گره كور پسماندهای بیمارستانی تهران چگونه باز می شود؟

گره كور پسماندهای بیمارستانی تهران چگونه باز می شود؟

بتن آنلاین: رئیس اداره محیط زیست شهر تهران با اشاره به اینكه سلول دفن آراد كوه فقط تا سال آینده جوابگوی پسماندهای پزشكی تهران است، اظهار داشت: مدیریت پسماندهای بیمارستانی تحت تأثیر مناقشه بر سر هزینه های مدیریتی پسماند قرار گرفته و لازم است كه وزارت بهداشت و شهرداری تهران برای مدیریت پسماندهای بیمارستانی با یكدیگر توافق كنند.به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، محمد حسین بازگیر درباره مدیریت پسماندهای بیمارستانی تهران اظهار نمود: روزانه حدود ۱۰۰ تن پسماند پزشكی از نوع زباله های عفونی و زباله های تیز و برنده از مراكز درمانی سطح شهر تهران به سازمان مدیریت پسماند شهرداری تحویل داده می شود كه برای بیمارستان ها و درمانگاه ها است و تكلیف پسماندهای پزشكی سایر مراكز خرد درمانی از همچون هزاران مطب فعال مشخص نیست. این پسماندها به سلول بهداشتی حدوداً ۵ هكتاری در مركز پردازش و دفع پسماندهای آراد كوه واقع در كهریزك منتقل و دفن شود.
تكلیف پسماندهای پزشكی مراكز خرد درمانی معلوم نیست
وی با اشاره به اینكه دیوارها و كف سلول دفن پسماندهای پزشكی آراد كوه ایزوله شده است و روی پسماندها آهك و خاك ریخته و مدفون می شوند، اشاره كرد: بیشتر از ۷۰۰۰ واحد درمانی در تهران است كه شامل ۱۶۰ بیمارستان می شود و بقیه آنها درمانگاه، آزمایشگاه و مطب هستند.
بخش زیادی از پسماندهای پزشكی به درستی تفكیك و بی خطر نمی شوند
رئیس اداره محیط زیست شهر تهران با اشاره به اینكه مراكز درمانی چهار نوع پسماند تولید می كنند كه از میان آنها پسماندهای عفونی، تیزها و برنده ها به مركز دفن آراد كوه منتقل می شوند، اشاره كرد: كلیه پسماندهایی كه به مركز دفن می رسند باید توسط دستگاه های امحای موجود در مراكز درمانی كاملاً بی خطر و عاری از میكروب شده باشند اما متأسفانه بخش عمده ای از این پسماندها به درستی تفكیك و بی خطر نمی شوند.
تخلف پیمانكاران شهرداری به سبب دریافت پسماندهای بی خطر نشده
بازگیر با اشاره به اینكه لیبل گذاری (برچسب گذاری) كیسه پسماندهای پزشكی باز ناقص است، اظهار داشت: تمام این ها به مدلول آن است كه تولید كننده پسماند تكلیف قانونی خودرا درست انجام نداده و پیمانكار سازمان مدیریت پسماند شهرداری باز به درستی عمل نكرده چونكه پسماندهای پزشكی را پیش از بی خطرسازی تحویل گرفته است.
مدیریت پسماندهای بیمارستانی تحت تأثیر مناقشه بر سر هزینه های مدیریتی پسماند
وی با تاكید بر اینكه ناظران اولیه یعنی دانشگاه های علوم پزشكی باید بر تفكیك و بی خطرسازی پسماندهای مراكز تحت پوشش خود نظارت داشته باشند، اشاره كرد: شهرداری باز باید در این راستا وظایف خودرا به درستی انجام دهد ولی متأسفانه این مساله تحت تأثیر مناقشه بر سر هزینه های مدیریتی پسماند قرار گرفته است.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران در این باره توضیح داد: مراكز درمانی و دانشگاه های علوم پزشكی اصرار دارند كه پسماندهایشان توسط دستگاه های بی خطرساز عاری از میكروب و تبدیل به پسماند عادی می شوند و ادامه مدیریت آنها مانند سایر پسماندهای شهری برعهده شهرداری است و شهرداری نباید هزینه ای بیشتر از پسماندهای عادی از مراكز درمانی مطالبه كند، در حالیكه شهرداری بدون توجه به بی خطرسازی پسماندهای بیمارستانی، تعرفه پسماندهای پزشكی را دریافت می كند.
پسماندهای بی خطر شده، پسماند عادی نیستند
بازگیر افزود: دفتر حفاظت آب و خاك سازمان حفاظت محیط زیست اعلام نموده است كه پسماندهای پزشكی بی خطر شده فقط عاری از میكروب هستند و ماهیت آنها تغیری نكرده است بدین سبب پسماند عادی نیستند.
اختلاط پسماندهای دارویی شیمیایی با پسماندهای عفونی
رئیس اداره محیط زیست شهر تهران با اشاره به اینكه در خیلی از مراكز بیمارستانی كار بی خطرسازی پسماندها اصولی صورت نمی گیرد، اظهار داشت: حتی در بعضی مراكز و بیمارستان ها بین ظرفیت دستگاه امحا و میزان پسماندهای تولیدی تناسبی وجود ندارد. برخی از متصدیان دستگاه های امحا باز آموزش ندیده اند و یا دستگاه ها كالیبره نیستند. در بررسی های ما باز تخلفاتی مانند اختلاط پسماندهای دارویی شیمیایی با پسماندهای عفونی ها دیده می شود.
سلول دفن آراد كوه فقط تا سال آینده جوابگوی پسماندهای پزشكی تهران است
بازگیر اضافه كرد: سلول دفن آراد كوه فقط تا سال آینده جوابگوی پسماندهای پزشكی تهران است و بزودی پر می شود. روش مدفون سازی پسماندها در ایران سنتی ترین و قدیمی ترین روش دفع پسماندهای پزشكی است.
ضرورت توافق وزارت بهداشت و شهرداری برای مدیریت پسماندهای بیمارستانی
وی با اشاره به محدودیت های زمین در كلان شهر تهران و اهمیت حفظ خاك و منابع آب زیر زمینی اشاره كرد: از همین حالا باید به فكر روش های جایگزین همچون راه اندازی زباله سوز پزشكی مركزی یا روش های غیرمتمركز با فناوری های جدید باشیم تا در سال های آینده گرفتار مشكل نشویم. وزارت بهداشت و شهرداری تهران باید توافق كنند تا هر چه سریع تر كار راه اندازی زباله سوز یا سایت امحا را شروع كنند.

رئیس اداره محیط زیست شهر تهران درانتها اظهار داشت: از بررسی و مطالعه روش های جدید و تجربه موفق سایر كشورها باز نباید غافل شویم. آموزش كلیه پرسنل فعال در بخش مدیریت پسماندهای پزشكی و افرادی كه در ناوگان جمع آوری كننده و لندفیل نهایی فعالیت می نمایند، امر واجبی است چونكه آنها بیشتر از همه در معرض خطر آلودگی پسماندهای پزشكی هستند.
1397/11/17
17:00:46
5.0 / 5
4392
تگهای خبر: آلودگی , تولید , سازمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد