاف جنسیتی» علت را وابسته به دو مساله دانست واظهار كرد: در سال ۲۰۱۹ مجموعا ۱۴۹ كشور در گزارش مورد توجه قرار گرفته بودند، اما در سال ۲۰۲۰ مجموعا ۱۵۳ كشور مورد بررسی قرار گرفته اند، ازاین رو با افزایش چهار كشور در مجموع گزارش نسبت به سال قبل تغییراتی در رتبه كشورها بوجود آمده است.


اعتبارات ناكافی تحول سلامت در بودجه 99
بحث كمبودهای اعتباری دانشگاه های علوم پزشكی و مراكز درمانی تحت پوشش آنها و بالطبع آن پیگیری مطالبات بودجه ای حوزه سلامت در بودجه 99 همچون مباحث مهم وزارت بهداشتی ها در فصل بودجه است. بر همین مبنا دكتر سیدكامل تقوی نژاد - معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت ضمن تشریح اعتبارات لحاظ شده برای دانشگاه های علوم پزشكی و حوزه سلامت در لایحه بودجه ۹۹، در عین حال از سهم ۱۵ درصدی سلامت از اعتبارات ناشی از هدفمندی یارانه ها اطلاع داد.
تقوی نژاد همینطور بر ضرورت تخصیص سهم یك درصدی سلامت از 9درصد مالیات بر ارزش افزوده در سال 99 تصریح كرد و در عین حال از كاهش اعتبارات دو بسته خدمتی طرح تحول در بودجه ۹۹ شامل ماندگاری پزشكان در مناطق محروم و همینطور بسته خدمتی مقیمی متخصصان در بودجه 99 اطلاع داد و ابراز امیدواری كرد كه اعتبارات این دو بسته خدمتی هم اصلاح شوند.
چرایی تخصیص ارز 4200 تومانی بعنوان یارانه دارو و همینطور ضرورت تامین اعتبار استخدام ۱۰هزار نیرو و ۲هزار هیات علمی و نیاز پولی ۲۸۰۰ میلیارد تومانی برنامه پزشك خانواده و نظام ارجاع از دیگر مباحثی بود كه معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت درباره آنها توضیح داد.
فروكش موج آنفلوآنزافروكش همه گیری آنفلوآنزا و كاهش موارد رجوع و بستری و همینطور مرگ و میر ناشی از این بیماری از هفته گذشته (22 آذر ماه) همچون اخبار مهم حوزه سلامت است. بنابر اعلام دكتر كیانوش جهانپور - رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت از ۲۲ تا ۲۹ آذرماه از مجموع ۸۸۳ نفر بستری مشكوك به آنفلونزا، نهایتا ۸۱ مورد بر مبنای شواهد آزمایشگاهی مبتلا به آنفلوآنزای تیپ A گزارش شده اند و میزان بروز به حتی كمتر از یك دهم هفته های گذشته رسیده است. اما متاسفانه طی هفته یاد شده هفت نفر به دنبال مبتلا شدن به آنفلوآنزا و عوارض و نتایج آن فوت كردند كه اغلب آنها از بیماری های زمینه ای هم رنج می بردند.
"آوا"؛ قربانی تحریم ها"آوا" بیمار پروانه ای كه تحت تأثیر تحریم ها و فراهم نشدن پانسمان های ویژه این بیماری، جان باخت از دیگر اخبار خبرساز حوزه سلامت در هفته ای كه گذشت، بود؛ به صورتی كه در نشست شورای امنیت در سازمان ملل، نماینده ایران در بخشی از سخنرانی اش به تاثیر منفی تحریم های آمریكا در تامین نیازهای دارویی و درمانی بیماران ایرانی و همچون مرگ «آوا» دختر دو ساله اهوازی مبتلا به «ای بی» به همین دلیل، اشاره كرد؛ موضوعی كه واكنش سفیر آمریكا را به دنبال داشت...
از سرگردانی هموفیلی های اصفهان تا افزایش احتیاج به خونسرگردانی 600 بیمار هموفیلی در اصفهان جهت دریافت خدمات دارویی و درمانی موردنیازشان در مراكز مربوطه و چالش های بیمه ای بیماران خاص و انتقاد از دستگاه های دیالیز ایرانی و همچنین افزایش احتیاج به خون و فرآورده های خونی و كاهش تمایل برای اهدای خون در آلودگی هوا همچون دیگر اخبار مهم حوزه سلامت در هفته گذشته بود كه در گفتگو با مسئولان مربوطه مورد پیگیری قرار|گرفت.
افزایش مبلغ جریمه ورود به طرح ترافیك در آلودگی هواهمزمان با موج آلودگی هوا در پایتخت پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا هم دست به كار شد و این دفعه هم با تصمیم افزایش مبلغ جریمه ورود به طرح ترافیك كوشش كرد تا شاید باری از دوش آسمان دود گرفته شهر بردارد. برهمین اساس سرهنگ عین الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی از افزایش مبلغ جریمه ورود غیرمجاز به محدوده طرح ترافیك اصلی از ۲۰ هزار به ۹۰ هزار تومان در ایام اضطراری آلودگی اطلاع داد و به ایسنا اظهار داشت: برابر قوانین و مقررات در صورتیكه سازمان محیط زیست شهرداری تهران یا پلیس راهور در جلسه شورایعالی ترافیك درخواست افزایش مبلغ جریمه ورود غیرمجاز به محدوده طرح ترافیك اصلی در شرایط اضطراری آلودگی هوا را داشته باشد این طرح در شورایعالی بررسی شده و به تصویب خواهد رسید. افزایش مبلغ جریمه ورود غیرمجاز به محدوده طرح ترافیك در شرایط اضطراری هم به تصویب رسید و برابر این مصوبه جریمه خودرو های فاقد مجوز طرح ترافیك در ایام اضطراری آلودگی هوا از ۲۰ هزار تومان به ۹۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت.
معاون پلیس راهور ناجا این را هم اظهار داشت كه جریمه تنها در محدوده طرح ترافیك اصلی بوده و صرفا برای شرایط اضطراری آلودگی هوا است البته تابحال هم اجرای این طرح به پلیس راهور ابلاغ نشده است و در صورتیكه ابلاغ شود پلیس راهور آنرا اجرا خواهد نمود.
جزئیات درگیری "هانی كرده"«شامگاه دوشنبه یكی از شرورهای معروف تهران به همراه یكی از دوستانش سوار بر خودروی پژو ۲۰۶ سفید رنگ مقابل یك آبمیوه فروشی در منطقه شاپور توقف كرد كه در همین لحظه ۶ جوان سوار بر دو موتور به سمت وی و دوستش حمله و آنها را هدف ضربات چاقو و قمه قرار دادند.» این آغاز داستان درگیری و مرگ«هانی كرده» از اراذل و اوباش منطقه ابوسعید است كه در هفته گذشته نام او را به صدر اخبار حواث برد.

پلیس وارد دره فرحزاد شد
دره فرحزاد همچون فضاهای ناامن شهری است كه سال هاست میزبان معتادان متجاهر و البته صدمه های اجتماعی مختلف دیگر است. هفته گذشته پلیس بار دیگر برای پاكسازی دره فرحزاد وارد این منطقه شد و حدود ۲۲۰ معتاد متجاهر و مقداری مواد و وسایل فروش مواد مخدر را جمع آوری كرد.
به گفته سردار ظهیری، رئیس پلیس پیشگیری پایتخت این طرح جزو برنامه های پلیس و تدابیر سردار فرماندهی تهران بزرگ بوده است كه تهران بزرگ باید عاری از معتاد متجاهر باشد و این طرح شروع شده و ادامه دار خواهد بود.1398/10/07
09:36:48
5.0 / 5
4323
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد