معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران:

فضای سبز تهران تا سال ۱۴۱۰ با پساب تصفیه خانه ها آبیاری می شود

فضای سبز تهران تا سال ۱۴۱۰ با پساب تصفیه خانه ها آبیاری می شود

بتن آنلاین: معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران اعلام نمود: بر مبنای تفاهمنامه همكاری كه میان شهرداری تهران و وزارت نیرو به امضا رسید میزان استفاده از منابع آبهای زیرزمینی برای آبیاری فضای سبز در تهران تا سال ۱۴۱۰ به میزان قابل توجهی كاهش پیدا كرده و منبع اصلی تأمین آبیاری تهران پساب تصفیه خانه ها خواهد بود.


به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، مجتبی یزدانی در این زمینه اظهار داشت: این تفاهمنامه در جهت اجرای مفاد ماده ۲۲ قانون هوای پاک و تقویت همکاری و تعاملات بین بخشی و به منظور تأمین آب خام مورد نیاز آبیاری فضاهای سبز و بوستان های شهر تهران که در ارتقای کیفیت محیط زیست شهری است، به امضا خواهد رسید.
وی ادامه داد: همینطور صیانت از منابع آب های زیرزمینی و آب شرب در مقابل جایگزین کردن روان آب ها، آبهای سطحی و پساب تصفیه شده فاضلاب شهری برای آبیاری عرصه ها و فضاهای سبز در شهر تهران بعنوان راهکاری منطقی و عملی برای حفظ ذخایر پرارزش آبهای زیرزمینی و مقابله با مخاطرات ناشی از کاهش بارندگی و نزولات آسمانی در شهر تهران از دیگر اهداف تفاهمنامه امروز میان شهرداری تهران و وزارت نیرو است.
بر طبق این گزارش، مبحث اصلی این تفاهمنامه تقویت تعاملات بین بخشی، همکاریهای دوجانبه و هم افزایی لازم با هدف رفع مشکلات و استفاده از ظرفیت های موجود بین دو مجموعه وزارت نیرو و شهرداری تهران برای عرضه خدمات رسانی مطلوب به شهروندان در زمینه تأمین آب فضای سبز شهر تهران از منابع آبی و پساب طبق مدل پیشنهادی و مدیریت سیلاب شهری است. بدین سان این تفاهمنامه دو طرف را بر مبنای برنامه تنظیم شده در جهت نگهداشت و توسعه فضای سبز شهر تهران تا افق ۱۴۱۰ در بخش های مختلف ملزم می کند.
یزدانی در ادامه اظهار داشت: همچنین، برنامه توسعه پیشنهادی فضای سبز شهر تهران؛ فضاهای سبز شهر تهران، منابع مصرف آب و تغییر منابع مصرف آب تا افق ۱۴۱۰ را مشخص می کند که مقرر است بر طبق این تفاهمنامه و این برنامه، استفاده از منابع آب زیرزمینی که حالا منبع اصلی آبیاری فضای سبز است به مقدار قابل توجهی کم شود. به این تریتب وزارت نیرو موظف می شود که مابه التفاوت آب مورد نیاز را از پساب تصفیه خانه ها تأمین کند.
طبق گزارش سایت شهر، از طرف دیگر، به منظور برنامه ریزی، نظارت، تعیین چگونگی و روش اجرای مأموریت های مشترک در جهت تحقق محورهای همکاری فی مابین، کمیته راهبردی تفاهمنامه با ترکیب مسؤلان وزارت نیرو و شهرداری تهران (سه نماینده از هر طرف) تشکیل می شود و همه اقدامات و همکاریهای مشترک با مصوبه کمیته مزبور و تحت نظارت آن به اجرا در خواهد آمد.
به قول معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران، ذیل این کمیته راهبری تفاهمنامه گروهی با حضور مدیران و کارشناسان تخصصی ذیربط از وزارتخانه و شهرداری تهران وظیفه بررسی های کارشناسی، پیشنهاد طرح ها و اقدامات اجرایی در چارچوب موضوعات تفاهمنامه را به عهده خواهد داشت. این گروه هر ماهه تشکیل جلسه داده و مصوبات خویش را به کمیته راهبردی عرضه می کند. به قول وی، مسئولیت پیگیری اجرای این تفاهمنامه و سایر امور اجرایی با معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا به نمایندگی وزارت نیرو و معاونت خدمات شهری و محیط زیست به نمایندگی از شهرداری تهران است.
ازاین رو گزارش، امضای این تفاهمنامه میان شهرداری تهران و وزارت نیرو علاوه بر اینکه احترام به محیط زیست و نسل های آینده را بعنوان اولویت مدیریت شهری تهران نمایان خواهد کرد، مبحث چرخه آب بعنوان یک معضل شهری در تهران را به اندازه قابل توجهی در زمان مشخص شده پیش رو حل خواهد نمود. چرخه آب و به شکلی بازیافت پساب آی تصفیه خانه بخش عمده ای از ضرر و زیان طبیعی و هزینه مضاعف دراین زمینه را از میان خواهد برد.
منبع:

1399/06/13
17:58:44
5.0 / 5
1670
تگهای خبر: توسعه , خدمات , سایت , شهردار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد