وزیر نیرو هشدار داد

موافقتنامه اوراسیا به سرنوشت پیمان اكو و D8 گرفتار نشود

موافقتنامه اوراسیا به سرنوشت پیمان اكو و D8 گرفتار نشود

به گزارش بتن آنلاین رئیس كمیسیون مشترك اقتصادی ایران و روسیه با اشاره به موفق نبودن دو پیمان اكو و D۸ اظهار داشت: نباید اجازه دهیم تا عضویت در اتحادیه اوراسیا هم به سرنوشت پیمان های قبلی گرفتار شود.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، رضا اردكانیان امروز در همایش «مناطق آزاد، ویژه و توسعه همكاریهای اقتصادی با كشورهای عضو اتحادیه اوراسیا» با اشاره به اینكه یكی از فرصت های مناسب برای ارزیابی عملكردها و تمركز بر نقاطی كه امكان بهبود دارند، ایام پیروزی انقلاب است، اظهار داشت: باید بپذیریم كه مبحث توسعه در وهله اول به توسعه منابع انسانی وابسته است. زمانی كشوری توسعه می شویم كه قبل تر از آن انسان های توسعه یافته ای شده باشیم.
وی اضافه كرد: من بعنوان وزیر نیرو به كرات گزارش هایی در مورد دستاوردهای دولت های فعلی و قبلی در عرصه آب و برق عرضه كرده ام كه در حوزه تعداد پست های برق، نیروگاه ها، خطوط تولید و توزیع و … در چه جایگاهی هستیم. بعضاً شاخصهای ما در دسترسی به آب و انرژی از متوسط شاخصهای جهانی بالاتر است.
وزیر نیرو خاطرنشان كرد: علیرغم داشتن چنین دستاوردهای ارزشمندی، باید گفت توسعه منابع انسانی از توسعه فیزیكی پیچیده تر است. ما در كنار پیشرفت ها، از بیماری هایی هم در رنج و عذاب هستیم كه بر هم اثر فزاینده دارند. این مشكلات به دو دسته كلی، تمركز سازمان اداری دولت از یكسو و از جانب دیگر، دستگاه ها و سازوكارهای به شدت بخشی شده و جدا از هم؛ دستگاه های دولتی در قراردادی نانوشته، ناكامی های خویش را به عوامل دیگری ارتباط می دهند كه عواملی خارج از حیطه وظایف آنهاست. به صورت مثال، وقتی به الگوی عضویت ایران در دو موافقتنامه بین المللی شامل سازمان اكو و سازمان D۸ نگاه می نماییم، می بینیم كه موافقتنامه های موفقی نبوده اند ولی هیچ گاه نمی گوییم ما در این موافقتنامه ها موفق نبوده ایم چون از عادت با هم كار كردن، فرار كرده ایم و در سازمان هایی شدیداً بخشی شده و جدا از هم فعالیت داشته ایم.
اردكانیان افزود: من در وزارت نیرو علل زیادی در مورد ناكامی در بالا بودن شدت مصرف انرژی یا پایین بودن راندمان مصرف آب كشاورزی یا شاخص هایی از این دست، می توانم عرضه دهم اما اگر در چند دستگاه به هم پیوسته فعال شویم، می فهمیم چنانچه در موافقتنامه اوراسیا، این پیوستگی رخ ندهد، باز هم مانند موافقتنامه های قبلی با عدم موفقیت روبرو می شویم.
وی اظهار داشت: عضویت ما در اتحادیه اوراسیا به شكل آزمایشی از پنجم آبان ماه شروع شد و باید بپذیریم كه هم دولت و هم بخش خصوصی با یكدیگر پیوستگی داشته و كاری كنند تا این موافقتنامه به سرنوشت موافقتنامه های قبلی گرفتار نشود. روسیه بعنوان بازیگر عمده اتحادیه اوراسیا و همینطور ارمنستان بعنوان تنها عضو این اتحادیه كه با ایران مرز زمینی دارند، به دستور رئیس جمهور در اولویت افزایش فعالیتهای تجاری و سطح هماهنگی ها با این اتحادیه قرار دارند. هر چند تابحال میزان قابل توجهی از زمان را از دست داده ایم، چون وقتی به ظرفیت های كشور نگاه می نماییم، می بینیم كه باید به روند كار سرعت بیشتری دهیم.
وزیر نیرو خاطرنشان كرد: در آخرین مذاكره ای كه من بعنوان رئیس كمیسیون مشترك همكاریهای اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون روسیه و همینطور وزیر انرژی این كشور بعنوان رئیس كمیسیون مشترك با ایران در هفته گذشته داشتیم، توافق كردیم تا اواخر خرداد و اوایل تیر سال آینده، كمیسیون مشترك همكاریهای ایران و روسیه در نقطه ای خارج از مسكو و نزدیك به ایران برگزار گردد.
وی با اشاره به مشكلاتی كه تحریم برای كشور بوجود آورده است، اضافه كرد: نباید این مورد سبب شود تا مسائلی كه ربطی به تحریم ها ندارد، مانند سازوكارهای بخشی شده دستگاه ها، زیر این مشكلات پنهان شود.
اردكانیان با اشاره به اینكه منطقه آزاد انزلی بعنوان تنها منطقه آزاد نزدیك به اوراسیا و همسایگی با بنادر اوكتائو قزاقستان و آستاراخان روسیه در اولویت افزایش ارتباطات تجاری با كشورهای عضو این اتحادیه قرار دارد، اظهار داشت: بندر آستارا هم با عنایت به منطقه ویژه اقتصادی بودن آن و اتصال ریلی، زمینی و دریایی به بنادر آستارا و باكو آذربایجان، از موقعیت خوبی برخوردار بوده و ۸۰ درصد مبادلات تجاری ما با روسیه از راه بندر آستارا انجام می شود.
وزیر نیرو در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران، حضور ایران در اتحادیه اوراسیا را نخستین مشاركت كشورمان در یك موافقتنامه بزرگ بین المللی كه ۴۰ كشور مانند هند در صف عضویت آن هستند، دانست و اظهار داشت: بازار هدف این اتحادیه با جمعیتی بالغ بر ۲۰۰ میلیون نفر در صورت اجرایی و عملیاتی شدن می تواند ما را از فشار تحریم ها رها كرده و در اشتغال مؤثر باشد.
وی با اشاره به كارشكنی های آمریكا در توسعه ارتباطات ما با كشورهای عضو اتحادیه اوراسیا تصریح كرد: من در گفت وگوهایی كه با مقامات سیاسی كشورهای عضو این اتحادیه داشته ام، به عزم جزم آنها برای ارتباط با ایران و تثبیت این پیمان پی برده ام.
به گفته اردكانیان، از مناطق آزاد كشور طی ۶ سال قبل ۱۳۰ میلیارد دلار صادرات داشته ایم.

1398/11/19
20:24:54
5.0 / 5
4148
تگهای خبر: بندر , توسعه , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد