طوفان گرد و غبار چگونه پایتخت را در نوردید؟

طوفان گرد و غبار چگونه پایتخت را در نوردید؟

به گزارش بتن آنلاین کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار داشت: به دنبال افزایش سرعت باد به حدود ۱۱ متر بر ثانیه در اواسط روز یکشنبه (۴ مهرماه) که از سمت غرب تهران آغاز شد، حجم زیادی از گرد و غبار به شهر وارد شد و عدم بارش مناسب باران و خشکی زمین هم این شرایط را تشدید کرد.به گزارش بتن آنلاین به نقل از ایسنا، سولماز احدی اظهار نمود: با بروز این شرایط، در ایستگاه های شهر تهران، شاهد افزایش شاخص ذرات معلق بخصوص «ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون» (PM۱۰ )بودیم و در ساعت ۱۳ شاخص میانگین برخط این آلاینده از مرز سلامت عبور کرد. روند افزایشی شاخص این آلاینده با رشدی قابل ملاحظه ادامه یافت و در ساعت ۱۵ شاخص «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» (PM۲.۵) هم وارد شرایط ناسالم برای گروه های حساس شد. این در حالی بود که در این ساعت، شاخص برخط آلاینده PM۱۰ به عدد ۱۹۰ رسید و فراتر بودن شاخص ذرات درشت تر در بیشتر ساعات این روز، نشانگر بروز شرایط گرد و خاک در شهر تهران بود.

احدی افزود: شاخص ذرات PM۱۰ در ساعت ۱۶ وارد شرایط ناسالم برای عموم افراد شد و روند صعودی خویش را ادامه داد؛ بگونه ای که بیشترین میانگین شاخص ثبت شده در ساعت ۱۸ برابر با ۲۶۶ برای آلاینده PM۱۰ بود که در بعضی از ایستگاه ها بخصوص ایستگاه های غربی، شاخصهای فراتر از این عدد هم به ثبت رسید.

این کارشناس شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در ادامه اظهار داشت: در ساعات پایانی این روز به دنبال کاهش نسبی سرعت باد، روند کاهشی شاخص مشاهده شد و ساعت ۶ بامداد روز دوشنبه (۵ مهر) شرایط به وضعیت سالم باز گشت. این شرایط مدت زیادی دوام نداشت و بعد از چند ساعت، باردیگر روند افزایشی شاخص ذرات معلق رخ داد و مانند روز قبل، در بیشتر ساعات شاخص هر دو آلاینده PM۱۰ و PM۲.۵ همزمان فراتر از حد مجاز قرار گرفتند. در حالیکه با عنایت به تعطیلی این روز، از حجم ترددهای شهری در تهران به صورت نسبی کاسته شده بود. بروز این شرایط سبب شد که میانگین شاخص کیفیت هوای ۲۴ ساعته در ساعت ۱۱ روز دوشنبه (۵ مهر) عدد ۱۳۰ برای آلاینده PM۱۰ و عدد ۱۲۲ برای آلاینده PM۲.۵ ثبت گردد.

احدی افزود: استمرار جو حاوی گرد و غبار در روز دوشنبه (۵ مهر) هم منجر به غلظت بالای ذرات معلق در هوای پایتخت و در نتیجه، میانگین شاخص کیفیت هوای ۲۴ ساعته در ساعت ۱۱ این روز برای آلاینده PM۱۰ عدد ۱۰۱ و برای آلاینده PM۲.۵ عدد ۱۱۲ به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، از آغاز سالجاری، پنج روز فراتر از حد سلامت برای آلاینده PM۱۰ ثبت شده و شاخص روز دوشنبه (۵ مهر) بیشترین شاخصی بود که امسال برای این آلاینده به ثبت رسیده است.

منبع:

1400/07/07
10:04:06
5.0 / 5
210
تگهای خبر: پایتخت , تردد , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Beton Online بتن آنلاین

Beton Online بتن آنلاین

بتن آنلاین

سفارش بتن و بتن آرمه

betononline.ir - تمام حقوق متعلق به سایت بتن آنلاین می باشد