مهر خبر می دهد؛

نرخ بلیت هواپیما با دلار 28 هزار تومانی بسته شد

نرخ بلیت هواپیما با دلار 28 هزار تومانی بسته شد

بتن آنلاین: در صورتیکه ایرلاین ها مدعی اند تا 70 درصد هزینه های آنها ارزی است، اما از بازگشت ارز حاصل از فروش بلیت پروازهای خارجی معاف هستند.به گزارش بتن آنلاین به نقل از مهر، با حذف محدودیت مسافرگیری در پروازهای داخلی از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا، قرار بود به دستور وزیر راه و شهرسازی نرخنامه جدیدی از آغاز آذر ماه امسال مشتمل بر کاهش متوسط ۱۵ درصدی قیمت بلیت هواپیما رخ دهد.
اتفاقی که بااینکه برای برخی مسیرها همچون تهران-مشهد واقع شده و نرخ ها بعضاً تا دامنه ۵۰۰ هزار تومانی هم کاهشی بوده است، اما برای برخی مسیرها همچون تهران-کیش بلیت ها همچنان در دامنه نجومی بالای یک میلیون تومان و حتی تا ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش می رسد.
هر چند که نرخنامه جدیدالصدور از طرف انجمن شرکتهای هواپیمایی که مورد تأیید شورایعالی هواپیمایی قرار گرفته، سقف قیمت بلیت پرواز تهران-کیش را یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در نظر گرفته است.
نرخ بلیت ها با دلار ۲۸ هزار تومانی بسته شده است
از سوی دیگر برخی منابع آگاه در صنعت هوانوردی به خبرنگار مهر اعلام نموده اند نرخنامه جدید که با توافق ایرلاین ها و شورایعالی هواپیمایی از آغاز آذر ماه اعمال شده، برمبنای دلار ۲۸ هزار تومانی است و ایرلاین ها به این شورایعالی اعلام نموده اند اگر نرخ بلیت از محدوده ۲۸ هزار تومان فراتر رود، این امکان را دارند تا نرخ بلیت را از سقف های مندرج در نرخنامه بالاتر ببرند.
معاون اسبق سازمان هواپیمایی کشوری: فرمول تهیه هزینه هر ساعت-صندلی پرواز به آیتم های متنوعی بستگی دارد
علیرضا منظری معاون اسبق هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره فرمول تعیین قیمت هر صندلی-ساعت پروازی اظهار داشت: آیتم های گوناگون و متنوعی برای دستیابی به این فرمول در نظر گرفته می شود.
وی افزود: قسمتی از این هزینه ها به خود هواپیما و امور فرودگاهی برمی گردد که شامل استهلاک هواپیما در هر پرواز، هزینه خدمه و کروی پروازی، هزینه تعمیر و نگهداری هواپیما، بیمه هواپیما، هزینه های ناوبری هوایی، پارکینگ و نشست و برخاست، خرید سوخت و عملیات سوخت رسانی، هندلینگ و مانند اینهاست.
منظری اظهار داشت: بخشی هم به مسائل تجاری برمی گردد که شامل دفاتر فروش و نمایندگی ها و درصد آژانس های هواپیمایی از محل فروش بلیت، کیترینگ، هزینه های اداری و حقوق و دستمزدها و امثال آنست.
قیمت بلیت ها نه با اقتصاد هوانوردی متناسب است نه با درآمدهای مردم
وی با اشاره به اینکه تناسبی میان اقتصاد هوانوردی با درآمدهای مردم وجود ندارد، اظهار داشت: بطورمثال قیمت بلیت تهران-تبریز در دوره low season (کم تقاضایی) ۶۳۰ هزار تومان است حال آنکه هزینه های ایرلاین ها بطور قطع برای هر ساعت-صندلی پروازی بیش از اینهاست؛ از طرفی درآمدهای مردم هم با قیمت های فعلی بلیت هواپیما همخوانی ندارد؛ اینها نشان داده است فکری به حال اقتصاد هوانوردی نشده تا نرخ بلیت ها با درآمدهای مردم از یک سو و هزینه های ایرلاین ها از طرفی متناسب باشد.
کدام دستگاه ها از فروش بلیت هواپیما درآمد دارند؟
کارشناس صنعت هوانوردی درباره تحمیل هزینه هایی چون سهم هلال احمر، سهم ۵ درصدی شهرداری ها و سهم خدمات فرودگاهی به هر بلیت که سبب می شود تا قیمت بلیت هواپیما افزایش یابد، اظهار داشت: باید یک دفعه دیگر در قوانینی که از هر بلیت هواپیما، سهمی به دیگر دستگاه ها داده می شود، تجدید نظر کرد. به ویژه که ایرلاین ها و صنعت هوانوردی از مالیات بر ارزش افزوده معاف اند.
وابستگی ۷۰ درصدی هزینه های ایرلاین ها به ارز
وی وابستگی ارزی ایرلاین ها را ۶۵ تا ۷۰ درصد دانست و اظهار داشت: با تغییرات نرخ ارز، هزینه های شرکتهای هواپیمایی نیز تغییر می کند.
منظری خاطرنشان کرد: آن دسته از شرکتهای هواپیمایی که پروازهای خارجی دارند، درآمد ارزی با قیمت ارز بازار دارند که قسمتی از هزینه های ارزی آنها را جبران می کند اما این درآمدها برای شرکتهای هواپیمایی کوچک تر که پرواز خارجی ندارند، وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه شرکتهای هواپیمایی از قانون الزام با بازگشت ارز از محل فروش بلیت پروازهای خارجی (ارز صادرات خدمات) معاف اند، اظهار داشت: من معتقدم باید در دورانی که مشکل تامین ارز برای خرید کالاهای اساسی داریم، باید ایرلاین ها هم مشمول قانون الزام به بازگشت ارز صادراتی (فروش بلیت پروازهای خارجی) مانند سایر صادرکنندگان باشند.


منبع:

1400/09/09
12:11:04
5.0 / 5
460
تگهای خبر: خدمات , سازمان , شركت , شهردار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد