خزانه دار شورای شهر تهران تاكید كرد

دنبال آخر دادن به حیات، حیاط خلوت های شهرداری هستیم

دنبال آخر دادن به حیات، حیاط خلوت های شهرداری هستیم

به گزارش بتن آنلاین نایب رییس کمیسیون برنامه وبودجه اظهار داشت: عبارت مصطلحی در فرهنگ سازمانی شهرداری مطرح بود و هست که سازمان ها حیاط خلوت شهرداری هستند. با این ساماندهی ما به دنبال آخر دادن به حیات این حیاط خلوت ها هستیم. در پرونده آقای شریفی که هیچ کدام از ابعاد آن هنوز هم برای ما بعنوان نمایندگان مردم روشن نیست و هنوز نمی دانیم چه مقدار از حق الناس و حقوق شهرداری تضییع شده است، یکی از بسترهای بروز این تخلف آئین نامه مالی و معاملاتی سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران بود.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، در دویست و هفتاد و هشتمین جلسه علنی شورای شهر تهران و در جریان لایحه اساسنامه های ۱۹ سازمان وابسته به شهرداری تهران و آئین نامه های مالی و معاملاتی واداری و استخدامی سازمان ها مبحث ماده واحده و بند ج ماده ۹ اساسنامه نمونه ضمیمه مصوبه اصلاحیه مصوب اساسنامه نمونه سازمان های وابسته به شهرداری تهران سید حسن رسولی نایب رییس کمیسیون برنامه وبودجه شورای شهر تهران گزارش کمیسیون برنامه بودجه را قرائت کرد.
رسولی اظهار داشت: دوره پنجم شورای شهر تهران از آغاز تشکیل خود به دنبال ساماندهی وضعیت سازمان های وابسته به شهرداری تهران بود. به این منظور در تاریخ ۱۲ آبان ماه سال ۹۸ اساسنامه ای واحد که ارکان سازمان ها را تعیین تکلیف می کند به تصویب رسید و مراحل تائید خویش را طی کرد. بر مبنای بندهای این ماده واحده همه سازمان های وابسته به شهرداری تهران بایستی به لحاظ انجام مأموریت ها و وظایف با مأموریت های تخصصی پنج گانه شهرداری تهران تطابق پیدا کنند؛ یعنی باید در حوزه شهرسازی، عمرانی، خدمات شهری، محیط زیست، فرهنگی و اجتماعی و حمل و نقل و ترافیک باشند.
رسولی اضافه کرد: بند بعدی مصوبه این بود که آن دسته از سازمان هایی که وظایف و مأموریت های مشابه انجام می دهند در یکدیگر ادغام شوند. بر این اساس شهرداری تهران پیشنهادی را در تاریخ ۲۵ شهریورماه سال جاری به شورا عرضه داد که به تصویب نرسید.
ویادامه داد: پس ازآن عدم تصویب، جلسات مختلفی با کمیسیون ها و شهرداری داشتیم. آنچه امروز عرضه می شود نکاتی است که در عمل به بند "ب" آن ماده واحده یعنی درباره حذف یا ادغام و همینطور آئین نامه های اداری، مالی و استخدامی این سازمان ها است که باید صحن شورا درباره آنها تصمیم گیری کند.
خزانه دار شورا اضافه کرد: عبارت مصطلحی در فرهنگ سازمانی شهرداری مطرح بود و هست که این سازمان ها حیاط خلوت شهرداری هستند. با این ساماندهی ما به دنبال آخر دادن به حیات این حیاط خلوت ها هستیم. برای بار چندم یادآوری می کنم که در پرونده آقای شریفی که هیچ کدام از ابعاد آن هنوز هم برای ما بعنوان نمایندگان مردم روشن نیست و هنوز نمی دانیم چه مقدار از حق الناس و حقوق شهرداری تضییع شده است، یکی از بسترهای بروز این تخلف آئین نامه مالی و معاملاتی سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران بود.
نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه اضافه کرد: ما سه تیپ آئین نامه برای این سازمان ها مدنظر داریم. سازمان هایی که کمترین گردش مالی را دارند، سازمان هایی که حد متوسط را دارند و سازمان هایی که مثل سازمان نوسازی یا سازمان سرمایه گذاری بالاترین گردش مالی را دارند. آئین نامه هایی برای آنها تنظیم شده است و درباره آنها به توافق رسیده ایم.
به قول رسولی، برخلاف موضوعی که مصطلح شده است ما در کمیسیون برنامه و بودجه و در کمیته تشکیلات و منابع انسانی به هیچ عنوان به دنبال حذف و کوچک سازی نیستیم، بلکه به دنبال متناسب سازی هستیم.

رسولی در حوزه ساماندهی سازمان ها اضافه کرد: در حوزه حمل و نقل و ترافیک و حوزه معاونت عمرانی ما سازمان هایی داریم که مثل سازمان پایانه ها بلاوجه تشکیل شده اند. بلا وجه بودن آن ازاین جهت است که شهرداری تهران در حوزه حمل و نقل بین شهری بر مبنای اسناد بالادستی فاقد مسئولیت و اختیار است ولی یک سازمان عریض و طویلی به نام سازمان ترمینال ها و پارک سوارها دارد. درعین حال کمیسیون حمل و نقل و ترافیک هم تائید کرده حسب ماده ۵۵ قانون شهرداری ها برخلاف حوزه حمل و نقل بین شهری صفرتا صد مدیریت حمل و نقل بار و مسافر در داخل شهر بر عهده شهرداری تهران است و ساختار سازمانی شهرداری ما سازمان و واحدی برای انجام این مسئولیت ندارد.
نایب رییس کمیسیون برنامه وبودجه افزود: پیشنهاد اولی که بعنوان گزارش عرض می کنم این است که سازمان پایانه ها تغییر نام و تغییر وظیفه و مأموریت پیدا کند. بر این اساس با شهرداری و کمیسیون حمل و نقل هم هماهنگ کرده ایم که این به نام سازمان حمل و نقل بار و پایانه ها تغییر یابد. درواقع پایانه ها آخرین حوزه مأموریتی این سازمان است آن هم در حد مدیریت اموال غیرمنقولی که در اختیارداریم.
رسولی در ادامه اضافه کرد: پیشنهاد دوم در ارتباط با سازمان فنی و عمرانی شهر تهران و سازمان عمران مناطق شهر تهران است. این دو سازمان به نمایندگی از شهرداری مدیریت پیمان سپاری و انجام مطالعات پروژه های عمرانی را بر عهده دارند. عیناً وظایف آنها متجانس و از یک جنس است. پیشنهاد ما این است که این دو سازمان که مأموریت های مشابه دارند در یکدیگر ادغام شوند و بعنوان سازمان فنی و مهندسی شهر تهران تغییر نام پیداکرده که تمامی امور طراحی و نظارت فنی و مدیریت پیمان سپاری را بر عهده داشته باشند.
رسولی افزود: ما برای مدیریت امور بازنشستگان شهرداری یک سازمان امور بازنشستگی و یک صندوق بازنشستگی داریم. شهرداری تهران همانند راه آهن، هواپیمایی و برخی دیگر از سازمان ها تابعی از سازمان های استخدامی فعلی مثل لشگری، کشوری و یا تأمین اجتماعی نیستند و خودشان دارای صندوق خاص هستند. درعین حال در این عرصه امور اداری در ارتباط با تبدیل وضعیت کارکنان ثابت شهرداری از شاغل به رسمی همانند سایر سازمان های بازنشستگی در این عرصه انجام می شود. پیشنهاد ما این است که بخش اداری امور بازنشستگان همچنان در امور معاونت برنامه ریزی باشد و بخش صندوق آن که ماهیت اقتصادی دارد به حوزه معاونت مالی و اقتصاد شهری بیاید.
عضو شورای شهر تهرانگفت: در دوره ای که نعیمی پور ریاست هیات مدیره متروی را برعهده داشتند ماه ها کار و تلاش به منظور استفاده از منابع ارزی و توان فنی برای تولید واگن ملی اساسنامه ای انجام شد. آقای نعیمی پور رفتند اما محصول این شرکت به بار نشسته و امروز هم آقای شهردار آنرا اعلام نمودند که این هم پیشنهاد پنجم ما است.
رسولی اضافه کرد: پیشنهاد ششم با موافقت مناف هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران است. این پیشنهاد ادغام حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با سازمان حمل و نقل و ترافیک است. ایراد حقوقی درباره این ادغام توسط آقای علیخانی عنوان شد که ما آنرا بررسی کردیم. ایراد این بود که نکند یک نفر دارای دو شغل باشد. بر مبنای بررسی انجام شده، معاون شهردار و رئیس سازمان حمل و نقل حمل و ترافیک شهرداری هر دو یک پست سازمانی است یعنی پست اول حذف می شود و مشمول قانون تصدی بیشتر از یک شغل نیست.
منبع:

1399/12/18
11:13:10
0.0 / 5
548
تگهای خبر: پروژه , تولید , حیاط , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد