گفت و گوی مهر با نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاك:

افزایش اجاره بها به علت هزینه های تولید مسکن است

افزایش اجاره بها به علت هزینه های تولید مسکن است

به گزارش بتن آنلاین، دولت برای کنترل اجاره بها راهکارهای زیادی را در نظر گرفته است که هر کدام از این راهکار ها بازار مسکن را به صورت کلی کنترل نکرده است.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، از جانب دولت برای کنترل اجاره بها سامانه املاک، مصوبه سقف اجاره بها، افزایش وام ودیعه و… راهکار ها اعلام شده بود که تابحال هیچکدام از این راهکار ها نتوانسته مقابل افزایش اجاره بها را بگیرد.
مشکل سامانه نیست و هیچ سامانه ای نمی تواند برای کنترل اجاره بها باشد
داوود بیگی نژاد نایب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک درمورد سامانه املاک به مهر اظهار داشت: این سامانه و هر سامانه ی موازی دیگری طراحی شود اثرگذاری ندارد و کمبود واحدها را جبران نمی کند، هم اکنون مشکل مستأجران مشاوران املاک نیست بلکه نبود خانه مستأجران را شاکی کرده است.
وی در ادامه اضافه کرد: قیمت اجاره بها که از جانب صاحبخانه ها اعلام می شود هزینه های نگهداری و ارزش ملک و … است (با توجه به این که از دیماه سال گذشته هیچ گونه آمار رسمی از بخش املاک منتشر نشده اما احتمالا متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی در شهر تهران حالا از ۶۰ میلیون تومان هم عبور کرده است) را در بر می گیرد و بعد قیمت اعلام می کنند و بنابراین سامانه املاک نمی تواند قیمتها را کنترل کند و بازار مسکن را نمی توان با آزمون و خطا پیش برد، بلکه به جای سامانه تأسیس کردن شرایط ساخت و ساز را فراهم نمایند تا ساخت و ساز افزایش یابد و مطمئناً اجاره بها بعد از آن و متأثر از افزایش تولید کاهش خواهد یافت.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا بعد از نوسازی اجاره بها افزوده می شود توضیح داد: مبحث اینست که بازسازی برای صاحبخانه گران تمام می شود، هزینه مصالح ساختمانی افزایش پیدا کرده است ازاین رو برای صاحبخانه هزینه تمام شده افزایش پیدا کرده است. اما اگر مشوق هایی برای ساخت و سازها در نظر گرفته شود، ساخت و ساز افزایش پیدا کند می تواند بر قیمتها تاثیر بگذارد در ابتدای ده نود که تولید مسکن رونق بیشتری پیدا کرد این تولید مسکن سبب کاهش قیمت اجاره بها هم شده بود اما امروز به علت کمبود در تولید اجاره بها افزوده شده است.
وام ودیعه تورم زا است
داوود بیگی نژاد در ادامه از تاثیر وام ودیعه بر بازار اجاره بها هم اظهار داشت: می بایست رصد کرد که آیا وام ودیعه مسکن سالهای قبل تاثیر داشته است یا خیر، آیا این مبلغ در کل مناطق حداقل شهر تهران توانمندی مستأجر را افزایش داده است و یا به مالک انگیزه افزایش قیمت را می دهد.
نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک راهکار پیشگیری از افزایش اجاره بها را بیان نمود: اوایل سال اعلام کردیم که قیمت سازی ها در فضای مجازی کنترل شود اما کسی توجهی نکرد، در کوتاه مدت این کنترل فضای مجازی و اعلام ضریب اجاره بها سبب می شود که کنترل صورت گیرد در دراز مدت برای کنترل بازار مسکن می بایست عرضه و تقاضا را متناسب کنند اجاره داری حرفه ای را در دستور کار قرار دهند شرایط تولید مسکن تسهیل گردد. تا اجاره بها کنترل شود.


منبع:

1402/03/15
18:40:30
5.0 / 5
251
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد